1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 'Akdeniz'i Temiz Tutalım' Kampanyası Çerçevesinde Fethiye'de Temizlik Yapıldı
Akdenizi Temiz Tutalım Kampanyası Çerçevesinde Fethiyede Temizlik Yapıldı

'Akdeniz'i Temiz Tutalım' Kampanyası Çerçevesinde Fethiye'de Temizlik Yapıldı

Akdeniz’e kıyısı olan toplam 21 ülkede gerçekleştirilen Akdeniz’i Temiz Tutalım - Clean-Up The MED Kampanyası’nın Türkiye ayağında Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) öncülüğünde Muğla'nın Fethiye ilçesinde çalışma yapıldı.

A+A-

Akdeniz’e kıyısı olan toplam 21 ülkede gerçekleştirilen Akdeniz’i Temiz Tutalım - Clean-Up The MED Kampanyası’nın Türkiye ayağında Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) öncülüğünde Muğla'nın Fethiye ilçesinde çalışma yapıldı.

Akdeniz'i Temiz Tutalım kampanyası çerçevesinde Fethiye Kuş Gözlem alanında kıyı temizliği gerçekleştirildi. TURMEPA öncülüğünde gerçekleştirilen temizlik çalışmasına Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi, Fethiye Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü, Fethiye Deniz Ticaret Odası, FETAV, Çalış Güzelleştirme Derneği, Amatör Balıkçılar Derneği destek verdi. Bölgedeki pet ve cam şişeler toplanırken çöpler de görevliler tarafından alınarak bölgeden uzaklaştırıldı.

Dünyada 21 ülkenin kıyılarını birbirleriyle paylaştığı söyleyen Fethiye TURMEPA sorumlusu Ersin Özer, dünya için ekolojik bir miras olarak görülen Akdeniz'in dünya denizlerinin yüzde 1’ini oluşturduğunu kaydetti. Yılda yaklaşık 200 milyon turistin Akdeniz kıyılarında tatil yaptığını hatırlatan Özer, "Turizm bölgenin en büyük gelir kaynağı durumunda ve kıyı şeridindeki ülkelerin Gayri Safi Milli Hasılası’na (GSMH) ortalama yüzde 22 oranında katkıda bulunuyor. Ancak bununla birlikte, her yıl Akdeniz’i ziyaret eden 100 milyon kişinin ürettiği çöplerin yüzde 80’i arıtılmadan denize atılmakta. Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre ise Akdeniz’deki deniz kabuklularının yüzde 93’ü maksimum değerden daha fazla dışkı bakterisi içermektedir. Dünya ve kıyı ülkeleri açısından, hem ekolojik, hem yaşamsal, hem de ekonomik anlamda bu kadar önemli olan Akdeniz’deki kirliliğe dikkat çekmek ve kamuoyunda denizlerin temiz tutulması için bilinçlendirme yaratmak için düzenlenen bu kampanya tüm ülkelerde aynı isimle, aynı tarihlerde, aynı amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.
CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.