1. HABERLER

  2. EGELİ ETKİHABER

  3. EGELİ ETKİHABER: İZMİRLİ ÇOCUKLAR BEETHOVEN ÇALDI
EGELİ ETKİHABER: İZMİRLİ ÇOCUKLAR BEETHOVEN ÇALDI

EGELİ ETKİHABER: İZMİRLİ ÇOCUKLAR BEETHOVEN ÇALDI

'Egeli Etkihaber, sizler için kaleme aldı...'

A+A-

Şunu tüm İzmirliler iyi bilir ki, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sanata ve sanatçıya verdiği önem gerçekten alkışa değerdir. 'Neden?' diye soracak olursanız da sizlere güzel mi güzel bir örnek vermek istiyorum izninizle. Lütfen yazıyı okuyun, sizde söylediklerime hak vereceksiniz...

ADI 'MAHALLE ORKESTRASI'

İzmir Büyükşehir Belediyesi, örnek bir projeyi daha hayata geçirerek özellikle ekonomik durumu iyi olmayan bölgelerde müzik eğitimi almak isteyen çocuk ve gençleri hayallerine kavuşturdu. 8–16 yaş arasında müziğe yetenekli gençleri keşfetmek ve onların uzman eğitmenlerden ücretsiz müzik eğitimi almalarını sağlamak amacıyla başlatılan “Mahalle Orkestrası”  projesi, İzmir merkez ile Aliağa,  Torbalı ve Menemen’de hayata geçti.

9. SENFONİYİ ÇALDILAR!

2018 yılı  Eylül ayında eğitim almaya başlayan çocuklar, 4 ay gibi  kısa bir sürede büyük gelişme kaydederek İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde mini bir konser verdi. Beethoven'in 9. Senfonisi'nin tema müziğini çalan çocuklar, yetenekleri ile izl eyenleri adeta büyüledi. Kendilerini izlemeye gelen ailelerine duygulu anlar yaşatan çocuklar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan ve eğitmenleriyle birlikte pasta keserek mutluluklarını paylaştı.

4 AYDA BÜYÜK BAŞARI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, geleceğin müzisyenlerini yetiştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve çok gururlandıklarını belirterek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çocukları ve gençleri spora, sanata ve müziğe teşvik etmek amacıyla pek çok önemli projeye imza attığını söyledi.

Mahalle Orkestrası’nın Genel Müzik Direktörlüğü ve orkestra şefliğini yapan Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısı Uğur Sayınbatur ise konservatuvar eğitimi temeli verdiklerine işaret ederek, eline hiç müzik aleti almamış çocukların 4 ay gibi kısa bir sürede hazırlanarak muhteşem bir performans sergilediğini ve içlerinden çok başarılı sanatçıların çıkağını söyledi. Sayınbatur, "Asıl büyük konserimizi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda vereceğiz. Bu renkli projeyi hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

300 SANATÇI ADAYI

2018 yılı Eylül ayında hem İzmir merkez hem de Menemen, Aliağa ve Torbalı ilçelerinde yapılan mahalle orkestrası seçmelerine yaklaşık 1500 çocuk katıldı. Mahalle orkestrasına girmek için yarışan ve en büyük hayalleri bir orkestrada yer alabilmek olan bu çocuklar arasından 300 "sanatçı adayı" belirlendi.

Şan eğitimlerini İzmirli usta ses sanatçısı Yılmaz Demirtaş’tan,  nefesli çalgılar (trompet, korno, trombon, tuba), yaylı çalgılar (keman, çello, kontrabas), vurmalı çalgılar (bateri, kahon, darbuka), piyano ve gitar eğitimlerini ise Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü ve Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’ndan mezun eğitmen ve son sınıf öğrencilerinden oluşan akademik kadrodan alan çocuklar, halen Klasik Batı Müziği, Türk Müziği ve dünya müzikleri repertuvarı çalışıyor, solfej ve müzik teorisi dersi alıyor.

Alkışlar çocuklar, alkışlar İzmir Büyükşehir Belediyesi.. 

"EGE'NİN İMBATI ÜZERİNİZE OLSUN..."

al1.pngal2.png

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.