1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Nakşidil Valide Sultan Türbesi Yenileniyor
Nakşidil Valide Sultan Türbesi Yenileniyor

Nakşidil Valide Sultan Türbesi Yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi, Nakşidil Valide Sultan Türbesi’ni 1 Milyon 935 Bin lira bütçe ile restore ediyor..

A+A-

İstanbul İl Özel İdaresi, Nakşidil Valide Sultan Türbesi’ni 1 milyon 935 bin lira bütçe ile restore ediyor.. Türbedeki çalışmaların 2014 yılında tamamlanması planlanıyor.

Fatih Cami’nin mihraba yönelik avlusunda yer alan Nakşidil Valide Sultan Türbesi, İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restore ediliyor. 1 milyon 935 bin TL bütçe ile yapılacak çalışmaların 2014 yılında tamamlanması planlanıyor. Barok üslupta, onaltıgen planlı bir mimariye sahip olan türbenin rölöve ve restitüsyon çalışmalarını tamamlayan İl Özel İdaresi, projenin uygulama sürecine başladı.

Türbenin koruyucu çatı ve iş iskelesi yapımı tamamlanarak, kubbe raspasına başlandı. Eserin özgün kalem işi araştırması ise devam ediyor. Yapının içerisinde ve dışında yer alan çimentolu sıvaların temizliği ve ahşap pencere kapaklarının raspa işlemleri de devam edenişler arasında. 19. yüzyıl kalem işleri ile bezeli bu nadide eser, aslına uygun olarak yapılacak restorasyonunun ardından ziyarete açılacak.

Ön cephesi mermer kaplı ince bir üslupla dantela gibi işlenen türbe, mimari bir hazineye sahip. Cephelerde simetrik bölünmeler, iki sıra halindeki dalgalı silmelerle kesilmiş ve böylece tüm cephe boyunca bir hareketlilik sağlanmış. Türbenin cephesinde alt katta basık kemerli dikdörtgen pencereler, ikinci katta da oval pencereler yer alıyor. Cephenin görünümü akantus yaprakları ve çeşitli fiyonklar ile tam bir barok üslubunu yansıtıyor. Üzeri yüksek kasnaklı kubbe ile örtülü durumda. Türbenin doğu cephesinde üç gözlü ve kubbeli giriş revakı bulunuyor.

NAKŞİDİL VALİDE SULTAN

Nakşidil Valide Sultan, I. Abdülhamid’in hanımlarından olup, Sultan II. Mahmud’un annesidir. Aslen Fransız olan Nakşidil Valide Sultan, II. Mahmud’un padişah olması ile Valide Sultan olmuştur. Valide Sultan, İstanbul’un çeşitli yerlerinde çeşme ve sebiller yaptırmıştır.
Sultan’ın sandukasının etrafında on dört sanduka daha bulunmaktadır. Bu sandukaların sahipleri de I.Abdülhamid’in çocukları ve yakınında bulunan devlet büyükleridir. Türbe içerisindeki sultanın sandukası sedef kakmalı şebekelerle çevrilmiştir.Sandukanın ön yüzüne güneş armalı, İstanbul işi bir çerçeve içerisine de bir mersiye yazılmıştır.

CİHAN

Nakşidil Valide Sultan Türbesi yenileniyor

Nakşidil Valide Sultan Türbesi yenileniyor

Nakşidil Valide Sultan Türbesi yenileniyor

Nakşidil Valide Sultan Türbesi yenileniyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.