1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. DİLOVA TAKİBİMDESİN BİLMİŞ OLA...!
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

DİLOVA TAKİBİMDESİN BİLMİŞ OLA...!

A+A-

DİLOVA TAKİBİMDESİN BİLMİŞ OLA...

Değerli okurlarım, yazımıza şöyle girmiş ve devamında şu önemli vurgulamayı yapmıştık: “Ülkemiz Bir Yandan PKK, PYD ve FETÖ İle Mücadele Ederken Bir Yandan da (Kovid-19) Coronavirüsü İle Var Gücüyle Savaşırken, Doğu Marmara Gümrük Ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Bağlantısı Dilovası Gümrük Müdürlüğünde ‘Çıkma Yedek Parçaİthalatlarıyla İlgili Mücadele Eden Personele Biri veya Birileri Tarafından Acaba Gözdağı Mı Verilmek İsteniyor?”

Evet..! Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Müdürlüğü bağlantısı Dilovası Gümrük Müdürlüğünde 'Çıkma Yedek Parça' ithalatlarıyla ilgili mücadele eden personele biri veya birileri tarafından acaba gözdağı mı verilmek isteniyor?

Cevap aranan soru buysa, o zaman elimize ulaşan bilgi ve belgeler ışığında sorumuza cevap verelim mi? Buyurun.. Sadece siz değil!.. Buyurun sevgili bakan çok değerli gümrüğün yetkilileri...

MÜFETTİŞİMİZ GÖREVLENDİRİLİR!

Dilovası Gümrük Müdürlüğü’ne hurda olarak beyan edilen eşyaları getiren bazı firmaların eşya muayenelerinde olumsuzluklar çıkması üzerine bakanlık bu konunun araştırılması ve incelenmesi için bir müfettiş görevlendirir.

Müfettiş ilk etapta, Dilovası Gümrük Müdürlüğü’ne bir yazı gönderir. İlgili yazıda müfettiş hurda beyan edilen eşyaların muayenesinde görev alan muayene memurların, eşyaların muayenesinde hangi işlemlerin yapıldığının tüm detaylarıyla kendisine iletilmesini ister.

Müfettiş kapsamlı araştırmasında, olayın aslında dosyalara sirayet etmiş savcılıklara intikal etmiş olduğunu görür. Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, dört dosyayı savcılığa intikal ettirmiş ve bu dosyalardan biri ile de dava açılmış; diğer üç dosya için savcılık talimatıyla eşyaların teslim edildiği anlaşılmıştır.

GÖRÜŞ AYNEN ŞÖYLEDİR:

Olay müfettişin gümrük muayene memurlarından istediği görüşlerde de gün yüzüne çıkmıştır. Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nde hurda ithalatlarıyla ilgili olarak görevlendirilen muayene memurlarının bu ithalatlarla ilgili görüşlerinden bir tanesi aynen şöyledir:

'Bulundukları halde veya tamir edilmek yahut yenilenmek suretiyle ilk amaçlarında kullanılabilen veya diğer amaçlarda kullanılabilecek şekle sokulmaya elverişli durumda olan eşyalar olarak tanımlanabilir. Herkes tarafından bilinen bu tür eşyalar, tamir edilip ya da edilmeden ikinci el olarak satılmaktadır'...

Bir diğer görüş ise, 'Beyanname konusu eşyanın hurda beyanı üzerine yapılan fiziki muayenede eşyanın bir kısmının gerek YILPORT LİMANI kamera kayıtları, gerekse fotoğraflarından da anlaşılacağı gibi tekrar kullanılabilir olduğu; bu tür eşyaların da hurdacılar tarafından yeniden kullanılmak üzere satılabileceği aşikârdır'...

Bahse konu eşyaların, hurda ithalatlarıyla ilgili diğer görüşleri ise şöyledir:

'Uygun çıkan eşyaların ilgilerine teslim edildiği tereddüt hâsıl olan eşyalarla ilgili Kocaeli Sanayi Odası’ndan gelen raporlar doğrultunda işlem yapılmaktadır'

Konu detaylı, konu anlayacağınız çok hassastır. Ellenmeye, araştırılmaya da muhtaçtır. Ancak ve ancak...

Hurda ithalatlarıyla ilgili olarak GTİP’in yeniden gözden geçirilmesi, bilimsel kurulların harekete geçmesi, Dilovası Gümrüklerinde hurda ithalatlarında görev yapan muayene memurları günah keçisi ilan edilmemelidir. Hele ve hele savcı adına görev yapan kaçak istihbarat gümrük muhafaza ekiplerine gözdağı verilmemelidir.

Anlaşılır yazdım ama anlamayan varsa yazımızın başlığını bir kez daha hatırlatmak isterim: 'DİLOVA TAKİBİMDESİN BİLMİŞ OLA!’...

Dilova'da yaşananları özet itibariyle aktardım sizlere.. Yazımızın devamında gelen ihbarları tabii mailleri de paylaşacağım sizlere.. Ama kimseyi şu aşamada rencide etmemek istiyorum. Bu nedenle sayın müfettişin hazırlayacağı raporu da ayrıca bir görmek isterim.

Sonra, sonrası malum. Gördüğümüzü, elimize ulaşan bilgi ve belgeleri sizlerle ve yetkililerle paylaşmak boynumuzun borcudur.

 

- YAZARIN NOTU -

DEĞERLİ OKURLARIM, 21-MAYIS-2019 TARİHLİ “ALMA-MAZLUMUN AHINI ÇIKAR AHESTE AHESTE” BAŞLIKLI KÖŞE YAZIM SONRASI YAŞANAN TÜM GELİŞMELERİ BELGELERİYLE ÇOK YAKINDA KÖŞEMDE BULACAKSINIZ!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
58 Yorum