1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Online Kalp Taraması Projesi İle Kalp Hastası Çocuklar Kayıt Altında
Online Kalp Taraması Projesi İle Kalp Hastası Çocuklar Kayıt Altında

Online Kalp Taraması Projesi İle Kalp Hastası Çocuklar Kayıt Altında

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Bakırköy Bölgesi Genel Sekreteri Doç. Dr. İhsan Bakır, geçtiğimiz ocak ayında başlatılan ve Bakırköy, Küçükçekmece, Bahçelievler, Esenler, Esenyurt, Başakşehir, Avcılar, Büyükçekmece, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Sili.

A+A-

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Bakırköy Bölgesi Genel Sekreteri Doç. Dr. İhsan Bakır, geçtiğimiz ocak ayında başlatılan ve Bakırköy, Küçükçekmece, Bahçelievler, Esenler, Esenyurt, Başakşehir, Avcılar, Büyükçekmece, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Silivri ve Çatalca’daki okullarda yürütülen Online Kalp Taraması Projesi kapsamında 154 çocukta önlem alınmaması ve takip edilmemesi halinde ciddi sorunlara yol açabilecek hastalıklar saptandığını ve tedavilerinin planlandığını söyledi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Bakırköy Bölgesi Genel Sekreteri Doç. Dr. İhsan Bakır, Online Kalp Taraması Projesi'ni ve sonuçlarını değerlendirdi. Ocak ayında başlayan proje kapsamında 40 binin üzerinde öğrencinin Kalp Akım Grafiği (EKG)’sinin çekildiğini açıklayan Bakır, “Bunların yaklaşık 17 bininin EKG okuması tamamlandı, 1302’sine detaylı tetkik ve muayeneler yapıldı, 154 çocukta önlem alınmaması ve takip edilmemesi halinde ciddi sorunlara yol açabilecek hastalıklar saptandı ve tedavileri planlandı.” dedi.

Projenin planlandığı şekilde devam ettiğini aktaran Bakır, “Hem EKG yönetim sistemindeki yazılım hem de uzman doktorlar tarafından kontrol edilecek EKG’ler sayesinde birçok çocuğun kalp sağlığı çocukluk çağında kayıt altına alınarak, varsa mevcut hastalıkları da erken teşhisle tedavi edilecek” ifadelerini kullandı.

EKG’nin herkeste farklı olduğunu hatırlatan Bakır, “EKG hastaya rahatsızlık vermeyen, ekonomik bir tarama yöntemi. Bununla kimi ölümcül olabilecek önemli ve sık rastlanan sorunları saptayabiliyoruz. Araştırmamız sadece Avrupa değil, dünyanın sayılı tarama programlarından biri olacak, tarama ile ülkemize ait doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları hakkında da genel bir veri bankası da oluşturulacağını.” şeklinde konuştu.

'EKG’Sİ ÇEKİLEN ÇOCUKLARDAN 154’Ü HASTANEYE YÖNLENDİRİLDİ'

Son günlerde kalp rahatsızlıkları nedeniyle yaşanan genç ölümlerine de dikkat çeken Bakır, “Online Kalp Taraması projemiz sayesinde belki de ileride bu şekilde hayatlarını kaybedecek, birçok genç insanın da hayatını kurtarmış olacağız.” dedi.

Proje kapsamında Mayıs ayı sonuna kadar EKG’sinde sorun yakalanan çocukları daha ileri tetkikler için hastaneye çağırdıklarını anlatan Bakır, şunları söyledi: “Bu 154 çocuğu yakalamasaydık ileri yaşlarda kalp fonksiyonları bozulmuş, belki de kalp nakline aday olarak karşımıza çıkacaklardı. Hâlbuki hiçbir belirti vermeden, sinsi şekilde gelişen kalp rahatsızlıklarında, böylece erken tanı koyarak, biz koruyucu önlemleri alabiliyoruz. Çocukların sorununa göre bazı şeyler yasaklanıyor, aileleri almamaları gereken ilaçlar ve gıdalarla ilgili uyarılıyor. Gerekirse ilaç veya cerrahi tedaviler planlanıyor. Bazı çocukları daha uzun vadeli takip edeceğiz.”

Ocak 2013 tarihinde başlanan proje kapsamında İstanbul Avrupa yakasında 13 ilçede 6-18 yaşları arasındaki 800 bin öğrencinin kalbinin EKG’si çekilecek. Projenin ise 2016 yılında tamamlanması planlanıyor.


CİHAN

Online Kalp Taraması Projesi ile kalp hastası çocuklar kayıt altında

Online Kalp Taraması Projesi ile kalp hastası çocuklar kayıt altında

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.