1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. 'KIRMIZI HATTIN KIRMIZI MEMURU'
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

'KIRMIZI HATTIN KIRMIZI MEMURU'

A+A-

-KIRMIZI HATTIN KIRMIZI MEMURU-

27 Haziran 2018 tarihinde, hem de koca koca harflerle aynen şöyle yazmışım Mersin'deki Skandal Olayı. Hatırlayalım mı önce? Buyurun…

"MERSİN MERSİN… ACİL ÇOK ACİL"

Değerli okurlarım, yazının başlığını anımsadınız sanırım. Ben bu yazıyı, 27 Haziran 2018 tarihinde kaleme almıştım.

Yazımdan kısa bir pasaj paylaşarak, ne demek istediğim daha iyi anlaşılır: Mersin Gümrüğü’ne üç konteynır sözde beyanı kamp sandalyesi örtüsü ama gelin görün ki bana bir vatan evladından bir mail gelir ve tabii bende yaptığım araştırma neticesinde, olayın doğruluğunu teyit etmem üzere klavyenin başına geçerek ‘EY Mersin’deki gümrük görevlilerine BEAU 449895-9 konteynırda beyan harici gözlükler olduğunu’ yazmam üzerine konteynır açılır.

Vee ne çıkar içinden? 199 bin 292 adet GÖZLÜK.

Yetinmemişiz aynı skandalı 15 Ağustos 2018 tarihinde şöyle duyurmuşuz kamuoyuna, gümrüğün bağlı olduğu makama, müsteşara, müdüre, amire, daire başkanına vs..

Buyurun, buyurun aşağıda okuyun:

MERSİN'DE BOMBA GELİŞME

BAKIN O KONTEYNIRIN İÇİNDEN NELER ÇIKTI?

MERSİN HEP BÖYLE Mİ KALACAK?

Mesele memleket meselesi, mesele fakir-fukaranın meselesi olunca avazım çıktığı kadar bağırdım; 'MERSİN, MERSİN, ACİL ÇOK ACİL' diye…

Günlerden 27 Haziran, saat 10.45'i gösteriyordu.. Kişisel mailler arasında duran bir mesaj beni çığlık attırmayı başarmıştı.. Hemen klavyenin başına geçmiş ‘MERSİN.. MERSİN.. ACİL ÇOK ACİL’ başlıklı yazımı kaleme almıştım. Amacım hem ihbarcının, hem de yaptığım araştırmalar sonucu doğruluğunu öğrendiğim ancak acele edilmezse doğruluğunu kaybedecek bir olayı yetkililere duyurmaktı..

Konu Mersin Gümrük sahasında duran BEAU449895-9 nolu konteynır ile ilgiliydi. Çünkü içi dolu konteynırda beyan harici çok sayıda ürün vardı. Bağırdım 'MERSİN, MERSİN, ACİL ÇOK ACİL' diye çünkü acele edilmezse atı alan Üsküdar'ı geçecekti…

SESİMİ DUYAN OLDU MU?

Sesimi duyan oldu mu? Şöyle bir olayın gelişimini aktarıp anlatayım sizlere:

Mersin Gümrük Müdürlüğü'nde 6131322416 vergi kimlik numaralı M.. Taahhüt İnşaat Makine İthalat İhracat Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi unvanlı firma adına 20.06.2018 tarih ve 18330100IM034463 sayılı serbest dolaşıma giriş beyannamesi muhteviyatı  (Sandalye Kumaşı) olarak beyan edilen 1- TGBU537194-6 2- TCNU647117-4 3-BEAU 449895-9 numaralı üç konteynır gelir. Konteynırlardan ikisi gümrük işlemleri 22.06.2018 tarih saat 18.00’de tamamlanarak adeta bir kelebek misali liman sahasından çıkar. Ancak benim de konu ile ilgili daha önceki yazımda belirttiğim, BEAU449895-9 nolu konteynır liman sahasında kalır. Muayene memurunun konteynırda beyan harici mal olabileceğini ilgili yerlere bildirmesinden sonra Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü harekete geçer.

Söz konusu şüpheli konteynır, 22.06.2018 günü X-Ray cihazına sevk edilir. Yapılan X-Ray taramasında konteynır eline zil takılmış dansöz gibi başlar şıkırdamaya. Konteynır içinde şüpheli yoğunluk olduğu açıkça görülür. Konteynır daha önce kelebek gibi liman sahasından uzaklaşan diğer iki arkadaşının tam aksine hangara sevk edilir. Evraklarda beyan sahibi olarak C…… Gümrük Müşavirliği Limited Şirketi yetkilisine ulaşılır ancak beyefendi gizemli konteynırın başına 27.06.2018’de gelir. Nasıl ama rahatlığa bak!..

DEVAM EDELİM MERSİN'E DEVAM…

Neyse biz dönelim bizim şüpheli konteynırın yanına. Diğer arkadaşları gibi kelebek olma özelliği olmayan konteynırda inceleme yapan ekipler, konteynırın kapaklarını açtığında içerisinin yarısına kadar yeşil renkli çuvallar içerisinde beyanname muhteviyatı sandalye kumaşı olduğunu görür. Ama o da ne? Konteynırın arkasına doğru gidildiğinde ise, çuvalların rengi değişir. Çuvalların görünümü konteynırı eşeledikçe DYO'nun boya katoloğuna dönüşür. Renk, renk ve çeşitli ebatlardaki çuvallar konteynırın içerisinden çıkarılır. Çuvallar açıldığında karton kutular ve 5 koli içerisinde 80 kg. bujiteri görülünce yaşanılanlar 27.06.2018 tarih ve sat 19.10’da Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı Ayhan Altunbaşlıer'e bildirilir. Sihirli konteynır da artık finale yaklaşılmıştır. Konteynır içerisindekiler teker teker ortalığa dökülür.

