1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP’Yİ UYARMAMIŞ!!
CHP’Yİ UYARMAMIŞ!!

CHP’Yİ UYARMAMIŞ!!

FİRAS’I TAKİP EDEN MİT CHP’Yİ UYARMAMIŞ!..

A+A-

TARAF MİT’in, Reyhanlı'nın faili olduğu belirtilen ve CHP'lilerin Esed ziyaretinde yer alan Ebu Firas'ı takipte olduğunu ancak CHP’yi uyarmadığını yazdı..

Taraf, "Reyhanlı Katilini MİT 6 Ay İzlemiş" başlıklı haberinde MİT'in, Reyhanlı saldırısının başaktörü Firaz'ı altı ay takip ettiğini ancak CHP ve Emniyet'e bu konu ile ilgili bilgi vermediğini yazdı.

İşte Taraf'ın o haberi:

Başbakan’ın “Reyhanlı katliamını planladı” dediği Ebu Firaz, CHP heyetini Esed’e götürmüş. MİT, Firaz’ı altı ay boyunca izlemiş ama CHP’yi ve Emniyet’i uyarmamış.

Taraf, Reyhanlı’da meydana gelen çifte saldırının faillerinin, 18-24 nisan tarihleri arasında araç ve depo temini için farklı kişilerle yaptıkları görüşmeleri takip eden ve saldırının düzenleneceği araçların plakalarını dahi belirleyen MİT’in; hükümet, emniyet ve jandarmaya patlamadan sadece 18 saat önce konu hakkında bilgi verdiğini ortaya çıkarmıştı.

MİT: BU KONUDA AÇIKLAMA YAPMAYACAĞIZ

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kaynakları, Reyhanlı’da 52 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan saldırılara ilişkin Taraf’ın gündeme getirdiği bu haberlere yönelik, “Bu konuda hiçbir açıklama yapmayacağız” cevabını verdi.

Taraf dün de İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar kapsamında elde edilen son bilgilere dayanarak, MİT’in tesbit etmesine rağmen ilgili birimlerle paylaşmadığı belirtilen o kayıtlardan, Nasır Eskiocak’ın diğer faillerle yaptığı, saldırı hazırlığı yönündeki görüşmeleri yayımlamıştı. MİT, konuya ilişkin bir açıklama yapmazken Taraf‘ın görüştüğü MİT kaynakları “Bu konunun başlangıcından itibaren bir açıklamamız olmadı, şimdi de olmayacak. Bu konuda bir açıklama yapmayacağız’’ dedi.

Belgeler Bakanlık’ta var!

MİT’in, Reyhanlı saldırısına ilişkin planları 23 gün boyunca dinlediğine ilişkin belgelerin devletin kayıtlarına girdiği ve söz konusu kayıtların, teşkilatın Hatay Bölgesi’ni zorlayacağı ifade ediliyor. Ayrıca, 23 günlük dinleme tapelerinin diğer güvenlik birimleriyle paylaşılmamasının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce “İstihbaratta zaaf yok, kurumlar arasında kopukluk var’’ diyerek açıkladığı “kopuk” halkayı oluşturduğu ve MİT’in sessizliğinin arkasında bu “kopuk” halkaya ait bilgilerin, devlet kayıtlarında belgeler hâlinde bulunuyor olması belirtiliyor. Zira MİT, nisan başından itibaren patlamanın faillerini adli ve canlı olarak dinlemiş ancak Jandarma, Emniyet ile hükümete bilgi vermemişti. Ta ki, 8 mayısta Emniyet’e gelen bir ihbara dek. Emniyet bu ihbarı savcılıkla paylaşıp, bütün güvenlik birimlerine gönderince olayın rengi değişmişti. MİT, 23 günlük tapelerin özetini Emniyet ve Jandarma ile paylaştığında ise patlamaya sadece 18 saat vardı.

İş işten geçtikten sonra...

Söz konusu bilgilerin Emniyet ve Jandarma’ya gelmesinin ardından bazı kişilerin ev ve adreslerinin basıldığı ancak bomba yüklü minibüslerin bulunamadığı, o sırada minibüslerin Reyhanlı’ya geldiği, plaka tanıma sistemi olmayan ilçedeki MOBESE’lerin, minibüsleri tespit edemediği belirtildi. Ayrıca MİT Hatay Bölge Müdürlüğü’nün, minibüslerin bulunduğu depoların adreslerini, minibüsler depolardan çıktıktan sonra Emniyet ve Jandarma’ya verdiği ileri sürülüyor.

Firas’ı takip eden MİT, CHP’yi uyarmamış!.

Reyhanlı faillerini 23 gün boyunca dinlediği ancak ilgili birimleri uyarmadığı ortaya çıkan MİT’in, saldırının başaktörü olduğu ileri sürülen Ebu Firas konusunda CHP’li milletvekillerine de bilgi vermediği ortaya çıktı.

Reyhanlı ve Apaydın kamplarına saldırı planında Suriye İstihbaratı adına görevlendirildiği belirtilen ve gerçek adı Anas Asalieh olan Ebu Firas’ın, MİT tarafından altı aydır takipte olduğu belirlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, dün TBMM grup toplantısında Firas’ın bağlantılarının bilindiğini doğruladı. Erdoğan’ın “Benim istihbarat teşkilatımın elinde deve fotoğrafları yok, otomobillerin plakalarıyla birlikte fotoğrafları var’’ sözleriyle bahsettiği fotoğrafların, Firas’ı takip sırasında çekilen fotoğraflar olduğu öğrenildi.

MİT’in, Firas ile bombacıların bağını 10 mayıs saat 19:25’e kadar CHP ve ilgililerle paylaşmadığı dile getirildi. CHP’li bir grup milletvekili, Şam’da, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed ile bir araya gelmiş, görüşmede Ebu Firas da yer almıştı..

TARAF

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.