1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taze Kuru İlk Konsept Mağazasını Ankara'da Açtı
Taze Kuru İlk Konsept Mağazasını Ankarada Açtı

Taze Kuru İlk Konsept Mağazasını Ankara'da Açtı

Ankara Kızılcahamam'daki fabrikasında patentli kurutma tekniği ile kurutulmuş ürünlerini piyasaya sunan Taze Kuru, aflotoksinsiz, tamamen doğal ve özgün ürünlerini içeren ilk mağazasını Başkent'te müşterileri ile buluşturdu.

A+A-

Ankara Kızılcahamam'daki fabrikasında patentli kurutma tekniği ile kurutulmuş ürünlerini piyasaya sunan Taze Kuru, aflotoksinsiz, tamamen doğal ve özgün ürünlerini içeren ilk mağazasını Başkent'te müşterileri ile buluşturdu.

Taze Kuru'nun Mustafa Kemal Mahallesi'nde yer alan ilk Türkiye konsept mağazasının açılışına Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, milletvekilleri ve bürokratların yanı sıra diğer davetliler katıldı. Bakan Eker, Türkiye'de mevsiminde üretilen taze meyve ve sebzelerin yılın diğer zamanlarında da tüketilecek şekilde sağlıklı bir ürüne dönüştürülemediği belirtti. Meyve ve sebzelerin besin değerini kaybetmeden uzun süre saklanabilmesi ve başka yerlere nakledilerek daha çok insana ulaştırabilmesinin önemli bir düşünce olduğunu dile getiren Eker, “Bu projeyi ilk duyduğumda çok heyecanlanmıştım. Bu projeyi destekledik, bundan sonra da desteklemeyi sürdüreceğiz. Tüketim alışkanlıklarımızın çoğunu reklamlardan etkilenip oluştururuz. Medyada reklamlar aracılığıyla sürekli yağ, tuzu fazla gıdaların tüketimi tavsiye edilir. Çocuklarımız alır tüketirler. Bunların çoğu bağımlılık yapar. Çocuklar yanlış beslenme yoluna giriyorlar. Taze ve Kuru markasıyla bugün açılışını yaptığımız mağazada satılan ürünler, hem çocuklara hem de yetişkinlere doğru ve sağlık beslenme modeli öneriyor.” dedi.

İsraf konusuna da değinen Bakan Eker, dünyada yaşayan 7 milyar insandan 1 milyarının aç olduğunu hatırlattı ve ekledi: “Yeteri kadar gıda bulunmamasından değil. Üretilmemesinden hiç değil. Merhamet eksikliğinden, sevgi eksikliğinden, insanların bir kısmının bu gıdalara ulaşamamasından ve israf edilmesinden. Yılda 1 milyar 300 bin ton gıda israf ediliyor. Bunu dikkate alıp, israfı hayatımızın bütün alanlarında asgariye indirmemiz son derece önemli. Yaş meyve ve sebzenin raf ömrü az. Bir ürüne dönüştürülürse daha uzun süre dayanır ve daha çok kişiye ulaşır.”

Taze Kuru AŞ'nin İcra Kurulu Başkanı Nazire Erinç Yurter, 5 yıldan beri Kızılcaham'da üretim yaptıklarını ve dünyada bu teknoloji ile üretim yapabilen tek marka olduklarını belirtti. Yıllar süren Ar-Ge çalışmaları sonucu dondurulmuş, klasik kurutulmuş, fırında kurutulmuş işlemlerin dışında çok farklı bir teknik geliştirdiklerini anlatan Yurter, şunları söyledi: “Sağlıklı ve çevreci kurutulmuş gıda üretmek, bunu üretirken doğal lezzeti muhafaza etmek oldukça zor. Ancak biz bunu başardık. İyi tarım uygulamaları ile üretilmiş olan zamanında yetişmiş meyve ve sebzeleri dalından koptuğu zaman alıyor, yıkıyor ve kendimize özgü işlemden geçirdikten sonra kurutarak, özel ambalajlarımızda farklı seçeneklerde müşterilerin beğenisine sunuyoruz. Kurutulmuş gıdada yıkama işlemini belki de tek yapan firma biziz. Çünkü ilaç kalıntısını ayırmamız gerekiyor. Ancak yıkanınca da mevcut yöntemlerle kurutma işlemi çok ama çok zor. Bu nedenle ürünümüz paketinden çıktığı anda doğrudan sofraya konabiliyor. Ürünlerimiz el değmeden paketleniyor, hiçbir koruyucu madde içermiyor aynı zamanda 12 ay raf ömrü veriyoruz.”

Yurter, FDA kayıtları ve KOSHER, ISO gıda güvenliği belgeleri bulunduğunu hatırlattı. Yurter, aflotoksin içermediği için ABD'ye bile ürün satmayı başardıklarını, şu an dünyada quru, foodlovers, fresh dried, Min, Frutix markaları ile aranır olmayı başardıklarını ifade etti. Yurter, “Dünyada ilk defa karpuzu kurutmayı biz başardık. Kalitemiz ve yenilikçiliğimiz ile ABD pazarına giren nadir firmalardanız. Doğal yöntemlerle kurutmada zararlılar, egzoz dumanı gibi unsurlar; fırında kurutmada ürünün pişmesi, bozulan doğallığın glikoz ile tamamlanması; dondurulmuş gıdalarda hücre yapısı değiştiği için lezzetin kaybolması bizi bu çalışmaya yönlendirmişti. Şimdi dünyada kuru üründe doğal lezzeti veren nadir firmalardan biri olmayı başardık.” dedi.

Yurter, uluslar arası piyasada elde ettikleri başarıyı kendilerine özgü ambalaj ve mağaza yapısıyla Türkiye genelinde de paylaşmak için ilk Türkiye konsept mağazasını Mustafa Kemal Mahallesi'nde tasarladıklarını sözlerine ekledi.
Konuşmaların ardından mağazanın açılış kurdelesini Bakan Eker ve Taze Kuru AŞ'nin İcra Kurulu Başkanı Nazire Erinç Yurter birlikte yaptı. CİHAN

Taze Kuru ilk konsept mağazasını Ankara'da açtı

Taze Kuru ilk konsept mağazasını Ankara'da açtı

Taze Kuru ilk konsept mağazasını Ankara'da açtı

Taze Kuru ilk konsept mağazasını Ankara'da açtı

Taze Kuru ilk konsept mağazasını Ankara'da açtı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.