1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yozgat’ta 200 Bin Küçükbaş Hayvana Veba Aşısı Yapılacak
Yozgat’ta 200 Bin Küçükbaş Hayvana Veba Aşısı Yapılacak

Yozgat’ta 200 Bin Küçükbaş Hayvana Veba Aşısı Yapılacak

Türkiye’de tarım ve hayvancılık açısından önemli bir yere sahip olan Yozgat’ta Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından il genelindeki 200 bin küçükbaş hayvana veba aşısı yapılacak.

A+A-

Türkiye’de tarım ve hayvancılık açısından önemli bir yere sahip olan Yozgat’ta Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından il genelindeki 200 bin küçükbaş hayvana veba aşısı yapılacak. 2013 yılı hayvan hastalıklarıyla mücadele çerçevesinde başlanılan aşılama kampanyası yaklaşık 3 ay sürecek.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Onur Polat, Yozgat’ın Recepli köyündeki küçükbaş hayvanların veba aşısı ve kulak küpesini takarak köylü vatandaşlara veba aşısının önemi hakkında bilgi verdi. Ağıllarda bulunan küçükbaş hayvanlara veba aşısı yapan Polat, yaptığı açıklamada il genelinde 200 bin küçükbaş hayvan varlığı olduğunu, kampanya dönemi içerisinde hepsinin veba aşılarının tamamlanacağını söyledi. Polat, "2013 yılı hayvan hastalıklarıyla mücadele çerçevesinde bugün ilimiz genelindeki 200 bin küçükbaş kuzu ve oğlakların veba aşısı ile kulak küpelerini takma çalışmasına başladık. Aşımız bugün itibariyle başladı ve yaklaşık 3 sürmesini düşünüyoruz. Bugüne kadar beklememizin sebebi ise kuzu ve oğlakların 3 aylık yaşa ulaşmasından dolayı idi. Bu şekilde tüm ilçelerimizde, köylerimizde ve beldelerimizde tüm oyun keçi yetiştiriciliği yapan hayvan sahiplerine ulaşmayı düşünüyoruz." dedi.

Koyun keçi türü hayvanlara bir kez veba aşısı yapılmasının bu hayvanları hayatları boyunca veba hastalığından koruduğunu ifade eden Polat, şu bilgileri verdi: "Veba aşısı yapılan hayvan ömrü boyunca bir daha bu hastalığa yakalanmaz ve koyun keçi vebası hastalığına karşı bağışıklık kazanmış olur. Kuzulara küpe takılmasındaki hedefimizde hayvanların kayıt altına alınmasının yanı sıra devlet tarafından verilen desteklerde de oldukça önemi vardır. Yine diğer tüm faaliyetlerde ve hastalıkların takipleri hayvan sevkleri, mezbaha ve kombinalardaki kesimleri gibi uygulamaların hepsinde bu bir altyapı oluşturmaktadır."

Bu tür yapılan uygulamaların vatandaşların sofralarına gelen et ve süt ürünlerinin daha sağlıklı olmasını sağladığını ifade eden Polat, "Vatandaşlarımızın sofrasına gelen koyun keçi türü hayvanlardan elde edilen süt ve bunların etleri gibi hayvansal ürünlerin daha sağlıklı ortamlarda üretilip daha sağlıklı şekilde sofralarımıza ulaşması ve bu hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıkların da bir bakıma önüne geçilmesi sağlamış oluyoruz." şeklinde konuştu. CİHAN

Yozgat’ta 200 bin küçükbaş hayvana veba aşısı yapılacak

Yozgat’ta 200 bin küçükbaş hayvana veba aşısı yapılacak

Yozgat’ta 200 bin küçükbaş hayvana veba aşısı yapılacak

Yozgat’ta 200 bin küçükbaş hayvana veba aşısı yapılacak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.