1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yeni eğitim öğretim yılı başladı
Yeni eğitim öğretim yılı başladı

Yeni eğitim öğretim yılı başladı

Kovid-19 tedbirleri alınarak tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda haftada 5 gün sürecek yüz yüze eğitime başlandı.

A+A-

Türkiye genelinde Kovid-19 tedbirleri alınarak tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda yüz yüze eğitim başladı.

Yeni eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencileri, 1-3 Eylül'de okullarda yüz yüze yürütülen uyum eğitimine katıldı. Bu çerçevede, 165 bin 450 öğretmen tarafından toplam 2 milyon 359 bin 422 öğrenciye uyum eğitimleri verildi.

Ülke genelinde, tüm kademe ve sınıf seviyelerindeki 18 milyon dolayındaki öğrenci ile 1 milyonun üzerinde öğretmen, Türkiye'de ilk Kovid-19 vakasının görülmesinin üzerinden geçen 1,5 yılın ardından tam zamanlı yüz yüze eğitime başladı.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla Türkiye genelindeki okul ve kurumlarda Kovid-19 tedbirleri alınarak kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar da açıldı.

Bakanlık bünyesinde kurulan yeni elektronik takip sistemi ile il, ilçe kurum ve okul düzeyinde eğitimin aksamaması için tüm süreçler anlık takip edilecek. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risk durumları, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak!

Yüz yüze eğitimin devamı için aşı ve PCR testi taramaları

"Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi"ne göre, öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecek.

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarındaki maske atık kutularının günlük boşaltılması sağlanacak. Tüm okullarda yeterli sayıda maske Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilecek.

Öte yandan, okulun rutin temizliğinin sıklaştırılması, çocukların, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının el hijyeni için, su ve sabun ile el yıkama olanakları sağlanacak. Okullardaki ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri de konuldu.

Ders saatleri azaltılmayacak!

Yüz yüze eğitimler, Kovid-19 salgını öncesinde olduğu gibi, ders saatleri azaltılmadan ve mevcut öğretim programlarının bütünü dikkate alınarak yapılacak. Ders süreleri, sınıf boyutları ve öğrenci sayısı da dikkate alınarak, 40 dakikayı aşmayacak şekilde planlanacak. 

Okul bahçesinde ve çevresinde öğrencilerin, öğretmenlerin, diğer çalışanların kalabalık gruplar oluşturmaması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, teneffüs saatlerinin farklı zamanlarda düzenlenmesi, sınıf içerisinde öğrencilerin oturma düzeninin yüzleri aynı yöne dönük olacak şekilde oluşturulması sağlanacak.

Bunun yanında, yüksek sesle yapılan egzersizler, açık alanda ve öğrenciler arasında tercihen en az 2 metre mesafe bırakılarak sürdürülecek. Beslenme saatleri, mümkün olduğunca farklı zamanlara yayılarak ve Kovid-19 tedbirleri alınarak yürütülecek.

Okulun başlangıcında velilere, olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için bilgilendirme formu verilecek.

Salgın döneminde, veli ve ziyaretçilerin mümkün olduğunca okul bahçesi de dahil okul içerisine girişlerine izin verilmeyecek.

Zorunlu durumlarda ziyaretçilerin okul bahçesi girişi, bahçenin olmadığı durumlarda da en dış noktadan itibaren girişleri sırasında maske takmaları sağlanacak. Ziyaretçilerin okul içine alınması gerektiğinde HES kodu kontrolü yapılacak. 

Öte yandan, Kovid-19 salgın döneminde okullarda "temaslı kabul edilenler" ve "yakın temaslı kabul edilenler" olmak üzere iki ayrı durumda neler yapılacağı, illere gönderilen, Okullarda Kovid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Rehberi'ne göre belirlenecek.

Okullarda bugün başlatılan birinci dönem, 21 Ocak 2022 Cuma sona erecek. Birinci dönem ara tatili, 15 Kasım 2021 Pazartesi başlayacak ve 19 Kasım 2021 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 24 Ocak 2022 Pazartesi başlayıp 4 Şubat 2022 Cuma tamamlanacak.

