1. YAZARLAR

  2. Saygı ÖZTÜRK

  3. İşte eski CHP Milletvekili Tacidar Seyhan'ın ifadesi
Saygı ÖZTÜRK

Saygı ÖZTÜRK

SÖZCÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

İşte eski CHP Milletvekili Tacidar Seyhan'ın ifadesi

A+A-

İşte eski CHP Milletvekili Tacidar Seyhan'ın ifadesi

Milletvekilliği döneminde, yasadışı telefon dinleme, izleme konularını gündeme taşıyan Eski CHP Milletvekili, Bilişim Uzmanı Tacidar Seyhan’ın dinleme ve izlemelerle ilgili “şüpheli” olarak alınan ifadesine SÖZCÜ ulaştı. Sorgunun, “Deniz Baykal kasetiyle ilgisinin olmadığı, savcı tarafından da Seyhan’a böyle bir soru yöneltilmediği” anlaşıldı. Seyhan, “istihbarat mensubu” olarak bildiği Mustafa Özsoy’dan aldığı bilgileri TBMM’ne taşıdığını, aralarında başka bir ilişkinin de bulunmadığını ortaya çıktı.

Tacidar Seyhan’ın, milletvekili olduğu dönemde de dinlenip-izlendiği ortaya çıktı. Mustafa Özsoy’un, Deniz Baykal ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği Savcı tarafından belirtildi ve Seyhan’a şu soru yöneltildi:

“Mustafa Özsoy’un size bir takım baz istasyonları ve 3 tane araç hakkında bilgi verdiği, söz konusu araçların plakalarını temin ettiğinde bu plakaları size vereceğinden bahsetti. Soruşturma kapsamında yapılan teknik takip çalışmalarında Özsoy’un Deniz Baykal ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiği, ‘bir numara’ diye o dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın kast edildiği değerlendirilmiştir. Bu şahsın, sizinle nasıl bir ilgisi vardır?”

Baykal’a yakınlığı ile bilinen Tacidar Seyhan ise bu soruya şu karşılığı verdi:

“Mustafa Özsoy, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la ilgili sadece uyarılar yaptı. Net bilgi tarafımıza veremedi,CHP’nin izlendiği konusunda bilgilerini ilerleyen zamanlarda tekrarladı, uyarım üzerine genel merkezde aramalar yapıldı. Edirne Belediye Başkanı Sedefçi’nin makam odasına yasadışı kamera konulduğunu söyledi. Bu kamera da bulundu. Bir görüşmemizde CHP Genel Merkezinin uzaktan dinlendiğini ve izlendiğini söyledi. MYK salonumuz konum olarak çok açıkta idi. Burada yapılan toplantıların dışarıdan yasadışı dinlenmemesi için alınması gereken önlemleri aramızda konuştuk. “

Tacidar Seyhan’ın, C.Savcısının sorularına verdiği cevaplar şöyle:

Dinleme araçlarının tanıtımı Mücahit Aslan’a yapıldı
Baz istasyonları ve izleme araçlarının dışarıdan geldiğini bana Mustafa Özsoy söyledi. Bunların yasadışı dinlemede kullanıldığını ve araçların tanıtımının Başbakan Danışmanı Mücahit Aslan’a yapıldığını belirtti. Ben de bu konuda soru önergesi verdim. Dinleme araçlarıyla ilgilenme gerekçem yasama görevimden kaynaklanmaktadır. Bilgiler bana talebim olmadan iletildi. Tüm bilgi ve belgeler yasadışı dinleme ve izlemelerle ve gümrük müdürlüklerindeki yolsuzluklarla ilgilidir.

Başbakan, İngiliz Ticaret Odasına kayıtlı iddiası
Mustafa Özsoy’un vermiş olduğu bilgiler arasında Başbakanın Yunan İstihbarat Başkanı ile Edirne-Keşan Şapçı otelde görüşmesi ve yabancı bankada para kaybetmesiyle ilgilidir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İngiliz Ticaret Odasına Kayıt olduğunu gösteren belgeyi Mustafa bana faksla bana göndereceğini belirtti. Bu belgeye ulaşılır ise Kurultayda açıklamayı düşünüyordum.
Böyle bir belgeye ulaşmak siyaseten önemliydi. Yasamanın bana verdiği denetim görevi çerçevesinde bu bilgiye ulaşmaya çalıştım. Ancak bana gelen bir bilgi-belge olmadı. Ben de bunu soru önergesi olarak Başbakana yönelttim.

