1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. “çay Rize’de Yetiştirilir Bayburt’ta Üretilir”
“çay Rize’de Yetiştirilir Bayburt’ta Üretilir”

“çay Rize’de Yetiştirilir Bayburt’ta Üretilir”

Bayburt’ta Yılmaz Gıda Çay ve Un Entegre Tesisleri’nde bulunan çay işletmesinin bacası tütmeye başladı.

A+A-

Bayburt’ta Yılmaz Gıda Çay ve Un Entegre Tesisleri’nde bulunan çay işletmesinin bacası tütmeye başladı. Bayburt’ta ilk etapta günde 30 ton çay işlenmesi düşünülürken en az 20’nin üzerinde kişinin de istihdamı bekleniyor.

Yılmaz Gıda Çay ve Un Entegre Tesisleri’nin sahibi Mehmet Yılmaz, Bayburt’un doğal klima bir iklime sahip olması, nemin, rutubetin olmamasından dolayı çayın beklemesinde ve işlenmesinde avantaj oluşturduğunu ifade etti. Kuzeydoğu Anadolu’ya çayın Rusya ve Çin’den geldiğini anlatan Yılmaz, Rizeli Zihni Derin’in Rusya’dan getirdiği fideyi bahçesine diktiğini ,kendisinin de bu fideyi Bayburt’taki bahçesine diktiğini kaydetti. Bayburt’a taşınan çay fidesinin, çay işletmesinin Bayburtlular tarafından sahip çıkılarak sulanması ve büyütülmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Burayı çay borsası haline getireceksiniz inşallah. Rizeli Zihni Derin nasıl ki Kuzeydoğu Anadolu’nun kalkınmasına sebebiyet vermişse buranın da kalkınmasına sebebiyet burada başlattığımız çay işletmeciliği verecektir." dedi.

Bayburt’ta çay işletmeciliği yapmasının nedenlerini de anlatan Yılmaz, şunları söyledi: "Birincisi buranın kuru ve temiz bir havası var. Sıfır rutubeti var. Soldurmak için hiçbir zaman ısı enerjisi vermiyorsun. Karadeniz’de 30 tonluk bir fırın atıyorum, en fazla 25-26 ton kurutur. Burada ise 30 tonun üzerinde ve Karadeniz’de verdiğin ısıyı bile vermeden çay kurutabilirsin. Bayburt’ta çayı kurutma ve soldurma imkânları fevkalade cazip. Kalitesi, aroması ise bu noktada fermentinin iyi olmayacağı konusunda benim bazı tereddütlerim vardı. Fakat görüyorum ki hepsinde de ben aldanmışımdır. Hepsi de mükemmel. Belki burada üretimi olmaz ama imalatı çok mükemmel olur. Bir haftadır bunu deniyorum. Gerçekten çok güzel veriler aldım. Bunların tahlillerini de yaptırıyorum. Tahliller de gösteriyor ki burada çay imalatı sahilden daha farklı ve ekonomik. Burada bu iş sahilden güzel olur."

Nakliyatın imalata fazla etki etmediğini belirten Yılmaz, çayın zamanla yarışan bir şey olduğunu, Bayburt’taki doğal klimanın nakliyat giderlerini etkilemediğini dile getirdi. Araklı Tüneli’ne başlanmamışken Zigana yolu üzerinden yaptığı fizibilite çalışmasında çayın Bayburt’ta işlenmesinin yüzde 30 daha karlı olduğunu gördüğünü kaydeden Yılmaz, bunu da Bayburt’taki rutubetsiz bir havaya bağladı.
Yılmaz, çayın tortusunu Bayburt’ta yıllarca sakladığını ve yağmur vurmasına rağmen Karadeniz’de bir günde çürüyen çayın Bayburt’ta çürümediğini ve bir gün önce gelen çayın solmadan sanki buzdolabında saklanmış gibi bir gün sonra da tazeliğini koruduğunu söyledi. Yılmaz, bunun kendi tesisinde denenebileceğini dile getirdi.

Çay imalatının Bayburt’un geleceği olduğunu anlatan Yılmaz, Bayburt’ta kurutulan çayın daha kaliteli olduğunu ifade etti. 15 gün beklemesi gereken yeni üretilmiş çayın Bayburt’ta hemen içilebildiğini yeni üretilmiş çay ikramıyla kanıtladı. İşletmede en az 20 kişinin üzerinde eleman çalışacağını kaydeden Yılmaz, kaliteli çay üreteceğini ve günde 30 ton üretim yapacağını dile getirdi. Yurt dışında çalışma ahlakını iyi özümsediğini anlatan Yılmaz, çalışan, yaşadığı ülkeye katkısı olan her insanı takdir ettiğini, çalışan çöpçü ile de, en yüksek rütbeli ile de kucaklanılması gerektiğinin önemi üzerinde durdu. Bayburt’un insanlarını da takdir eden Yılmaz, buraya gelişinden bu güne kadar Bayburt Girişimci İş Adamları Derneği, yaygın ve yerel medya mensuplarına teşekkür etti.
CİHAN

“Çay Rize’de yetiştirilir Bayburt’ta üretilir”

“Çay Rize’de yetiştirilir Bayburt’ta üretilir”

“Çay Rize’de yetiştirilir Bayburt’ta üretilir”

“Çay Rize’de yetiştirilir Bayburt’ta üretilir”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.