1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çiçek'ten sağduyu çağrısı
Çiçekten sağduyu çağrısı

Çiçek'ten sağduyu çağrısı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, son günlerde yaşanan olaylar konusunda herkesi sağduyulu davranmaya ve soğukkanlı olmaya davet etti.

A+A-

Cemil Çiçek, son günlerde Taksim Gezi Parkı ve Türkiye'nin değişik yerlerinde yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulundu. Son günlerde 1980 öncesinde yaşanan olaylara benzer tarzda bir kısım gelişmeler yaşandığını aktaran Meclis Başkanı, "Olayların hemen akabinde yaptığım açıklamada herkesi sağduyulu ve soğukkanlı olmaya davranmaya davet etmiştim. Bugün bu yöndeki talebimi, beklentimi ve çağrımı bir kez daha daha tekrar ediyorum. Bu tip olaylarda çok iyi niyetle olaylara katılanlar olabileceği gibi, bu olayları kendi düşünceleri, siyasetleri, beklentileri için kullanmaya çalışan gurupların olabileceğini geçmiş tecrübelerden biliyoruz. Maalesef geçmişte o dönemde yeteri kadar sağduyu egemen olamadığı için hepimizi üzen, her yıl anmaya çalıştığımız bir kısım üzücü gelişmeler yaşandı. Elbette toplumların hayatında sıkıntılı dönemler olur. Sıkıntılı dönemlerin aşmanın birinci yolu geçmişte yaşanan tecrübelerden gerekli dersleri çıkarmaktır. Taksim olaylarını hatırlıyoruz. Olayların halen toplumda derin travmaların ortaya çıkardığı sonuçları bugün şimdi daha çok iyi anlıyoruz. Bunun dışında birçok toplumsal olayda birçok gencimiz ve insanımız hayatını kaybetti. Bizi üzüntüye sevk etmişti. Bunlar hepimize ders olması lazım." dedi.

Toplumda, hükümetlerin ve devletlerin politikalarını beğenmeyenlerin olabileceğini kaydeden Çiçek, şunları kaydetti: "Beğenilmeyen durumları protesto etmek isteyenler olabilir. Bunun yolu kamu düzenini bozmadan yasalar çerçevesinde gerekli tepki ortaya koymalıdır. Bir taraftan tepki ortaya konulurken başkalarının hakkını hukukunu gözardı eden malını, canını, zarar veren bir kısım davranışlar hak talep etmenin yolu ve yöntemi haline gelirse bu durumda hepimiz zarar görürüz. Onun için olup bitenleri hepimizin büyük sorumluluk duygusu içinde sağduyu ile soğukkanlı bir şekilde değerlendirmesi, analiz etmesi ve dersleri çıkarmış olmamız gerekir. Aksi takdirde işi tadında bırakamazsak, taleplerimizi ve beklentilerimizi protestolarımızı hukuk çerçevesinde ortaya koyamadığınız zaman hangi sonuçların ortaya çıkacağını Türkiye defaatle yaşamıştır. Bu tecrübelerden bu acılardan gerekli dersleri çıkarmamış oluruz. Bundan da hepimizi zarara götürür. Bu vesileyle bu işi bu noktada bırakmaya, tadında bırakmaya varsa herkesin beklentisi talebini bunu yasalar çerçevesinde usulüne uygun olarak ortaya koymaya ve taleplerimizi ortaya koyarken de başkalarını rahatsız edecek, başkalarının hukukunu ortadan kaldıracak üzücü olaylara sebebiyet vermememiz gerekiyor. Bunu bir defa daha ifade etmek isterim

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.