1. YAZARLAR

  2. Saygı ÖZTÜRK

  3. Osman Pamukoğlu: Akil adamlar tam bir çadır tiyatrosu
Saygı ÖZTÜRK

Saygı ÖZTÜRK

SÖZCÜ
Yazarın Tüm Yazıları >

Osman Pamukoğlu: Akil adamlar tam bir çadır tiyatrosu

A+A-

EFSANE KOMUTAN Osman Pamukoğlu: Akil adamlar, tam bir çadır tiyatrosu

Osman Pamukoğlu, terörün en azgın döneminde Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’nda tümgeneral rütbesiyle görev yaptı. Emekliye ayrıldıktan sonra terörle mücadeleyi anlatan kitaplar yazdı. Hak ve Eşitlik Partisi’ni (HEPAR) kurdu. Halen bu partinin genel başkanı. Sınır ötesi harekatlarda bulunmuş, terör örgütü PKK’nın taktiklerini bilen Pamukoğlu’ya, “PKK’nın sınır ötesine çekilme kararı” ile Başbakan tarafından seçilen “akil insanlar”ı konuştuk. Pamukoğlu, olup bitenler için “çadır tiyatrosu” diyor, akil adamların önemli bir bölümünün “Kürtçü” olduğunu, diğerlerinin de “zorunlu olarak” komisyonlarda görev aldığını öne sürüyor.

Osman Pamukoğlu, Devletin terör örgütüne “silahları bırakıp teslim olun” çağrısı yapmak yerine “silahları gömüp Kuzey Irak’a geçin” çağrısını “Onlara yapılacak en büyük iyilik olur. Çünkü silah taşıma zahmetinden kurtulurlar” diye değerlendirdi. Pamukoğlu, SÖZCÜ’nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

PKK’nın tamamı çekilmez
Teröristlerin silahlı mı, silahsız mı çekileceği tartışılıyor. İnanın çadır tiyatrosu için bu senaryo yazılmış. ‘Silahlarını bırakıp gitsinler’ bu PKK’ya yapılan en iyi iş. Bırakıp gidern adamlar, zaten yeniden gelecek. Hiç değilse silah taşıma zahmetinden kurtulur. İnsan katletmiş, kan dökmüş, Devlete başkaldırmış caniler silahlı olsa ne olur, olmazsa ne olur? Ateş edecekmiş, etmeyecekmiş. Böyle şey olur mu?

PKK, Türkiye’den çekilmez. Gidecek olsa bile belli unsurlarını, çekirdek kadrosunu bırakır. Gitmek marifet değil.Giden, bir gecede de dönebilir. Kış koşulları başladığında PKK Kuzey Irak’a gider. Şimdiye kadar Irak’a giderken PKK’yı bulmuşlar mı ki şimdi bulacaklar. Bunların hepsi kandırmaca. Bunlar milleti ahmak yerine koymasınlar. Şunu bilsinler ki şu anda millet en uyanık durumdadır.

Horoz gibiydiler, şimdi “horozdur” denilecek
Akil adamlar işi tam bir çadır tiyatrosu. Böyle olması da iyi oldu. Bu isimlerin çoğu eskiden bu konuları kıvırtarak konuşuyorlardı. Şimdi, açıkça konuşuyorlar. Malın ortaya çıkması daha iyi. Müşteri malı tercih ederken uygun seçim yapar.

Çoğunluğu Kürtçülük yapan insanların bir araya getirilmesiyle akil insanlar komisyonları oluşturuldu. Bu komisyonda yer alan isimlerden bazılarının da çaresizlikten, mecburiyetten bulunduklarını söyleyebilirim. Onların da zaten sayıları az. PKK işbirlikçisi, Kürtçülük yapan ve onun yandaşları olarak tanınan isimler olduğunu görüyoruz. Bunlar da iyi oldu.

Millet şimdi bazı şeyleri daha görecek. Eskiden horoz gibi görünüyorlardı, şimdi horoz resminin altında ‘horozdur’ yazdılar.

