1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şehir Eşleştirme Programı’nın Çalıştayı Yapıldı
Şehir Eşleştirme Programı’nın Çalıştayı Yapıldı

Şehir Eşleştirme Programı’nın Çalıştayı Yapıldı

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı tarafından desteklenen ‘İstanbul AB'ye Hazırlanıyor’ projesi kapsamında hayata geçirilen Şehir Eşleştirme Programı Çalıştayı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı tarafından desteklenen ‘İstanbul AB'ye Hazırlanıyor’ projesi kapsamında hayata geçirilen Şehir Eşleştirme Programı Çalıştayı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.Çalıştaya AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı.

İstanbul Valiliği koordinatörlüğünde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Belediyeler Birliği ortaklığında yürütülen ‘İstanbul AB’ye Hazırlanıyor’ projesinin Şehir Eşleştirme Programı’ndan destek almaya değer bulunan ilçeler, Ocak ayında açıklanmıştı. Sultanbeyli de bu 34 ilçe arasında yerini almıştı. Programın ikinci ayağı olan ve 10 İstanbul ilçesi ile 15 AB yerel yönetiminin paylaşımlarda bulunarak eşleştirileceği ilk çalıştay 22 Mayıs günü Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.


3 gün süren çalıştayın açılışında konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “İstanbul, Avrupa kültürünü şekillendiren ve pek çok impaatorluğa başkentlik yapmış bir şehirdir. İstanbulsuz bir Avrupa Birliği eksik kalacaktır.” dedi. Bağış ayrıca Şehir Eşleştirme Programı ile İstanbul ilçeleri ve AB yerel yönetimlerinin birbirlerine deneyimlerini aktaracaklarını, ortak projeler ortaya koyarak ilçeleri önemli konuma getireceklerini vurguladı. Bağış, böylelikle hem Avrupa Kültür Başkenti hem de Spor Başkenti olan İstanbul’un AB standartlarını yakalayacağını ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından Şehir Eşleştirme Programı Çalıştayı, İstanbul ve AB ülkelerinden gelen katılımcıların sunumları ile devam etti. Sultanbeyli’nin tanıtım filmiyle başlayan ve ilçe hakkında genel bilgilerin paylaşıldığı sunumu ise belediyenin Strateji Geliştirme Müdürü Halil İbrahim Akıncı gerçekleştirdi.

Çalıştayın ardından yapılan değerlendirmeler sonrası yerel yönetimler somut konular üzerinde birbirleriyle eşleşecek. Eşleşen İstanbul ilçeleri ve AB yerel yönetimleri AB mevzuatının yerel uygulamalarına yönelik bilgi ve deneyim alışverişi yapacak ve ortak projeler üretecek.

İlk kez kaymakamlık ve ilçe belediyelerinin güç birliği içinde yer aldığı Şehir Eşleştirme Programı’nın bütçesi Avrupa Birliği Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından karşılanıyor.
CİHAN

Şehir Eşleştirme Programı’nın çalıştayı yapıldı

Şehir Eşleştirme Programı’nın çalıştayı yapıldı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.