1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. KOCAELİ DEĞMESİN GÜMRÜĞE HIRSIZIN ELİ
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

KOCAELİ DEĞMESİN GÜMRÜĞE HIRSIZIN ELİ

A+A-

KOCAELİ DEĞMESİN GÜMRÜĞE HIRSIZIN ELİ

İSTANBUL BAHANE KOCAELİ ŞAHANE

 

Kıştı, soğuktu... Haberimiz ise sıcak, üstelik kaynağındandı... İlgilenilir diye bekledik ağabeylerden, beylerden, ablalardan... Yazık hem de ne yazık...

18 Aralık 2019 günlü “9 Aralık 2018’de Gürbulak için ne demiştim?” başlıklı köşe yazımın o meşhur yazarın notu bölümünde şunları kaleme almıştım:

İstanbul’da bazı firmalar neden ama neden ve illaki Doğu Marmara Gümrük Ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’nün bağlantılarını tercih ediyordu. Öyle ya İstanbul Gümrükleri'ne bomba mı düşmüştü? Neler olup bitiyordu, devleti kim aldatıyor, kim hortumluyor, kim kara parasının üzerine ne kadar kara para ekliyordu.. Fazla uzun sürmedi bekleyişim. Merakım, kuşkularım, hislerim beni yanıltmamıştı.. Harami, İstanbul'u değil Doğu Marmara'yı tercih etmişti..

ÖNCE SİGARA

Tarih yakın zamanı gösterirken, önce sigara kaçakçılığı patladı. Hani şu bebelere kurşun atan PKK var ya.. İşte onların bir numaralı gelirlerinden olan sigara işi. Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü sorumluğundaki bir limanda sıkı durun bir konteynırda tam tamına 9 Milyon 372 Bin Türk Lirası değerinde 624 bin 800 paket kaçak sigara ele geçirildi!

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü deniz yolu ile sigara kaçakçılığı istihbarat bilgisi alınması üzerine, görevliler şüpheli konteynırı taşıyan gemiyi ‘gemi takip sistemi’ üzerinden takibe aldı. İçerisi kaçak sigara dolu gemi rotayı önce İstanbul'a kırdı. Ama o da ne...? İstanbul'da geminin karşısına başı dik, alnı ak hani anlayacağınız çoluğuna çocuğuna haram yedirmeyen biri çıkmaz mı?

Hay Allah.. İstanbul eski İstanbul değil artık. Neyse... Limana yanaşan gemi kaçakçının sigarasını indirecek ama o yetkili yok mu o yetkili! Bir türlü tahliye kararı vermiyor. Ya ne olacak ...? Kır dümeni Kocaeli'ne.. Niye ki....! Yoksa...Yazacağız Allah'ın izniyle hepsini...

X-RAY'E SEVK EDİLİNCE O KONTEYNER

Kaçak sigara gemisi yeni üs Kocaeli'ne doğru yol alırken, Genel Müdürlük harekete geçer. Geminin içinde kaçak olduğu Kocaeli'ne bildirilir. Derhal önlemler alınır gemi yanaşınca şüpheli konteyner yol alırken, genel müdürlük durumu Kocaeli’ne bildirmesi üzerine görevliler limanda gerekli tedbirleri alırlar. Gemi bahse konu şüpheli konteyneri liman sahasına indirmesinin ardından konteyner X-Ray'e yönlendirilir. Operasyona genel müdürlükçe eğitimleri yaptırılan tütüne duyarlı sevimli köpekler de katılır. Bizim sevimli köpekler, PKK'nın köpeklerini ve beslediklerini alaşağı ederler. Konteynır açılır ve BİNGO... 9 MİLYON LİRALIK kaçak sigaraya el konulur...

‘Soruların Var Mı Aykut Bey’ Derseniz?

Ee olmaz mı benim değerli okuyucularım...

1-) Hiç bir kaçakçı, bu rakamdaki kaçak sigara için 'OKEY' almadan yola çıkmaz!

2-) Bu ve benzeri kaçakçılık olaylarında biri veya birilerinden destek alınmadan yapılması mümkün müdür? Sizde bende biliyoruz ki kocaman bir HAYIR!

3-) Üçüncü ve zor sorum.. Yani kalın olanı.. Niçin İstanbul değil de, Kocaeli bunun da sorgulanması gerekmez mi?

Yok sorularım daha bitmedi.. İkinci yazımda yine sorularım olacak!.. Ama baştan söyleyeyim sorular yine kalın olacak!

SONRA AYAKKABI

Yer Derince.. Hani mevzu da gümrük kapısının adı gibi 'Derin' anlayacağınız. Derince Yılport Limanı’na konteyner ile ayakkabı malzemesi gelir. Sefa gelir hoş gelir ama iş çetrefillidir. Konteyner gümrüğü terk etmek üzereyken, gümrük muhafaza ekipleri konteynere 'dur' der. Yapılan evrak kontrolünde konteynerin içindeki eşyanın farklı G.T.İ.P olması üzerine adli işlem başlatılır. Unutmadan... Bu konuyla ilgili bazı kişilerin firmayı kurtarmak için yurt dışından 'bu bizim istediğimiz eşya değil' diye bir çalışma içinde oldukları bilgisini de Bakalım sonuç nasıl olacak! Bekleyip görecek, görecek yazacağız Allah'ın izniyle...

ŞÖYLE BİR SESLENELİM:

Eyyy Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri size sesleniyorum.

Bağlantınız Bolu Gümrük Müdürlüğü’nde Kullanılmış Makina İthalatlarına Dikkaaat!

Neler olduğunu biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yazacağım da...

 

- YAZARDAN FLAŞ NOT -

T.C.  İstanbul 4. Vergi Mahkemesi, Bir Gümrük Çalışanının Kendisine Ödenen Maaş ve Fazla Mesai Ücretleriyle İlgili Açmış Olduğu Davada Kararını Verdi. Bundan Sonraki Yazımda Yargı Kararının Tüm Ayrıntılarını Bulacaksınız!

YAZARDAN DİP NOT: Değerli okurlarım, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Milletçe bu zor günlerin üstesinden hep birlikte geleceğimize inanıyor; Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi daim kılsın diyorum!..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
26 Yorum