1. YAZARLAR

  2. Ufuk TÜRKYILMAZ

  3. ÖZLEMİŞİM....
Ufuk TÜRKYILMAZ

Ufuk TÜRKYILMAZ

ETKİ TV
Yazarın Tüm Yazıları >

ÖZLEMİŞİM....

A+A-

EMNİYET MÜDÜRÜ AŞKIN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR...

İzmir Medya Platformu'nun konuğunun İzmir Emniyet Müdürü Sayın Hüseyin Aşkın ve buluşma yerinin İzmir Emniyet Müdürlüğünün Konak'taki ana binası olduğunu öğrenince heyecanladım.

Heyecanlandım çünkü 1986 yılında, Yeni Asır Gazetesi'nde, sevgili ağabeyim ve beni bu mesleğe kazandıran Fatih Çekirge tarafından polis muhabiri olarak ilk kez bu binada görevlendirilmiştim. Randevuya yarım saat erken gittim. Müdüriyetin her katında durarak anılarımı tazeleme fırsatı buldum, duygulandım, gülümsedim, iç çektim. O dönemin polis şefleri geldi aklıma, Sabri Uzun, Bedrettin Acar, Uğur Gür, Zeki Çatalkaya,Altan Yenice, Metin Şen, Ünsal Kaya, Mehmet Türker, Abdullah Çokaklı, Fatih Özkan basın bürosu memurları Nasuh Pedük, Şeref Kırık, birlikte görev yaptığım çeşitli gazetelerin polis muhabirleri ve tabi rahmetliler Beşiktaşlı Cici Necdet (Sargın) Abdül Tufan, Şakir ağabey (Özgan) vs.. Diyebilirsiniz emniyet binası özlenir mi diye? Acı, tatlı anıları bende saklı, özlemişim..

İLETİŞİM DOKTORALI MÜDÜR

Geçtiğimiz Salı günü, İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'ın konuğu olduk İzmir Medya Platformu olarak. Hem Aşkın'ı hem ekibini tanıma fırsatı bulurken, İzmir'in güvenliğinin nasıl sağlandığını da Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın'ın kendi ağzından duyma fırsatı bulduk. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bizi makamında kabul eden Aşkın'ın gülen yüzü ve samimi tavırları insana güven veriyor. Sanki kırk yıldır tanıyor gibi bir izlenim bırakıyor karşısındakinde deneyimli müdür. Hepimizin elini teker, teker sıktıktan sonra söze iletişim doktorası yaptığını ve eşinin de gazeteci olduğunu belirterek başlıyor İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın. Buluşma daha samimi ve sıcak bir ortama bürünüyor. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, terör ve güvenlikten, uyuşturucuya, asayişten trafiğe kadar İzmir'in güvenliğini nasıl sağladıklarını büyük bir samimiyetle açıkladı. Ama en çarpıcı açıklamalarından biri terör örgütünün İzmir Adliye baskını sırasında yaşananlar oldu.

"HASAN TAHSİN DE FETHİ SEKİN DE BİLİYORDU ÖLECEĞİNİ.."

Aşkın, o gün bölücü terör örgütünün hiçbir şehir merkezinde eyleme getirmedikleri kadar mühimmatla adliyeye geldiklerinin altını çizdi. Aşkın açıklamasında' O gün teröristler adliyeye yüzlerce kalaşnikof fişeği, 8 roket, 5' i anti-tank roketi, 8 el bombası, 2 tabanca ve diğer mühimmatla geldiler. Bölücü terör örgütü en kanlı, en korkunç eylemlerinden birisini yapmak üzere İzmir'e gelmişlerdi.O sırada kahraman şehidimiz Fethi Sekin tıpkı düşmana ilk kurşunu atan Hasan Tahsin gibi, şahadetin muhakkak olacağını biliyordu. Sekin o gün kalaşnikof mermilerine karşı elindeki tabancayla karşı koyarak büyük bir kahramanlık sergiledi. Orada ki bütün görevli polis arkadaşlarımız büyük mücadele verdi. Olay yerine 5 dakika sonra ulaştım. Teröristlerden birini vuran polis aynen şunları söylüyordu 'Fethi ağabey öyle bir koşturuyordu ki, arkasından gitmemek mümkün değildi'. Bu mücadele Türkiye'nin terörle mücadele tarihinde bir kahramanlık destanıdır.Bu karamanlık hikayesi bütün meslektaşlarımıza örnek oldu" dedi.