İkinci dönem, 7 Şubat 2022 Pazartesi başlayacak ve 17 Haziran 2022 Cuma sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 11 Nisan 2022 Pazar-15 Nisan 2022 Cuma arasında yapılacak.

İzmir

İzmir'de, yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler, öğretmenleri tarafından okulun girişine serilen halı ve alkışlarla karşılandı.

Yaklaşık 700 bin öğrencinin bulunduğu kentte Kovid-19 tedbirleri alınarak tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda, haftada 5 gün sürecek yüz yüze eğitime başlandı.

Uzun zaman sonra tam zamanlı olarak okullarına kavuşan öğrenciler, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

Yüz yüze eğitim öncesinde okullar dezenfekte edildi, sınıflarda düzenlemeler yapıldı.

Balonlarla donatılan Bornova ilçesindeki Hilal Necmiye Hüsnü Atabek Ortaokulunda eğitim gören öğrenciler ise protokol halısı, konfeti ve öğretmenlerinin alkışlarıyla karşılandı.

Öğrencilerin maske takmaya özen gösterdiği görüldü. Ailelerin ise okul bahçesine girişine izin verilmedi. 

Bahçede sıraya giren öğrencilere okul idarecileri tarafından salgın tedbirleri anlatıldı.

Saydı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler, sosyal mesafeye uygun olarak sınıflara alındı.

Öğrenciler okulların açık kalmasını istiyor

Öğrencilerden Burcu Albayrak, AA muhabirine, uzun süre ayrı kaldıkları okula yeniden dönmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Heyecanlıyız, yaklaşık 2 yıl sonra okula geldik. Değişik bir duygu. Umarım bir daha okullar kapanmaz ve hep böyle devam eder. Arkadaşlarımı ve okulumu çok özlemiştim. Her anlamda sevinçliyim çünkü uzaktan eğitim çok verimli olmuyordu." dedi.

8. sınıf öğrencisi Elif Uslu da çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Çok değişik bir duygu oldu bizim için de. 2 senedir çoğunlukla çevrim içi olarak derslerimizi alıyorduk. Ancak bu yıl LGS var ve o yüzden yüz yüze eğitim çok önemli. Bu nedenle okulların açık kalmasını çok istiyorum." diye konuştu.Kovid-19 tedbirleri alınarak tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda haftada 5 gün sürecek yüz yüze eğitime başlandı.

İkizlerini okula getiren velilerden Zehra Kayış ise "Çocuklarım 5. sınıfa başladı. Yeni eğitim ve öğretim sezonunun herkese hayırlı olmasını diliyorum. Yaklaşık 1,5 yıldır bu şekilde bir eğitim olmamıştı. O yüzden hem biz hem de çocuklar çok heyecanlı. Heyecan kadar tedirginlik de var, en önemlisi okulların bir daha kapanmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

Aydın, Uşak, Denizli ve Manisa

Uşak'ta eğitim öğretim yılının başlamasıyla 60 bin 81 öğrenci dersbaşı yaptı. Sabahın erken saatlerinde okullara gelen öğrenciler, Kovid-19 tedbirleri gözetilerek sınıflara alındı. Ailelerin okullara girişlerine izin verilmedi.

Denizli'de Kovid-19 tedbirleri alınarak hazırlıkların tamamlandığı okullarda yüz yüze eğitim heyecanı yaşandı. Kentte 797 okulda 183 bin 757 öğrenci okulla buluştu.

Öğrenciler Saadet Erikoğlu İlkokulunda, salgın kurallarına uyarak bahçede toplandı. Veliler okul bahçesine alınmazken, öğrenciler görevliler gözetiminde sınıflarına götürüldü.

Manisa'daki 1128 okulda 249 bin 700 öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi"ndeki tedbirler altında okulla buluştu.

Gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra sınıflara giden öğrenciler, ilk ders zilinin ardından öğretmenleriyle buluşmanın sevincini yaşadı.

Aydın'da da 853 okulda 177 bin 490 öğrenci dersbaşı yaptı. Öğrenciler, Kovid-19 tedbirleri kapsamında sınıflara alındı.

