1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Vali Ali Kolat: İş Sağlığında Herkes Kendinin Patronudur
Vali Ali Kolat: İş Sağlığında Herkes Kendinin Patronudur

Vali Ali Kolat: İş Sağlığında Herkes Kendinin Patronudur

Vali Ali Kolat, iş sağlığı ve güvenliğinin çağdaş ve modern ülke olmanın göstergesi olduğunu söyledi.

A+A-

Vali Ali Kolat, iş sağlığı ve güvenliğinin çağdaş ve modern ülke olmanın göstergesi olduğunu söyledi. İşveren ve işçinin işyerlerinde kendi üstüne düşen güvenlik önlemlerini alması gerektiğini belirten Vali Kolat, çalışanların sağlığına zarar verecek risk hususlarının önceden belirlenmesi gerektiğini bildirdi. Kolat “İş sağlığında herkes kendinin patronudur.” dedi.

Türkiye genelinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen 81 ilde İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kanunu Tanıtım Semineri Kırıkkale İl Kültür Merkezi’nde düzenlendi. İş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgi veren Kolat, “Çalışanların sağlığına zarar verebilecek risk oluşturan hususların önceden belirlenerek, gereken önlemlerin alınması, rahat ve güvenli bir çalışma ortamı sağlanması, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı çalışanların ruhsal ve bedensel sağlıklarının korunması önemlidir. Bu işi çok önemsiyorum. İş sağlığı ve güvenliği çağdaş ve modern ülkelerin göstergesidir. Önemsenmesi gereken bir konudur. Çalışanların ve işverenlerin bu hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Bu konuda herkes elini taşın altına koymalıdır. Ölüm riski bulunan bazı çalışma alanlarında daha dikkatli olunmalıdır.” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ekrem Gök ise hızla gelişen ülkelerde iş kazalarının artabileceğini söyledi. Bu konuda hükümetin yeni yasa ile bunun önüne geçtiğini belirten Gök, yasaya herkesin uyması gerektiğini belirterek, “Çok hızlı gelişen ve değişen bir dünyada yaşıyoruz. Çok büyük fabrikalar kuruluyor, çok büyük fabrikalar açılıyor, çok büyük iş makineleri ile ocaklarda çalışılıyor. Dolayısıyla oluşabilecek kazaların sonuçları da ağır oluyor. İşte bunların önlenmesi için mevzuatlardaki değişikliklerin yapılması gerekiyordu. 6331 sayılı kanunla bu sağlanmış oldu. Bu yasayı çıkaranlara teşekkür ediyoruz ve yasanın çiğnenmemesi gerektiğini umuyoruz. Bu konuda da emeği geçen herkese teşekkür ediyor, katılanlara hayırlı ve kazasız işler diliyorum.” diye konuştu. CİHAN

Vali Ali Kolat: İş sağlığında herkes kendinin patronudur

Vali Ali Kolat: İş sağlığında herkes kendinin patronudur

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.