1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Görmez: Dinler Karıştırılarak Bir Diyalog Dini Oluşturulamaz
Görmez: Dinler Karıştırılarak Bir Diyalog Dini Oluşturulamaz

Görmez: Dinler Karıştırılarak Bir Diyalog Dini Oluşturulamaz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Vatikan Dinlerarası Diyalog Konseyi Sekreteri Miguel Angel Ayuso’yu makamında kabul etti.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Vatikan Dinlerarası Diyalog Konseyi Sekreteri Miguel Angel Ayuso’yu makamında kabul etti. Görmez, dinlerarası diyalog kavramının bugüne kadar kullanıldığı şekliyle devam etmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Her bir dinin şahsi manevisi hakikat fikrine dayanır. Hakikatlerin diyaloğu olmaz, dinler karıştırılarak bir diyalog dini oluşturulamaz. Bu hem imkânsızdır, hem de doğru ve ahlaki değildir. Doğru olan farklı din mensuplarının, din âlimlerinin ve dini kurumların bir araya gelerek insanlığın sorunlarına çare aramalarıdır.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yaptığı açıklamada, son 20 yılda Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında yüzlerce dinlerarası diyalog toplantıları yapıldığını hatırlattı. Görmez, “Ben dinlerarası diyalog kavramının yeniden ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Bugüne kadar ele alınış şekliyle yoluna devam etmesi mümkün değildir. Bazıları dinlerin şahsi manevilerinin bir araya gelerek diyalog yapacağını zannetti ki bu tamamen bir vehimden ibarettir.” diye konuştu.

“İÇTENLİK, SAMİMİYET VE GÖSTERİŞSİZLİK”

“Dinlerin öğretileri arasında diyalog olmaz” diyen Görmez, şöyle devam etti:
“Her bir dinin şahsi manevisi hakikat fikrine dayanır. Hakikatlerin diyaloğu olmaz, dinler karıştırılarak bir diyalog dini oluşturulamaz. Bu hem imkânsızdır hem de doğru ve ahlaki değildir. Doğru olan farklı din mensuplarının, din âlimlerinin ve dini kurumların bir araya gelerek insanlığın sorunlarına çare aramalarıdır.
Dini kurumların birlikte çözeceği yüzlerce mesele var dünyada. Dolayısıyla bu kavramın yeniden ele alınması gerekiyor. Bunun için belki tekrar bir araya gelmeye ihtiyaç var. Bu diyalog toplantılarının şahsımı üzen bir tarafı da zaman zaman gösteriye dönüşmesidir. Hâlbuki dinlerin en önemli özelliği içtenlik, samimiyet ve gösterişsizliktir. Din âlimleri birbirlerine karşı diplomasi uygulayamazlar. Diplomasi zaman zaman ikiyüzlülüğü zorunlu kılıyor. Hâlbuki ilahi dinlerin yeryüzünde insan için en önce reddettiği şey iki yüzlülüktür.”

“SİYASİLER ACİZ KALDI”

Görmez, dünya siyasetinin çok kültürlülüğü yönetemediğine de işaret ederek, egemen olan siyasetlerin farklı din ve kültürleri birlikte yaşatma konusunda aciz kaldığını, dini kurumlara ve din âlimlerine bu konuda da büyük görevler düştüğünü kaydetti.

Farklı dinlerin ve kültürlerin birlikte yaşaması için yeni bir dile ihtiyaç olduğunu vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Dünyanın yeni bir barışa, barış mesajına ve huzur iklimine ihtiyacı var. Yine ifade ediyorum ki bunun için din adamlarına büyük görevler düşüyor. Kimlikler sayılarla nicelikle ifade edilmez. Her bir kimlik kendi içinde çok değerlidir. Bir tek kişi bile olsa toplum onu dikkate almak zorundadır. Dolayısıyla yeni bir dile hepimizin ihtiyacımız var. Bu dili geliştirmek gerekiyor. Mevcut diyalog toplantılarıyla bu dilin gelişmediği tecrübeyle sabit olmuştur. Daha samimi, daha içten ve bilimsel birlikteliklere ihtiyaç var.” görüşünü belirtti.

Vatikan Temsilcisi Miguel Angel Ayuso’nun 11 yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı ile Vatikan arasında imzalanan niyet bildirgesinin yenilenmesini talep etmesi üzerine Görmez, yeni bir dil ve çerçeve oluşmadan aynı bildirgenin imzalanmasının doğru olmadığını, ancak bu dili ve çerçeveyi oluşturmak için ortak bir komisyon oluşturabileceklerini söyledi. Ayuso, ayrıca Vatikan’ın resmi davetini Görmez’e iletti. CİHAN

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.