1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. O borçlar tamamen siliniyor!
O borçlar tamamen siliniyor!

O borçlar tamamen siliniyor!

'29 Milyon dosya kaldırılıyor!...'

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, borçların yapılandırılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ağbal, "50 TL ve altındaki borçları tamamen siliyoruz. 50 TL ve altı borcu içeren 29 milyon dosya kaldırılıyor" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, borçların yapılandırılmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Ağbal, "Yeniden yapılandırma kanunu ile vatandaşların vergi daireleri ile olan davalarını ortadan kaldırmayı da amaçlıyoruz" dedi. Ağbal sözlerine şöyle devam etti:

"Varlık barışı düzenlemesi önümüzdeki dönemde Türkiye'ye önemli bir kaynak getirecek bir düzenleme. Vatandaşlara pişmanlık hükümlerinden yararlanma imkanı tanıyacağız. Vatandaşların kamuya olan borçlarını kolaylıkla ödemesi imkanı temin ediyoruz.

3.9 MİLYON MÜKELLEFİN BORCU 100 TL'NİN ALTINDA

Vergi cezalarını tamamen kaldırıyoruz, gecikme faizi ve gecikme zammı tahsilinden vazgeçiyoruz.

6,3 milyon vatandaşımız bu kanun hükümlerinden yararlanacak. 6,3 milyon borçlu içinde 3,9 milyon vatandaşımızın borcu MTV'den geliyor. 3,9 milyon mükellefin borcu 1000 TL'nin altında.

'HANGİ VERGİ TÜRÜ OLURSA OLSUN YAPILANDIRILACAK'

Öğrenim kredisi borçları kanun kapsamında ödenebilecek. Belediyeye ait olan borçlar da yapılandırılacak. Emlak Vergisi borçları, Çevre Temizlik Vergisi borçları var. Bunlar bildiğimiz borçlar. Belediyelere Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi borçları olanlar yararlanabilecek.

2011 yılından önceki dönemlere ait borçlarından mutlaka vatandaşlarımız kurtulacak. 1.2 milyar liralık bir kamu alacağından vazgeçiyoruz.

50 TL ve ALTINDAKİ BORÇLARI SİLİYORUZ

50 TL ve altındaki borçları tamamen siliyoruz. 50 TL ve altı borcu içeren 29 milyon dosya kaldırılıyor. Tarım kooperatiflerinin kredi borçları yapılandırılabilecek. SGK'ya borçlu yaklaşık 3 milyon işveren var, bunların yaklaşık 57,4 milyar TL borcu var. Genel sağlık sigortası kapsamında 5,9 milyon vatandaşımızın 10,3 milyar TL borcu var. SGK ve genel sağlık sigortası borcu kapsamındaki yaklaşık 67 milyar TL borç da yeniden yapılandırılıyor. Eylül ayı başından itibaren 4 aylık süre için gelir testi yaptırmayan vatandaşlara imkan sağlanacak.

Kanun yayınlandıktan sonra ay başından yani eylül ayından itibaren 4 aylık süre içinde gelir testine başvururlarsa asgari ücretin 1/3'ünden az çıkarsa bütün sağlık sigortası primlerini sileceğiz.

YENİDEN YAPILANDIRMAYA 2016 TEMMUZ AYI DAHİL DEĞİL!

Yeniden yapılandırma 2016 Haziran ayı ve önceki dönemleri kapsıyor. Temmuz ayı herhangi bir şekilde yeniden yapılandırma kapsamına dahil değil. Ekim ayı sonuna kadar vatandaşlarımızın müracaat etme hakkı var. Süren mevcut vergiincelemeleri 1 ayda bitmezse incelemeyi kaldırıyoruz.

İşletmeler 31.12.2015 tarihi itibariyle verilen bilançoları düzeltsin.

2018'de ülkeler tüm varlık bilgilerini paylaşacak. Türkiye'ye getirilen herhangi bir varlıktan vergiistemiyoruz"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.