"700 KİŞİNİN KATLİAM EMRİNİ VEREN KİŞİYİ İZMİR'DE YAKALADIK"

Güvenliğin olmadığı yerde hiçbir gelişmeden bahsedilemeyeceğini dile getiren İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, "tüm dünyada Güvenlik kaygısının herşeyin önüne geçtiğini belirterek, 34 sene bölücü terörle mücadele ettik. Hangi devlet kendi içinden gelen insanlar tarafından ele geçirilmeye çalışıldı. Alçak FETÖ, tarihimiz boyunca karşılaştığımız en büyük sorundur. PKK-FETÖ iki terör örgütünün de sahipleri aynıdır. İki terör örgütünün de elinden tutan el, aynı 'el'dir. DEAŞ terör örgütüne karşı çok önemli ve başarılı operasyonlar yaptık. DEAŞ'ın önde gelen en büyük emirlerinden ve 700 kişinin katliam emrini veren kişiyi İzmir'de yakaladık" diye konuştu. 

"KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ"

Terör örgütü  tarihinin en sıkıntılı sürecini yaşadığını aktaran Hüseyin Aşkın, İzmir Medya Platformu üyesi gazetecilerle buluşmasında dikkat çekici açıklamalar yaptı. PKK'nın, yaptıkları başarılı operasyonlarla ülkemiz içinde etkinliklerini yitirdiğini ancak mücadelenin her geçen gün daha etkin ve gittikçe artan bir kararlılıkla devam edeceğini kaydeden Aşkın konuşmalarını şöyle sürdürdü: 

"PKK ve DEAŞ’ın olduğu gibi marjinal sol terör örgütüyle de Ülkemizin her yerinde mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz yıl yaptığımız operasyonlarla bölücü terör örgütü üyesi yakalama da İzmir olarak Türkiye ikincisi olduk. İnşaatlarda çalışanlara kadar kayıt altına alıyoruz. Güvenlik kuvvetleri olarak Sayın Bakanımızın ve merkez teşkilatımızın büyük desteğiyle terörle topyekün mücadele ediyoruz ve çok şükür milletimizin huzur ve güven içinde yaşamasını sağlamaya çalışıyoruz.

"İZMİR PARİS VE NEW YORK'TAN DAHA GÜVENLİ"

İzmir'de yabancı uyruklu kişilerin rakamlarına da dikkat çeken Aşkın,' Kentimizde yaklaşık 200 bin yabancı var. Bu 200 bin yabancıdan 140 binine İzmir emniyeti olarak dokunmuşuz. Risk analizi çalışması yapmışız. 640 bin kişiyle birebir görüşerek risk analizinden geçirmişiz. 5 milyon kişiye GBT uygulaması yapmışız. 17 ayda 1603 terörist yakaladık. İzmir tesadüfen değil, büyük bir emek ve mücadele ile güvenli bir kent oldu. Ama asla rehavete kapılmayacağız, aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz. Bazı art niyetli yaklaşımlar dışında kimseden kötü muamele şikayeti almadık. Tamamen demokratik yollarla, insan haklarına saygılı olarak, terörle ve diğer suçlarla mücadele ediyoruz. Bugün İzmir Paris, New York, Londra, Brüksel'den çok daha güvenli bir şehir. Üstelik bizim komşularımızda İsveç, Hollanda, Belçika, Almanya, Norveç, Danimarka İtalya değil!

"UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE SADECE POLİSİN İŞİ DEĞİL"

Uyuşturucu kullanımının da terör kadar büyük bir bela olduğunu dile getiren Aşkın, 'uyuşturucu aileleri perişan ediyor. Gençlerimizin çocuklarımızın hayatını karartıyor. 2016'da 507 kişi, 2017'de 818 kişi, 2018'de ise 870 kişi uyuşturucudan dolayı tutuklandı. 1071 polisimiz uyuşturucu konusunda sadece Narko- Alan projesinde çalışıyor. Özellikle dezavantajlı grupların yaşadığı  yerlerden 129 noktada aktifiz. Günlük 6 bin kişiyi uyuşturucu ile inceliyoruz. 

Yapılan araştırmalara göre uyuşturucu kullananların yüzde 99'dan fazlası sigara kullanan çocuklarımız. Sigara ve alkol kullanımı çocuklarımız için çok zararlı. Çocuklarımızı sigara ve alkolden uzak tutalım.bunun için çok emek veriyoruz.

Küçük kurallar ihlal edilmez ise, büyük suçlarda olmuyor.Tabi uyuşturucu olayı sadece bir polisiye mesele değil, aynı zamanda sosyal boyutu olan bir durum. Ancak Narko Alan Projesine en az terörle mücadele kadar önem veriyoruz. 