Dinlenip dinlenmediğimi de soruyordum
Bilişim uzmanı ve milletvekili olmam nedeniyle sürekli yasadışı dinlemeleri dile getirdim ve yasadışı dinlemeleri araştırma komisyonunda görev aldım. Bu nedenden dolayı hedef olduğumu ve dinlendiğimi birçok kişiden duydum. Mustafa Özsoy’a da bana yönelik yasadışı bir dinleme yapılıp yapılmadığını tedbir almak için sordum.

Bakırköy Belediyesi’nde dinleme iddiası
Bazı görüşmelerimizde, Bakırköy belediye başkanının da yasadışı dinlendiğini, ismini bilmediği bir başkan yardımcısının da bu yasadışı dinlemelere ortak olduğunu bana söyledi. Ancak belediyede böcek araması yaptırılır endişesi ile buradaki cihazların söktürülmüş olabileceğini iletti. İlgilenme gerekçem parti yöneticiliği ve meclis komisyonlarında aldığım görevlerle ilgilidir.

Mustafa Özsoy’un ‘su kaçakları’, ‘ev sahipleri’ olarak söz ettiği konuyu tam hatırlamıyorum. Konuşma sırasında garip ifadelerle sıklıkla bazı konular anlattığı oluyordu. Bunların çoğunu önemsemedim ancak, konuşmada belediyedeki bazı şahısların yasadışı dinleme yapanlarla işbirliği içinde olduğunun, ‘ev’ olarak nitelendirilenin de Bakırköy Belediye Başkanı ve Başkan yardımcısının odasının kastedildiğini kanaatindeyim. Bu kişiyle 14 Ekim’de İstanbul’da bir otelde buluştuğumuzda da yasadışı dinlemelerle ilgili yeni bir bilgi olup olmadığı hususlarını konuştuk.

Yasadışı dinleme merkezi
Mustafa, beni Kenan Gürdal’la tanıştırmak istedi. Bu kişi, Ankara- Kızılay civarında yasa dışı bir dinleme merkezi olduğunu ve bunun krokisinin bulunduğunu bana söyledi. Ancak bana ulaşan bir belge olmadı. Sonra bu binanın Kızılay binasının en üst katı olduğu belirtildi. Mustafa, bu yerin krokisini ulaştıracağını söyledi. Ancak böyle bir kroki bana ulaştırılmadı. Konuyu TBMM’ne taşıdım, ilgili bakanlıkta açıklama yaptı.

Şifreli konuşmalar için uyarmazdım
Mustafa Özsoy’un ‘ev sahibi’, ‘suları patlamış’, ‘inşaat ustası’ gibi sözlerinin tamamı yasadışı dinlemeler üzerinedir. 12 kişilik yasadışı dinleme karma komisyonun görevi, yasadışı dinlemeleri araştırmak ve alınması gereken önlemleri belirlemek idi. Bu yüzden konuya aşinayım. Mustafa, bütün konuşmalarında farklı ifadeler kullanırdı ben de olayları bazen önemsemediğimden onu açık konuşması konusunda uyarmazdım. Şifreli konuşması benim isteğim doğrultusunda değildir. Yasadışı dinleme ve izlemelerin devam edip etmediği hususunda çevremde tanıdığım bilgi alabileceğim her insana sormaktaydım.

Yasadışı dinleme ve gizli kameralar
O dönemde Türkiye’de yasa dışı dinleme olayları ve gizli kamera olayları yaygındı. Başbakan, Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Siyasi Parti Genel Başkanları yasadışı dinlemelere maruz kaldığını ifade ediyorlardı. Böyle yaygın bir yasadışı faaliyeti araştırırken bu konuda geniş bilgiye sahip olduğunu söyleyen her bireye yakın olup ondan bilgi almışımdır. Mustafa Özsoy’la ilişkim de dinlemelerle ve benim TBMM’de dile getirdiğim konularla ilgiliydi.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.