Onları dinlemeye kimler gidecek?
Bunlar gidip nerede, kime konuşacak? Toplantı salonuna kim gelecek? AKP il başkanı, ilçe başkanı, belediye başkanları, bunların topladığı kadınlı-erkekli gruplar getirilecek. Normal bir yurtsever bunların toplantısına gider mi? Bana göre gitmez. Ege’de, Karadeniz’de, Akdeniz’de bunların konuşma platformuna Atatürk milliyetçisi, yurtsever olanın gideceğini asla sanmıyorum.

Komisyon üyelerinin önemli bir bölümü AKP’li olarak bilinen kişiler. Onların konuşma yapacağı kişiler de çoğunlukla AKP’ye oy verenlerdir. Onların partiden uzaklaşmaması için ikna toplantıları olacak. Bunlar sadece buna yarar; başka bir halta yaramaz. Kendilerine ’akil’ denilenler, işbirlikçi durumundadır. Kendilerini bu duruma düşürmemeliydiler. Kimse bu milleti ahmak yerine koymasın. Boş şeylerle uğraşıp da kendilerini oyalamasınlar. .

Milyonlarca genç geçti

Annelerin göz yaşlarından söz edenler ne yaşamış, ne görmüşler? Unutulmasın, Güneydoğu’dan son 30 yılda bana göre 8-10 milyona yakın asker geçti. Bir ara 365 bin asker vardı. Böyle bir asker ne Timur’da, Cengiz han’da, Osmanlı’da, Selçuklu’da olmadı. Güneydoğu’da askerliğini yapan bunce genç, bugün Türkiye’nin her tarafındadır.

Kan, bunların dediği gibi durmaz. Bunlar, insan ruhunu da, doğasını da anlamıyorlar. Terörün bitmesi için palınım hazır. Bu parti programımız da yazılı. Yapılacak olan şudur: Devlet, teröristlere silahlarını bırakıp teslim olmasını ister. Olmazlarsa, bunlara karşı seçilmiş ve gönüllü.. Yapılacak şu: silahları bırakıp teslim olun. Olmazlarsa seçimli ve gönüllülerden 20 bin kişilik birlikler oluşturulur. Terör kısa sürede etkisiz hale getirilir. Başka çare yok. Devletin gücünden ve kudretinden kimse şüphesi olmamalı.

Anasının dişi kaplan olması lazım
Bana ‘akil insanlar’ arasında bulunmak için her hangi bir öneri gelmedi. Bana böyle bir öneride de bulunamazlar. Bana bu konuda öneride bulunacak adam daha anasından doğmamıştır. Bana böyle bir öneride bulunabilecek adamın anasının dişi kaplan olması lazım.

Akil insanlar diye açıklananların çalışmalarından bir şey çıkmaz. İnsanlar PKK’yı anlayamıyor. Barış-savaş sözcükleri kullanıyor. 30 yıldır terörist deniliyordu. Şimdi ne oldu böyle? Savaş varsa halkın bilmesi lazımdır. Giden para da, çocuklar da bu halkındır. Unutmayalım, savaş varsa, savaş bittikten sonra insanlar yargılanır. Bunun adı da Divan-ı Harptir.

Bitirilememe nedeni beceriksizlik
Şimdi gidilen yol, yol değildir. Bunlar ne İmralı’daki komitacı başını ne PKK’nın Kandil’deki yönetim kadrosunu tanımaz. 30 yıldır, terör bitirilemiyorsa, bunun nedeni beceriksizliktir.
Teröristlerden .500’ü Türkiye’dedir. İçerdekilerin yerleri belli. Hangi vadide, boğazda, mağarada olduğu biliniyor. Kuzey Irak’ta bulunanların yerleri belli. Siyasi irade olmadığı için bunlar alınamıyor. Ben yerlerini biliyorum da, istihbarat yapan kurumlar bilmez mi? PKK’ya karşı dağlarda kış koşullarında uygun mücadele edecek örgütlenme yapılanamadı.

Şimdi, bir kitap yazıyorum. İsmi ‘Cehennemdere Kanyonu - Akşam olmadan günü övme’ adını taşıylor. 20 kişilik müfrezenin kış koşullarında PKK’yı dağlarda arayan, onu bulmaya çalışan pusu kuran, baskın yapan aykırı insanlardan meydana gelmiş bir müfreze. Gayri nizami harbin nasıl yapılacağını gösteren müfrezeyi anlatırken, teröristle mücadelenin nasıl yapılması gerekeceğini yazmış olacağım.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.