Peki...! Beni avazım çıktığı kadar bağırtan BEAU449895-9 numaralı konteynırın içerisinden neler çıkar? Sayalım mı kalem kalem.. Ah Mersin vah Mersin..

1-) 280 ADET KOLİDE FARKLI CİNS EBAT VE ŞEKİLLERDE TOPLAMDA 199 BİN 292 ADET GÖZLÜK

2-) 5 KOLİ İÇERİSİNDE 80 KİLO (SEKSEN) BİJUTERİ EŞYASI

Nasıl haksızmış mıyım bağırmaktan? Neyse sayım bittikten sonra da eşyalarla ilgili 27.06.2018 gün ve saat 22.45’de el koyma tutanağı düzenlenerek iş yasal zemine sokulur. Sokulmasına sokulur da gel de sustur şimdi beni.

ÜÇ MAYMUNU OYNAYANLARA GELSİN!..

Önce Mersin'deki bazı yetkililere, beyzadelere, koltuğuna sıkı sıkı sarılmış, üç maymunu oynayanlara bir şeyler karalamak istiyorum.

Önce yazılarımın ne derece ne sağlam kaynaklı olduğuna inandınız herhalde. Yok, sağda solda yalan, yanlış şeyler diyormuşsunuz da.. Örneğin 'nereden bilecek bizim iş yaptığımız gümrük sahasındaki işleri, yalan, dolan yazıyor' diyenler varmış aranızda.. Nasıl aynen dediğim gibi çıktı değil mi konteynır? Bakın size bir şey söyleyeyim. Yazdığım bu son olay gelecekte yazacağım yazıların sigortasıdır.

Önümüzdeki haftada patlatacağım Mersin bombalarını.

Umarım artık beni ciddiye alırsınız. Hoş almasanız da devletin polisi, savcısı, yetim hakkı yemeyen gümrükçüsü, vatandaşı var bu ülkenin.

Peki, hadi bu yakalanan konteynırı geçelim. Ne oldu bizim kelebek konteynırlara? Neden peşine düşmüyorsunuz 'size gümrüklü sahadan kelebeğin kanatlarını takan kim' diye.. Söz konusu memur neden iki konteynır için şüphelenmemiş de son konteynırdan şüphelenmiştir? Bu memurun müdürü yok mu? Bu işler olurken acaba nerelerdeymiş?

ŞİMDİ GELELİM KIRMIZI MEMURA

Evet, kırmızı memur kod adı. Başka yerde çalışamıyor çalıştırılamıyor her nedense? Onun yeri hep kırmızı hat. Şu üstteki yazıda okudunuz ya hani konteynırlara kanat takıp kelebek gibi uçuran işte o memurdan söz ediyorum.

Şimdi bu konteynırları kim kapatmış; yani kim attaaa güle güle demiş? Bizim kırmızı memur A.K.

Peki Mersin Gümrüğü'ndeki skandalları düzeltmek için Ankara’dan özel olarak görevlendirilen bölge müdür vekili bey kırmızı memuru biliyor mu? Acaba, diyorum kendi kendime olur ya bu memurun icraatları bölge müdür vekilinden saklanmış olabilir mi? Eğer öyleyse saklayanlar kim, kimler ve neden saklıyorlar? Saklayanları öğrenmek ister mi sayın bölge müdür vekili?

Hayır, hayır bir tüyo vereceğim.  Sayın bölge müdür vekili bunu öğrenmek istiyorsa yapacağı tek bir iş - soracağı tek bir soru var:

BU ŞAHSI, 1 NİSAN 2019 TARİHİNDE KIRMIZI HAT'TA KİM GÖREVLENDİRDİ?

Hadi selametle... Devam edeceğiz yine Mersin'e...

 

- YAZARDAN SON DAKİKA NOTUDUR -

Posta Gümrüklerine  çikolata - parfüm beyanıyla Mentollü Sigara Kiti   getirildiği iddia edilmekte...

Yakın bir tarihte, İstanbul’dan aktarma yoluyla Ankara’ya gönderilen bir kolide ise buna benzer ithalatın yapıldığı yönünde ciddi iddialar var!

 


-YAZARDAN FLAŞ İSTANBUL NOTU-

İstanbul Muratbey Gümrüğü’nün denetimindeki antrepoda buhar olan 32 Konteynır Kumaşın, aslında örme kumaş olduğu ve gümrük beyannamesini bulmak için herkes bir anda seferber oluvermiş!.. Boşuna aramayın çünkü öyle bir beyanname yok ama oranın müdürü de terfi etmiş diyorlar! Zaten bakanlıkta 32 konteynırlık bu skandaldan sonra bakmış ki olmuyor, İstanbul’daki bölge müdürünü bypass edip bir kenara bırakarak Çatalca Muratbey Gümrüğü’ne 42 sayılı bakanlık makamı onayı ile gümrük müdürünü kendi bizzat atamış!...

 

Yazardan Dip Not: Sevgili okurlarım, yorumlarınız benim için inanın çok kıymetli ve önemli ancak yorum yaparken biraz daha özenli, biraz daha aile kavramının mahremiyetine dikkat ederek yazarsak çok daha yerinde olacağı kanaatindeyim. Teşekkürlerimle.. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
25 Yorum