1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. GÖZ BOYAMA İLE MERSİN TEMİZLENMEZ!
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

GÖZ BOYAMA İLE MERSİN TEMİZLENMEZ!

A+A-

GÖZ BOYAMA İLE MERSİN TEMİZLENMEZ!

 

YİNE YENİDEN MERSİN

 

Önce geçen haftaya dönelim. Siz okuyucularımla sıcak gelişmeleri paylaşmak istiyorum. Mersin'de kaybolan tır yazım bayağı ses getirmişe benzer.

Başta etkihaber'deki köşemdeki yazım olmak üzere çeşitli televizyonlarda yaptığım yayınlar ve katıldığım programlar sonrası yüce devlette hemen harekete geçti. Özellikle televizyonda kayıp tır ile ilgili yaptığım program abartmayacağım ama bayağı bir izlendi. Yayının ve yazımın ardından bakanlık Mersin'e müfettiş gönderdi.

Duyumlarıma göre bakanlık konunun en ince detayına kadar araştırılmasını ve acilen rapor haline getirilip gereğinin yapılmasını istemiş. Yazım, televizyon programları ve sonrasında bakanlığın kendine yakışır tavrı Mersin'dekileri bir hayli telaşa düşürmüş. Sözde bu iddialardan kurtulmak kısacası 'bakın ben gereğini yapıyorum vs) aldatmacasıyla hani çokça da bilinen bir yönteme başvurmuş.

Çok sayıda personeli başka yerlere dağıtmış. Bizde tabii ki bu yöneticilere hemen inanıp alkışı basıverdik. Yok, öyle kardeşim yok! Devam edeceğiz yazmaya hem de tüm detaylarıyla üstelik çok kısa süre sonra…

 

MERSİN... MERSİN…

 

Mersin bitecek, düzelecek gibi değil sevgili okurlarım. Ben yazmaktan hırsız ise, çalmaktan bıkmadı inanın. Biliyorsunuz geçem yazımızda içerisi son model, pahalı gözlüklerle tırın nasıl ATS cihazının söküldüğünü, tırın nasıl ortadan kaybolduğunu ve malın nasıl devleti zarara uğratarak piyasaya sürüldüğünü yazdım.

 

Sağ olsun devlet yazımızı ve iddiaları ciddiye almış ki Mersin'e hemen müfettişleri göndermiş. Sağ olsunlar var olsunlar. Amma bitmiyor ki kardeşim. Hırsızlığın, soygunun ardı arkası kesilmiyor ki. Alın size yeni bir haber, yeni bir vurgun... Ama şunu belirteyim ki, bu sefer taşa toslamış kaçakçılar. Karşılarına dimdik duran personel çıkınca bakın neler olmuş? Nasıl başlamış hikâye nasıl bitmiş?

 

ALIN SİZE BİR HİKÂYE DAHA

 

Değerli okuyucularım, yer yine Mersin Limanı. Kaçakçılık Antrepo rejimi kapsamında tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir. Limana gelen TEMU7675613 no'lu konteyner kapsamı 26.229 kg eşyalarımız çok çeşitli olmasına rağmen sadece 83.01.10.00.00.19 GTIP’inden beyan edilir. Kaçakçıların mal değiştirme suretiyle kaçakçılık faaliyetlerinin gözde eşyasıdır asma kilit.

 

%2.7 Gümrük Vergisine , %18 KDV'ye ve %20 Ek Vergiye sahiptir ve herhangi bir izin, uygunluk yazısı vb. bir özel durumu yoktur. Gümrük Kıymeti de düşüktür. Eşyamız Mersin Limanı'na gelir. Özet beyanı verilir ve özet beyanı da asma kilittir. Artık Liman kırmızı hat sahasına inmesi gereken eşyamız ne hikmetse, riskli görülmez ve indirilmeden Antrepoya sevk için Yerli ve Milli Muayene Memurunca tevdi edilerek antrepoya gönderilir. Her şey bu şekilde giderse Antrepo Beyannamesi de Asma Kilit olarak kapanacaktır. Ancak vatan sevdalısı birileri devreye girer ve bu organizasyondakilerin korkulu rüyası olurlar ve olay patlar.

 

Asma kilit olarak beyan edilen eşyalara neler olur bakın sayın okuyucularım;

38.600 adet Diana Kors marka gözlük, 12.725 adet markasız gözlük Olmak üzere toplam 51.325 adet gözlük, 12 adet markasız çanta, 3.155 çift Nike marka ayakkabı, 2.885 çift New Balance marka ayakkabı, 160 çift Balenciaga marka ayakkabı, 210 çift Adidas marka ayakkabı, 75 çift Converse marka ayakkabı olmak üzere toplam 6.485 çift ayakkabı, 36.400 adet Quartz marka kol saati, 4.550 adet Diesel marka kol saati, 9.935 adet Rolex marka kol saati, 1.000 adet Versace marka kol saati, 1.800 adet Carrera marka kol saati, 1.950 adet Gucci marka kol saati, 1.000 adet Omega marka kol saati, 300 adet Hugo Boss marka kol saati, 2.400 adet Emporio Armani marka kol saati, 2.780 adet Tag Heuer marka kol saati, 37.410 adet Full Star marka kol saati, 5.375 adet Hublot marka kol saati, 60 adet Patek Philippe marka kol saati, 71.700 adet markasız kol saati tespit edilmiştir.

 

Toplamda 176.660 adet kol saati tespit edilmiş olup beyanda bulunulmayan toplam 51.325 adet gözlük, 12 adet çanta, 6.485 çift ayakkabı ve 176.660 adet kol saati eşyaya Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan talimatlar doğrultusunda el konulmuş ve söz konusu el koyma kararı Mersin 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nin 2021/5295 sayılı değişik iş kararı ile onanmıştır.

 

SAYIN BAKAN İŞİN EN TEHLİKELİ KISMI BURASI

 

Değerli okuyucularım, Bakanımız Sayın Muş dâhil olmak üzere herkese buradan açıkça soruyorum:

 

Böyle bir olay nasıl gerçekleşebiliyor Mersin Gümrüğü'nde?

Orta Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü risk şubesi ne iş yapıyor?

Mersin Gümrüğü bu tür eşyalara ARF formu düzenleyip muayene sahasına indirmiyor mu?

İşin daha vahim kısmı ise, Mersin Gümrük Müdürlüğü bu olayda gerek 4458 Sayılı Gümrük Kanunu açısından, gerekse 5607 Sayılı KMK açısından bir ceza olmadığını belirtmiş sanırım işin en tehlikeli kısmı burası.

Bu sorumsuzluğu alanlar kimler?

Bir tane müfettiş gelipte bu dosyaya ceza kesmeyecek mi?

 

Ben umudumu kaybetmedim. İnanıyorum ki, Yüce Devlet bu dosyada da üzerine düşeni layığı ile yapacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
38 Yorum