Trakya

Edirne'de aileleriyle okula gelen öğrenciler arkadaşlarıyla bir süre sohbet ettikten sonra hep birlikte İstiklal Marşı'nı okudu.

Maske kontrolü yapılan ve öğretmenleri eşliğinde tek sıra halinde sınıflara giren öğrencilerin heyecanlı oldukları gözlendi. Öğrenciler salgın nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilmesi nedeniyle uzun süredir görmedikleri arkadaşlarıyla hasret giderdi.

Ailelerinden ayrılmak istemeyen bazı öğrencilere ise öğretmenleri destek oldu. 

Kırklareli'nde yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla 48 bin 871 öğrenci dersbaşı yaptı.

Sabah erken saatlerde Atatürk İlkokuluna velileri ile gelen öğrenciler büyük heyecan yaşadı.

Bazı öğrenciler ailelerine sarıldıktan sonra okul bahçesine girdi. Velilerin okul bahçelerinin dışında yoğunluk oluşturduğu gözlendi. Kovid-19 tedbirlerine göre okul binalarına alınan öğrenciler derslerine başladı.

Tekirdağ'da yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğrenciler aileleriyle okullara geldi.

Veliler okul bahçesine alınmazken, öğrenciler maske kontrolünün ardından içeri alındı. Salgın tedbirleri kapsamında uyarılarda bulunulan öğrenciler daha sonra sınıflarına geçti. 

Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye

Adana'da, Kovid-19 nedeniyle okullarından ayrı kalan öğrenciler, arkadaşlarıyla buluşmanın heyecanını yaşadı.

Merkez Seyhan ilçesindeki Cebesoy İlkokulunda, öğrenciler maske ve sosyal mesafe kurallarına uyularak okula alındı.

Veliler okula alınmazken, ana sınıfı öğrencileri gözetmen eşliğinde sınıflarına götürüldü.

Mersin'de, yüz yüze eğitime başlanmasıyla öğrenciler sabah saatlerinde okullarının yolunu tuttu.

Yenişehir ilçesindeki Dr. Kamil Tarhan Ortaokulunda, öğrenciler ateş ölçümü ve maske kontrolü yapılarak okula alındı.

Kovid-19 nedeniyle bir süredir okullarından ayrı kalan öğrenciler, arkadaşlarıyla buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

Hatay'da, Antakya Ayşe Fitnat Ortaokulunda öğrenciler sosyal mesafe kuralına uyarak sıraya girdi.

Burada okul idaresince öğrencilere temizlik, mesafe ve maske kuralları hatırlatıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler sınıflara alındı.

Kent genelinde 398 bin 675 öğrencinin yüz yüze eğitime başlayacağı belirtildi.

Osmaniye'de Güneysu İlkokulunda öğrenciler, okul bahçesinde sosyal mesafeye uyarak sıraya girdi.

Okul girişinde ateş ölçümleri ve maske kontrolleri yapılan öğrenciler, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından dersliklere alındı. 

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik ve Yalova

Bursa'da ilk ve orta dereceli eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler sabahın erken saatlerinde okulların önünde toplandı.

Kovid-19 önlemleriyle sınıflarına alınan öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılının ilk dersine girdi.

Okulların ilk günü olması dolayısıyla kentteki ana arterlerde trafik yoğunluğu yaşandı.

Eskişehir'de 423 okulda 137 bin 915 öğrenci dersbaşı yaptı.

Kent genelinde 10 bin 645 öğretmenin görev aldığı eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle öğrenciler velileri ile okullara geldi.

Maske, mesafe ve hijyen kuralları doğrultusunda öğrenciler okullarına alındı.

Balıkesir'de okul bahçelerine gelen öğrenciler, sosyal mesafe kurallarına uyarak sıraya geçti.

Törenin ardından içeri giren öğrenciler, öğretmenlerine ve arkadaşlarına yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla Çanakkale'de de öğrenciler okullarına gelerek ders başı yaptı.

