1. HABERLER

  2. SAĞLIK-YAŞAM

  3. KASIKTAN DAMAR DEĞİŞTİRİLDİ
KASIKTAN DAMAR DEĞİŞTİRİLDİ

KASIKTAN DAMAR DEĞİŞTİRİLDİ

Akut ve kronik aort disseksiyonlarında ve aort anevrizmalarında hastayı ameliyat riskinden kurtaran Evar ve Tevar yöntemi Medicine Hospital ‘da uygulanıyor.

A+A-

Akut ve kronik aort disseksiyonlarında ve aort anevrizmalarında hastayı ameliyat riskinden kurtaran Evar ve Tevar yöntemi Medicine Hospital ‘da uygulanıyor.

Evar ve Tevar, karın ile göğüs bölgesinde bulunan damarlarda beliren baloncukların kasıklardan kateterle ilerletilen stentle tamir edilmesini mümkün kılıyor.

Medicine Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Batuhan Özay ve Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Çakmak, yöntemin ölüm riski bulunan iki hastayı hayata döndürdüğünü belirtti. Özay, Türkiye’de 5 senedir uygulanan Evar ve Tevar ile gili olarak şunları ifade etti.

“Endovasküler tedavi yönteminde karın ve göğüs bölgesinde damarlarda oluşan baloncukların kasıklardan kateterle ilerletilen stentle tamir edilmesi yöntemine tıp dilinde Evar ve Tevar ameliyat yöntemi denir. Bu tedavi, kasık seviyesinden yapılan küçük bir kesi ile mümkün olmaktadır. Ardından 1 gün yoğun bakımda takip edilen hastalar, 2 gün sonra taburcu olacak hale gelmektedir. Hastanın konforu, hastanede yatış süresinin kısalığı ve başarı oranındaki yükseklik bu yöntemi daha da çekici kılmaktadır. Şu anda sağlık güvencesi kapsamında ödenmeye başlanmasıyla giderek Evar ve Tevar uygulanması da artmaktadır. “

Evar (EndoVascular Aneurysma Repair) damar içerisinden girerek balonlaşmış, yırtılmış veya patlamış olan damarın stentli greftle tamir edilme yöntemi. Bu yöntemin göğüs kafesi seviyesinde aort segmentine olan uygulamasına ise Tevar ( Thoracic EndoVascular Aneurysma Repair) adı veriliyor.

CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.