1. YAZARLAR

  2. Av. Mustafa ÇOBAN

  3. KADINA ŞİDDETE SON!
Av. Mustafa ÇOBAN

Av. Mustafa ÇOBAN

ETKİHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

KADINA ŞİDDETE SON!

A+A-

4320 sayılı AİLENİN KORUMASINA DAİR YASA aile içi şiddetten korunma amacı taşır. Bu yasaya göre şiddet uygulayan kişi evden uzaklaştırılır. 4320 SAYILI YASA kadınları yalnızca eşlerinden gelen şiddete karşı korumakla kalmaz. Aynı çatı altında yaşayan ve şiddet uygulayan diğer bireylere karşı, örneğin kayınpeder, kayınbirader ya da şiddet uygulayan kişilere karşı da korur. Aynı çatı altında yaşayan çocuklar da bu yasanın koruması altındadır. Şiddet denince yalnızca dayak anlaşılmaz. Şiddet çeşitli şekillerde olabilir. Örneğin fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik şiddet bunların arasında sayılabilir. 4320 sayılı yasa kapsamında kişiye şiddet uygulandığında en yakın karakola (polis ya da jandarma) Cumhuriyet Başsavcılığı’na ya da Aile Mahkemesine Şikayette bulunulabilir. Yasa kişiye bu mercilerden birine başvurma hakkını tanımaktadır. Karakola giderseniz yaşadığınız şiddeti anlatın ve tutanağa geçirilmesini isteyin. Cumhuriyet Başsavcılığı ya da Aile Mahkemesine başvurunuzu bir dilekçe ile yapmanız ve koruma tedbiri alınması için talepte bulunmanız gerekiyor.

 

4320 SAYILI AİLENİN KORUNMASINA DAİR YASA GEREĞİ aile içinde şiddet yaşayan kişi, şiddeti uygulayan kişinin;

Ø  Evden uzaklaştırılmasını

Ø  Şiddete yönelik davranışlarda bulunmamasını

Ø  Telefon v.s ile sizi rahatsız etmemesi

Ø  Evdeki eşyalara zarar vermemesi

Ø  Varsa silah ve benzeri araçları zabıtaya teslim etmesi

Ø  Alkollü ve uyuşturucu kullanarak eve gelmemesi veya ortak konutta bu maddeleri kullanmaması

Ø  İşyerinize gelerek sizi rahatsız etmemesi… gibi tedbir kararları aldırılabilir. Sizin durumunuz için başka önlemler gerekiyorsa, Aile Mahkemesinden talepte bulunabilirsiniz. Mahkemenin çok geniş yetkileri vardır.

 

           Mahkemenin tedbir kararı karşı tarafa, yani şiddet uygulayana bildirilecektir. Bu karara uymaması halinde, ona hapis cezası ile cezalandırılacağı ihtarı da yapılmış olmaktadır. Şiddet uygulayan kararda yazılı hükümlere uymaz, eve yaklaşır, size ya da çocuklarınıza zarar vermeye kalkışırsa, o zaman polis veya jandarma duruma el koyar. Cumhuriyet Başsavcılığını durumdan haberdar eder. Ayrıca Aile Mahkemesi koruma kararı ile birlikte size şiddet uygulayanın nafaka ödemesine kendiliğinden karar vermeye yetkilidir. Koruma tedbiri yanında size uygulanan şiddet Türk Ceza Yasasının bazı maddelerini de ihlal ediyor ise bu durumda saldırgan aleyhinde ayrıca ceza davası açılabilir. 4320 sayılı yasa ve Türk Ceza Yasasından yararlanmanız size şiddet uygulayan kişi eşiniz ise boşanmanızı gerektirmez. Bu yasaları uygulatarak boşanmış olmazsınız. Size şiddet uygulayan kişi eşiniz ise, ona karşı 4320 Sayılı Yasa ve TC Yasalarından yararlanmak için başvuruda bulunmanız bir boşanma isteği (boşanma davası) değildir. Bu yasa hükümleri sizi geçici olarak şiddetten korur. Şiddet uygulayan eşinizden boşanmak istiyorsanız ayrıca Aile Mahkemesinde boşanma davası açmanız gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.