1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan Ergin: Sorunu Kilimin Altına Süpürme Gibi Bir Yaklaşımımız Olmadı
Bakan Ergin: Sorunu Kilimin Altına Süpürme Gibi Bir Yaklaşımımız Olmadı

Bakan Ergin: Sorunu Kilimin Altına Süpürme Gibi Bir Yaklaşımımız Olmadı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, cezaevlerinde çocuklara yönelik şiddet uygulandığı iddialarıyla ilgili; sorunu kilimin altına süpürme gibi bir yaklaşımlarının olmadığını söyledi.

A+A-

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, cezaevlerinde çocuklara yönelik şiddet uygulandığı iddialarıyla ilgili; sorunu kilimin altına süpürme gibi bir yaklaşımlarının olmadığını söyledi. Cezaevlerinde bu iddialara karşı sıfır toleransla gayret sarfettiklerini belirten Ergin, "Sorunlarla yüzleşiyoruz, her geçen gün daha iyi bir noktaya ceza infaz kurumlarımızı taşıyoruz." dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi'ne katılan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. İzmir ve Antalya'da çocukların kaldığı cezaevlerinde şiddet uygulandığı yönündeki iddialarla ilgili soruya Ergin, Türkiye'deki cezaevlerinde bu iddialara karşı sıfır toleransla gayret sarfettiklerini ifade etti. Geçmişten bu yana varsa bir sorun bu sorunu kilimin altına süpürme gibi bir yaklaşım olmadığını ve olmayacağını vurgulayan Ergin, şöyle devam etti: "Sorunlarla yüzleşiyoruz, her geçen gün daha iyi bir noktaya ceza infaz kurumlarımızı taşıyoruz. Ceza infaz rejiminde de insani iyileştirmeler yapıyoruz. Bunlar son dönemlerle yapılanlarla zaten ortada. Bu anlamda bu iddialardan özellikle Şakran'la ilgili olanlar gerçekten çok fazla mesnedi varmış gibi görünmüyor. Ama buna rağmen biz olayları tek tek inceliyoruz."

Cezaevlerindeki çocuklara yönelik şiddet iddialarını araştırdıklarını, teker teker bu konuyu çocuklara sorduklarını ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaştıklarını dile getiren Ergin, ama buna rağmen incelemenin derinlemesine yapıldığını kaydetti. Onun ötesinde Antalya ile ilgili iddialar bulunduğunu hatırlatan Ergin, o konuyla ilgili iddialar çıktığında aynı gün iki tane müfettişin olay yerine intikal ettiğini söyledi. Onların çalışmalarının sonucunun birkaç gün içerisinde paylaşılacağını belirten Ergin, iddiaların üzerine tolerans göstermeksizin gittiklerinin altını çizdi.

"VERİLMESİ GEREKEN CEZALAR KONUSUNDA EN UFAK BİR GERİ DURMA YOK"

Türkiye'de cezaevleri gerçeğinin her geçen gün insan haklarına, evrensel kurallara daha uygun hale geldiğini anlatan Ergin, "Avrupa Konseyi üye ülkeler arasında şartları en iyisi olan birkaç ülkelerden bir tanesiyiz şu anda. Biz tam 230 ceza infaz kurumu kapattık. 170 tane daha kapatıyoruz. Ama bunların yerine sosyal donatılarıyla daha modern ceza infaz kurumları inşa ediyoruz. Belli ceza infaz kurumlarında zaman zaman yoğunluktan dolayı şikayetler oluyor. Bu şikayetleri giderecek tesislerin yapımı devam ediyor. Bu defa da şöyle eleştiriler geliyor; 'siz ancak cezaevi yaparsınız' deniyor. Cezaevleri her ülkede ihtiyaçtır, önemli olan bunların insani koşullarda, cezalarının infazına imkan sağlayacak şekilde yapılmış olmasıdır. Buna da titizlikle dikkat ediyoruz. Ve önümüzdeki süreçte, önceki süreçte bu tür şikayetlerin daha aza indiğini hep birlikte göreceğiz. Ben şunu rica ediyorum; bir yanlış varsa üzerine gidelim, ama farklı hesaplarla olmayan bir şeyi varmış gibi takdir etme gayretine girmeyelim. Biz bakanlık olarak tüm iddiaların üzerine gidiyoruz. Bu iddiaların kaynağına iniyoruz, sadece bürokratların edindiği bilgilerle yetinmiyoruz, Ankara'dan ben kendim müşavirlerimi, danışmanlarımı gönderiyorum. Oradaki çalışan kişilerin yapmış olduğu çalışmaların sağlamasını yaptırtıyoruz. Daha sonra kamuoyunu bilgilendirmeye gayret ediyoruz. Onun için önümüzdeki süreçte Türkiye'deki cezaevleri gerçeği hepimizin daha fazla memnun olacağı bir noktaya doğru yol alıyor. Sorunlar yok mudur, hak ihlalleri yok mudur derseniz, 'tamamen yoktur' diyemem, zaman zaman belli cezaevlerimizde olabiliyor. Ama bunların olduğu yerde de kesinlikle tolerans göstermiyoruz. Yapılması gereken idari soruşturmalar, adli soruşturmalar ve verilmesi gereken cezalar varsa onların da tertibi noktasında en ufak bir geri durmamız söz konusu olmuyor." diye konuştu.

Taksim tartışmalarıyla ilgili bir soruya ise Bakan Ergin, Taksim'in daha yaşanabilir bir hale getirilmesi için çalışıldığını ifade etti. Konunun bir gerilim, kamplaşmaya yol açmasını da yadırgadığını vurguladı. Cezaevleriyle ilgili başka bir soruya da Ergin, yalnız içinden geçirmediğini, bizzat yaptığını ifade etti. Silivri Cezaevi'ni, varmaya beş dakika kala haber vererek ziyaret ettiğini dile getiren Ergin, yetkililerin ancak kendilerini karşılama imkanı bulduğunu kaydetti. Hiçbir hazırlık yapılmadığını anlatan Ergin, Türkiye'nin her köşesinde bu tür cezaevi ziyaretleri yaptığını ve incelemelerde bulunduğunu belirtti. Ziyaretlere basını götürerek onu bir aktör olarak kullanmak istemediğini vurguladı.

Uzun tutukluluk konusunda Anayasa Mahkemesi'ne yapılan bireysel başvurulara ilişkin görüş bildirmeler konusunda Ergin, bir kısmı hakkında Yüksek Mahkemeye görüş bildirildiğini ifade etti. Ergin, geri kalan dosyalarla ilgili çalışmaların da devam ettiğini kaydetti. CİHAN

Bakan Ergin: Sorunu kilimin altına süpürme gibi bir yaklaşımımız olmadı

Bakan Ergin: Sorunu kilimin altına süpürme gibi bir yaklaşımımız olmadı

Bakan Ergin: Sorunu kilimin altına süpürme gibi bir yaklaşımımız olmadı

Bakan Ergin: Sorunu kilimin altına süpürme gibi bir yaklaşımımız olmadı

Bakan Ergin: Sorunu kilimin altına süpürme gibi bir yaklaşımımız olmadı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.