1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gümrük Bakanlığından açıklama
Gümrük Bakanlığından açıklama

Gümrük Bakanlığından açıklama

Gümrük Bakanlığı'ndan 'Lüks Oto' Açıklaması..

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca, "236 Lüks Oto Babaeski'den Döndü" başlıklı haberdeki iddiaların asılsız olduğu belirtilerek Babaeski Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, iddia edildiği şekilde Babaeski'ye yönelen 236 adet lüks aracın söz konusu olmadığı açıklandı!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından medyada yer alan, "236 Lüks Oto Babaeski'den Döndü" başlıklı habere ilişkin basın açıklaması yapıldı. Söz konusu haberde, İstanbul Mali Polisi'nin düşük ÖTV'lerle ülkeye sokulmak istenen lüks otomobillerinin peşini bırakmadığı, değerinin altından ithal edilen lüks otomobillerin ithalatına ve tesciline izin vermediği, Lüks otomobil ithalatı yapan bazı firmaların, İstanbul'dan sokmaya çalıştıkları Ferrari ve Porche markaların da aralarında bulunduğu 236 otomobilin ithalatını yapmak için Babaeski'ye yöneldiği şeklindeki ifadelerin asılsız olduğu belirtildi.

Otomobil ithalatında, ÖTV'nin giriş sırasında gümrük idaresince tahsil edilmediğine dikkat çekilerek,  ÖTV'nin yurtiçi teslimde doğduğundan, araç serbest dolaşıma giriş rejimine tabi tutulduktan sonra yurt içinde vergi daireleri tarafından tahsil edildiği bildirildi. Dolayısıyla, ÖTV'den kaçınmak veya ÖTV kaçakçılığı yapmak amacıyla yükümlülerin, gümrük işlemleri sırasında gümrük idaresine ibraz edilen fatura dışında daha düşük kıymetli faturayı vergi dairesine ibraz edebildikleri vurgulandı.

Bunu önlemek amacıyla, Maliye Bakanlığı ile Gümrük Bakanlığı arasında yapılan ek protokolle, ithali yapılan 8703 pozisyonu altında yer alan binek otomobillere ilişkin kapanmış statüdeki beyannamelerden kalem düzeyinde "Marka Adı, Referans No, Model Yılı, Motor Hacmi, Model ve KDV Matrahı" bilgilerinin Bakanlık tarafından Maliye Bakanlığı'na aktarılacağı ifade edildi. Dolayısıyla ÖTV'nin tam ve doğru olarak tahakkuk edilip edilmediğinin Maliye Bakanlığı'nca kontrol edilmekte ve uygulanmakta olduğu belirtildi.

Söz konusu haberde yer alan "236 adet otomobilin ithalatını yapmak için Babaeski'ye yöneldi" iddiasının tamamen asılsız olduğu söylenerek, "Şöyle ki, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nden ülkemize giren 236 adet araç bulunmadığı gibi Babaeski Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, iddia edildiği şekilde Babaeski'ye yönelen 236 adet lüks araç söz konusu değildir" denildi. 

Sonuç itibariyle, '236 adet lüks oto Babaeski'den döndü" başlıklı haberin Gümrük ve ÖTV mevzuatına aykırı olduğu kaydedilerek, ileri sürülen olayların yaşandığına dair Gümrük Bakanlığı'na ulaşan somut bir bilginin olmadığı açıklandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.