1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yurt Dışı İş Gezilerinde Ulaşım Ve Otel Giderlerinin Yüzde 70'i Devletten
Yurt Dışı İş Gezilerinde Ulaşım Ve Otel Giderlerinin Yüzde 70i Devletten

Yurt Dışı İş Gezilerinde Ulaşım Ve Otel Giderlerinin Yüzde 70'i Devletten

Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu ve Giresun İş Hayatı Dayanışma Derneği'nin (GİŞHAD) işbirliğiyle Giresun'da 'ihracata yönelik devlet destekleri' konulu seminer düzenlendi.

A+A-

Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu ve Giresun İş Hayatı Dayanışma Derneği'nin (GİŞHAD) işbirliğiyle Giresun'da 'ihracata yönelik devlet destekleri' konulu seminer düzenlendi.

        Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Teşvik ve Uygulama Şube Müdürü Ekrem Altun’un konuşmacı olarak katıldığı seminer, GİŞHAD toplantı salonunda yapıldı. Ekonomi Bakanlığı’nın ihracatçı firmalara 500 bin dolara kadar, yüzde 60 ile yüzde 80 arasında değişen oranlarda destek verdiğini altını çizen Altun, "İhracatın geliştirmesi amacıyla devletimizin ihracata yönelik 12 kalem desteği bulunuyor. İhracat yapan veya yapmak isteyen firmalarımız bu desteklerden yararlanabilirler. Bölgemizde bulunan firmalar maalesef bu desteklerden yeterince yararlanmıyor. Hâlbuki bu desteklere ulaşmak ve desteklerden yararlanmak çok kolay. Desteklerden yararlanmak için limited veya anonim şirket olmanız yeterli. Örneğin, yurt dışına iş gezisi düzenliyorsunuz. Ekonomi Bakanlığı'nın verdiği destekten kaçınız yararlanıyorsunuz? Ekonomi Bakanlığı yurt dışı pazar araştırması desteğiyle; yurt dışı iş gezilerinizin ulaşım ve konaklama masraflarının yüzde 70'ini geri alabiliyorsunuz. Bir yılda 10 farklı ülkeye, en az iki en fazla 10 günlük gezi düzenleyebiliyor ve gezi başına maksimum 7 bin 500 dolar destek alabiliyorsunuz. Üstelik bu destekten yararlanmak için grup halinde yurt dışına çıkmanız gerekmiyor. Tek başınıza da yurt dışına iş gezisi yapsanız destekten yararlanabiliyorsunuz.” dedi.

        Seminere katılanlara desteklerle ilgili ayrıntılı bilgiler veren Altun, devletin ihracata verdiği destekleri şu şekilde sıraladı:"Türk ürünlerinin yurt dışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve Turqualıty’nin desteklenmesi, yurt dışı birim, marka ve tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi, uluslararası nitelikteki yurt içi ihtisas fuarlarının desteklenmesi, çevre maliyetlerinin desteklenmesi, pazar araştırması ve pazara giriş desteği, uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi, tasarım desteği, teknik müşavirlik hizmetlerine sağlanacak devlet yardımları, tarımsal ürünlerde ihracat iadesi yardımlarına, döviz kazandırıcı hizmet ticaretinin desteklenmesi."

        Seminerde programla alakalı değerlendirme yapan GİŞHAD Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Bülent Gülen, "Devletin üreticilere sağlamış olduğu bir çok destek ve kolaylık bulunmaktadır. Fakat üreticiler olarak bizler bu bilgilere ulaşmakta yeterince özen göstermeyebiliyoruz ya da yapılamayacağına dair ön yargılar besleyebiliyoruz. GİŞHAD’ın yapmış olduğu bu ve bunun gibi programlarla bir farkındalık oluşturulmakta ve bilgiye daha kolay ulaşılmaktadır." diye konuştu.

CİHAN

Yurt dışı iş gezilerinde ulaşım ve otel giderlerinin yüzde 70'i devletten

Yurt dışı iş gezilerinde ulaşım ve otel giderlerinin yüzde 70'i devletten

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.