Sabah velileriyle Barbaros Hayrettin Paşa İlkokuluna gelen öğrenciler, giriş saatini bekledi.

Bahçe kapısının açılmasıyla içeri alınan öğrenciler, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sırayla sınıflarına geçti.

Bilecik'te okullarına tekrar kavuşmanın heyecanını yaşayan öğrenciler, ders zili öncesi velileriyle okul önlerine geldi.

Atatürk İlkokulunda tedbirler doğrultusunda veliler okul bahçesine alınmadı. Okul yetkilileri öğrencilerin maske kontrolünü yaptı ve ateşlerini ölçtü.

Törenin ardından öğrenciler sırayla sınıflarına girdi.

Yalova'da, uzun bir aradan sonra ilk ders zilinin çalmasını heyecanla bekleyen öğrenciler, okul bahçelerini doldurdu.

Kovid-19 tedbirleri gözetilerek içeri alınan öğrenciler ile okul önünde bekleyen veliler, ilk gün heyecanını yaşadı.

Sırayla içeri giren çocuklar, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla derslerine başladı.

İl genelinde 45 bin 915 öğrencinin 2021-2022 eğitim öğretim yılına başladığı bildirildi. 

Doğu Marmara ve Batı Karadeniz

Sakarya'da öğrencilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde zaman zaman ayrı kaldığı okullar, yüz yüze eğitim kapsamında kapılarını yeniden açtı.

Okullara ebeveynleri eşliğinde gelen öğrenciler, maske kontrolünün ardından sınıflara alındı.

Adapazarı ilçesindeki Şehit Ahmet Akyol İlkokulu 3'üncü sınıf öğrencisi Ali Eren Şahin, AA muhabirine, okullar açıldığı için sevindiğini belirterek, arkadaşlarını özlediğini söyledi.

Kocaeli'de uzun zaman sonra okullarına kavuşan öğrenciler, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın sevincini yaşadı.

Yüz yüze eğitim öncesinde okullar dezenfekte edildi, dersliklerde gerekli düzenleme yapıldı.

Okullarına gelen öğrencilerin maske takmaya özen gösterdiği görüldü. Okul bahçesinde sıraya geçen öğrencilere, okul yöneticilerince Kovid-19 tedbirleri anlatıldı.

Saydı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla öğrenciler, sosyal mesafeye uygun olarak sınıflara alındı.

Karabük'te 186 okulda 3 bin 50 öğretmen ve 35 bin 676 öğrenci ile Kovid-19 tedbirleri kapsamında ders başı yapıldı.

Uzun zaman sonra ders başı yapan öğrenciler, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

Öğrenciler okul yöneticileri tarafından sık sık sosyal mesafe ve maske konusunda uyarıldı.

İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler sınıflara alındı.

Bolu'da toplamda 223 resmi ve özel okulda 49 bin 218 öğrenci ders başı yaptı.

Velileriyle okula gelen öğrenciler, okul görevlileri ve öğretmenler tarafından karşılandı.

Okul bahçesine alınmayan veliler ise çocuklarını okulun dışında bekledi. 

Öğrenci ve veliler, okul yönetimi tarafından sık sık sosyal mesafe ve maske konusunda uyarıldı.

Düzce'de sabah saatlerinde velileriyle okula gelen öğrencilere, girişte maske kontrolü ve ateş ölçümü yapıldı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında sınıflara alınan öğrenciler, arkadaşlarıyla buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

Öğrenciler, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sosyal mesafeye uygun şekilde sınıflara alındı. 

Doğu Anadolu Bölgesi

Erzurum'da, yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler, öğretmenleri tarafından okulların girişinde karşılandı.

Yüz yüze eğitim öncesinde kentteki tüm okullar dezenfekte edilerek gerekli düzenlemeler yapıldı.

Kovid-19 tedbirleri alınarak tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda haftada 5 gün sürecek yüz yüze eğitime başlandı.

Aileleriyle okulun bahçesinde toplanan öğrenciler, arkadaşlarıyla bir süre sohbet ettikten sonra İstiklal Marşı'nı okudu.

