1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. SBS'ye girecek öğrenciler dikkat
SBSye girecek öğrenciler dikkat

SBS'ye girecek öğrenciler dikkat

İlköğretim 8.sınıfta okuyan 1 Milyonu aşkın öğrenci, 8 Haziran Cumartesi Seviye Belirleme Sınavı'nda ter dökecek!!

A+A-

Eğitim-öğretim yılı başında yürürlüğe giren sistem değişikliği ile artık okulun değil, öğrencinin bireysel başarı puanı esas alınacak. Önceki sistemde öğrencinin kendi başarısıyla beraber okul başarı puanı da eklenerek SBS puanı hesaplanırken, yeni sistemde yapılan değişiklikle öğrencinin okul başarı puanı hesaplamaya katılmıyor. Öğrencinin 6. 7. ve 8.sınıftaki notlarının ortalaması hesaplamaya katılıyor ve sonucu yüzde 30 etkiliyor.

Fatih Eğitim Kurumları Psikolojik Danışmanı Hakan Metan eski sistemde öğrenciler için iyi bir okula gitmenin daha önemli olduğunu belirterek; "Yeni sitemde öğrencilerin hangi okulda olduklarının önemi kalmadı. Okulun başarısı öğrenciyi olumlu veya olumsuz etkilemiyor. Öğrencinin sadece kendi notu önemli' dedi.

Sistem adil gibi görünse de aslında adaletsizliğin ortaya çıkabileceğini öngören Metan, başarısız okulda öğretmenlerin bol not verdiği öğrenci ile başarılı okullarda hakkı olan notu alan öğrenci arasında ciddi farkların çıkabileceğini söyledi.

Bu sene sınava giren öğrencilerin ve velilerin sistemden yeni haberdar olduklarını ifade eden Fatih Koleji Psikolojik Danışmanı Hakan Metan şu öneride bulunuyor: "Herhangi bir konuda değişiklik yapıldığı zaman muhatapların mağdur edilmemesi ve değişikliğin alelacele değil yıllara yayılarak yapılması gerekir. Bu sistem, bu yıl sınava girecek öğrenciler için değil,5. sınıfa yeni başlayacak öğrenciler için uygulansa daha adaletli olur."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.