1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "5 Günde Kendimiz Yaptık!"
5 Günde Kendimiz Yaptık!

"5 Günde Kendimiz Yaptık!"

AKP'Lİ BAKAN NABİ AVCI HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ!..

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Hükümet adına öz eleştiride bulundu. Avcı, muhalefetin senelerdir yapamadığını 5 günde kendilerinin yaptığını söyledi.

Gezi Parkı ve sonrasında çıkan olaylarla ilgili Hükümet içerisinden en dikkat çeken açıklama Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan geldi. Hükümetin, son olaylara bakışını eleştiren Avcı, “Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı bir şeyi 5 günde başardık ve normal koşullarda bir araya gelmesi düşünülemeyecek olan bir birinden çok farklı kesimleri grupları fraksiyonları toz duman içerisinde bir birleriyle buluşturduk.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, seçim bölgesi Eskişehir’in Çifteler ilçesi’nde Sivil Toplum Kuruluşlarıyla bir araya geldi. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Avcı, Taksim Gezi Park'ta için yapılan eylemlerde muhalefet partilerinin yıllardır yapamadıklarını kendilerinin yaptıklarını kaydetti. Nabi Avcı, “Muhalefetin senelerce uğraşsa da başaramayacağı bir şeyi 5 günde başardık ve normal koşullarda bir araya gelmesi düşünülemeyecek olan bir birinden çok farklı kesimleri grupları fraksiyonları toz duman içerisinde bir birleriyle buluşturduk.” dedi.

“GENÇLERİN KAFALARI ÇOK NET DEĞİL”

Türkiye’nin farklı illerinde gösterilere katılan gençlere seslenen Avcı, toz duman dağıldıktan sonra yanlarında yürüyenlerin kimler olduklarını gördüklerinde şaşırabileceklerini ifade etti.

“Çünkü medyadan da takip ettiğimiz ve gelen bilgilere göre birbiriyle imtizaç etmesi birlikte davranması birbirleriyle aynı yoldan yürümesi düşünülemeyecek olan farklı kesimlerin bir araya getirdiğimiz bir süreç yaşandı.” diyen Avcı, gençlerin düşüncelerinin net olmadığına dikkat çekti.

Bakan Avcı, “Gaz bulutları dağıldığı zaman koltuğunun altında Orhan Pamuk'un kitabını taşıyan açık radyo dinleyicileriyle yanlarında koltuğunun altında ulusal gazeteleri taşıyan beyaz bereli çocukları görürlerse hiç şaşırmasınlar. Olayın çıkış nedenleri Taksim'de gerçekten yapılmak istenen nedir protesto edilen nedir bunlar konusunda insanların ve gençlerin kafalarının çok net olmadığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“MESELEYİ KAMUOYUNA İYİ ANLATAMADIK”

Yaşanan olayları hakkında bir de özeleştiri getiren Avcı, yapılacak çalışmaların iyi anlatılamadığına değindi. Nabi Avcı, “Burada tabi bizimde meseleleri yeterince net açık ayrıntılı bir biçimde kamuoyuyla paylaşmamızın da rolü olabilir. Çünkü özellikle Taksim Gezi Parkı'nda yapılması düşünülen işle protestocuların gündeme getirdikleri proje aynı şey değil bunu müteahhit defalar gerek İçişleri Bakanı gerek Belediye Başkanı açıkladığı halde ne yazık ki hala kamuoyunun özellikle bu gösterilere katılan gençlerin bu konuyu pek de doğru algılamadıklarını görüyoruz. Sadece işin polisiye tarafıyla İçişleri Bakanlığı değil, diğer birimleri İstanbul Valiliği, Belediye, Kültür ve Turizm Bakanlığı bu gösterilerde öne sürülen gerekçeleri ve ya bahaneleri kendi açılarından ayrı ayrı değerlendiriyor.” diye konuştu.

“GENÇLER SOSYAL MEDYADAKİ BİLGİ KİRLİLİĞİNE DİKKAT ETMELİ”

Gençleri sosyal medya konusunda uyaran Bakan Avcı, bilgi kirliliğinin halkı daha da öfkelendirdiğini ifade etti. “Bu tür kitlesel olaylarda deformasyon dezenformasyon çok yaygın olarak devreye girer onun için zaten ben toz duman dağıldığı zaman herkes yanında çok şaşıracağı çok farklı insanlar görebilir demek ihtiyacını duydum bu gösterilerin bir çoğunda o gösteriye katılan ve masum çevreci talepleri olan insanlar çok farklı niyetlerle amaçlarla gösteriye katılan başkalarının da olduğu göreceklerdir.” diyen Avcı, sadece meydanlarda değil sosyal medya da paylaşım ortamlarında abartılı, insanları galyana getirecek uydurma haberler ve provakatif söylemler kışkırtıcı söylemler konusunda dikkatli olmak gerektiğine değindi. Avcı şöyle devam etti: “Ama sosyal medyanın doğasında bu var zaten bizim görevimiz dezenformasyonu provakatif söylemleri ellerinden geldiği kadar doğru söylemlerle açmaya çalışmak olmalıdır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.