Daha sonra öğretmenler eşliğinde sınıflarına alınan öğrenciler, uzun zaman sonra tekrar okula başlamanın heyecanını yaşadı.

Tunceli'de de 1073 öğretmen ve 9399 öğrenci yüz yüze eğitime başladı.

Sabah erken saatlerde okullarına gelen öğrenciler, haftalardır görmedikleri öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla sohbet etti.

Okul bahçelerinde düzenlenen törenlerin ardından öğrenciler, Kovid-19 tedbirlerine göre sınıflara alındı.

Maske kontrolü yapılan ve öğretmenleri eşliğinde tek sıra halinde sınıflara giren öğrencilerin heyecanlı oldukları gözlendi.

Ardahan'da da yeni dönem dolayısıyla Vali Hüseyin Öner, kent merkezindeki 23 Şubat İlkokulundaki birinci sınıfları ziyaret etti.

Öğrencilere başarılar dileyen Öner, gazetecilere yaptığı açıklamada, yüz yüze eğitim ve öğretime başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.

Vali Öner, Milli Eğitim Müdürü Erhan Bulut ile ziyaret ettiği sınıflarda çocuklara çikolata dağıttı.

Kars'ta da uzun süredir okuldan uzak kalan öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla okullarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Okul bahçesinde bir araya gelen öğrenciler, burada öğretmenleri tarafından Kovid-19 tedbirleri hakkında bilgilendirildikten sonra sınıflarına alındı.

Bölgedeki Iğdır, Ağrı ve Erzincan'da da yüz yüze eğitim başladı.

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar

Konya'daki okullara aileleriyle gelen öğrencileri, öğretmenler bahçe kapısında karşıladı. Maske kontrolü ve ateş ölçümü yapıldı. Veliler okul binalarına ve bahçeye alınmadı.

Okul bahçesinde öğretmen ve arkadaşlarıyla bir araya gelen öğrenciler, daha sonra sırayla sınıflarına girdi.

Karaman'da yeni eğitim öğretim yılı tüm kademelerde başladı.

Karaman'da 314 okulda toplam 48 bin 127 öğrenci bugün ders başı yaptı. 

Tedbirler kapsamında veliler okul bahçesine alınmazken, öğrenciler ilk olarak ellerini dezenfekte ederek sınıflara alındı.

Öğrencilerin ve velilerin, maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyduğu görüldü.

Aksaray’da 83 bin 840 öğrenci ders başı yaptı. Uzun zaman sonra tam zamanlı olarak okullarına kavuşan öğrenciler, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmanın mutluluğunu yaşadı.

Yeni eğitim öğretim yılı nedeniyle Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda tören düzenlendi.

Afyonkarahisar'da da 10 bin 600 öğretmen ve 167 bin öğrenci ders başı yaptı. 

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur

Antalya'da 475 bin 145 öğrenci, 34 bin 299 öğretmen, 1709 okul ve 22 bin 566 sınıfta ders başı yaptı.

Aileleriyle okula gelen öğrenciler, bahçede birlikte İstiklal Marşı'nı okudu. Maske kontrolü yapılan ve öğretmenleri eşliğinde tek sıra halinde sınıflara alınan öğrenciler, sıralarına geçerek derse başladı.

Heyecanlı oldukları gözlenen öğrenciler, arkadaşlarıyla sohbet etti. Okula yeni başlayan bazı öğrenciler ise ailelerinden ayrılmak istemedi.

Muğla'da 789 okulda 154 bin 532 öğrenci ve 13 bin 653 öğretmen derse başladı. Emirbeyazıt İlkokulu'nda Vali Orhan Tavlı'nın katılımıyla tören düzenlendi.

Törenin ardından öğrenciler, tek sıra halinde sınıflara alındı.

Isparta'da yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler, öğretmenleri tarafından okulların girişinde karşılandı.

Sabah erken saatlerde okullarına gelen öğrenciler, haftalardır görmedikleri öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla sohbet etti.

Burdur'da da öğrenciler maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak okullarda yüz yüze eğitime başladı.

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.