"SURİYELİ'LERDE SUÇ ORANI ÇOK DÜŞÜK"

İzmir'de yaşayan yabancı uyruklu kişilerin karıştığı suçlarla ilgili de ayrıntılı bilgiler verdi iletişim doktoralı İzmir Emniyet Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın. Aşkın bu konuda yaptığı açıklamada '  İzmir'de yabancı ve Suriye'lilerin karıştığı suç oranları hiç yüksek değil. Herkes  Suriyeliler yapıyor diyor ama öyle bir şey yok.Hatta bizim güvenlik sorunlarımızda ilk 5'te bile değiller.Bizim şehrimizde Suriye'lilerden kaynaklanan suçlar diye önemli bir sorunumuz yok. Göçmen kaçakçıların en çok yakalandığı il İzmir ve Edirne'dir. Türk milleti tarihin gördüğü en erdemli millettir. Yolda kalanlara, zorda kalanlara tarihimiz boyunca hep yardım etmedik mi? bu millet kendisinden yardım isteyenlere yardım etmesiyle meşhurdur.Göçmen kaçakçılığını, düzensiz göçü gelir kaynağı haline getiren terörle bağlantılı suç örgütleri var' diye konuştu.. 

"ÇEŞME'DE MAFYAYI TEMİZLEDİK!"

İzmir'deki asayiş olayları ile ilgili bilgiler paylaşan Aşkın özellikle organize suç örgütleriyle verdikleri mücadeleyi anlattı. Hüseyin Aşkın, Türkiye'nin turizm merkezi olarak nitelendirdiği Çeşme'de mafyaya yönelik yaptıkları operasyonlarda sözde ülkede nam salmış 3 büyük mafya oluşumunu yargıya teslim ettiklerini belirtti. Çeşme'de 180 polisle giriş ve çıkışları yaz boyunca tutarak arama yaptıklarını söyleyen Hüseyin Aşkın 'Zamanla gördük ki bu uygulamalarda yakalanacağını anlayanlar tabancalarını, uyuşturucuları boş arazilere attılar'dedi.Olaylarla ilgili istatistiki bilgiler veren Aşkın '  Asayiş olarak İzmir'de 2017'de adam öldürme sayısı 93'tü, 2018'de 55'e düştü.Yüzde 41 azalma oldu.Bunda mekan uygulamalarımız çok etkili oldu. Narko Alan Projemiz ve Alkollü mekanları kapatma saatlerinde kapanmasını sağlamak gibi mekan uygulamalarımız çok etkili oldu.Risk Analizini Türkiye'de en iyi İzmir uyguluyor'diye konuştu..

"İZMİR'DE TRAFİK KAZALARI % 21 DÜŞTÜ"

İzmir'deki trafik problemlerine de değinen İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın, 'İzmir limanını kentin içinden uzaklaştırmazsanız, Gaziemir'de havalimanı yolu aynı zamanda serbest bölgenin olduğu yola AVM ruhsatı verirseniz trafikle mücadele olmaz. İzmir'de kayıtlı 1.5 milyon araç var. İzmir'de dolmuşlarla ilgili de problemlerimiz var. Manisa, Aydın ve diğer çevre illerden gelen araç sayısını da düşündüğünüzde çok büyük bir araç girişi var trafiğe. Sadece Altınyol'dan geçen günlük araç sayısı 150 bini geçiyor. Toplu taşımayı daha fazla kullanmalıyız. 5 ağır ihlalde ceza yazıyoruz. Artık Emniyet Şeritlerine hemen ceza yazıyoruz.Trafik birimleri dışında Trafik cezası yazmakta Türkiye birincisiyiz. Çünkü kurallar konusunda taviz vermiyoruz. Bu nedenle de bütün Türkiye'de trafik kazalarında yüzde 5 oranında azalma olurken, İzmir'de % 21 düşüş gerçekleştirdik."

"TEKRAR GÖRÜŞELİM"

Terörle Mücadele Şube Müdürü Akın Tan, Narkotikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Serkan Ergüzel, Organize Şubeden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ercan Yılmaz, Asayiş Şubeden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hakan Metin, Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Müdür Yardımcısı Arif Aysun, Trafik Denetleme Şube Müdürü Faruk İzci, Asayiş Şube Müdürü Seda Okur, Narkotik Şube Müdürü Şamil Özsağulu, Terörden Sorumlu Müdür Yardımcısı Hasan Aydın'ında katıldığı toplantı, Aşkın'ın 'Mutlaka yine bir araya gelelim' temennisiyle son buldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.