1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. AVRUPA ÇÖPÜNÜ TÜRKİYE'YE ATIYOR
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

AVRUPA ÇÖPÜNÜ TÜRKİYE'YE ATIYOR

A+A-

AVRUPA ÇÖPÜNÜ TÜRKİYE'YE ATIYOR

BUĞDAY’DA NELER OLUYOR?

 

AVRUPA'NIN ÇÖPLÜĞÜ 'TÜRKİYE'

'Çöp'ün kokusu derinleşiyor. Deştikçe 'Çöp' daha çok kokuyor. Bir gazeteci olarak 'Çöp' ü araştırdıkça ülke adına, millet adına endişelerim daha da artıyor...

ATIKLARIN YARISI TÜRKİYE'YE..

Neler buldunuz derseniz size bulduklarımı, yaptığım araştırmaların bir bölümünü aktarmak isterim.

Eurostat verilerine göre; Avrupa Birliği'nden (AB) gönderilen çöplerin en büyük varış noktası Türkiye oldu. 2021'de AB'den ihraç edilen atıkların neredeyse yarısı Türkiye'ye geldi. Türkiye, 2021’de 14,7 milyon tonla AB’den gönderilen çöplerin en büyük varış noktası oldu.

RAKAMLAR NE DİYOR?

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) bugün açıkladığı verilere göre, 2021’de AB’den birlik dışı ülkelere atık ihracatı, 2004’ten bu yana yüzde 77 artarak 33 milyon tona ulaştı. AB dışı ülkelerden AB’ye gelen atıkların miktarı ise 2004’ten bu yana yüzde 11 artarak 2021’de 19,7 milyon tona ulaştı. Türkiye, 2021’deyaklaşık 14,7 milyon tonluk çöp ithal ederek 2004’teki ithalatını üçe katladı. Böylece Türkiye AB’nin en çok çöplerini yolladığı ülkeler arasında açık ara farkla lider oldu.

METAL ATIKLARIN ÇOĞU TÜRKİYE’YE GELİYOR

Avrupa çöplerinin ikinci en büyük varış noktası 2021’de AB’den yaklaşık 2,4 milyon ton atık alan Hindistan olurken, onu 1,9 Milyon tonla Mısır izledi.

Pakistan ise, son on yılda atık alımını 13 kat artırdı.

2021’de, Avrupa’nın metal atıklarının (demir ve çelik) ihracatı 19,5 milyon tona ulaştı ve bu tip atıklar AB’den yapılan tüm atık ihracatının yüzde 59’unu oluşturdu. AB’den yollanan tüm metal atıkların yüzde 67’si Türkiye’ye gönderildi. Türkiye, Avrupa’dan 13,1 milyon ton metal atık almış oldu.

TOPRAĞI ZEHİRLİYOR

İngiliz The Times Gazetesi, geçtiğimiz ay yaptığı bir haberde Greenpeace’in Adana’daki 5 farklı kaçak çöpdöküm noktasında yaptığı araştırmanın sonuçlarını aktarmıştı.

Habere göre, bu noktalarda kontamine olmuş plastik ve toksik kimyasallar toprağı ciddi miktarda zehirliyor.

Greenpeace Akdeniz ve Almanya’nın geçen yıl ortak olarak yürüttüğü araştırmada, Adana’daki 10 ayrı çöp döküm noktasında İngiltere’den gelen paket ve plastik maddelere rastlandı.

İçeriği belirsiz ve kontamine olmuş plastiğin çevreye dökülmesi ve açıkta yakılmasının insan ve çevre sağlığı üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla Adana’daki 5 farklı çöp döküm sahasından toprak, kül, su ve çamur örnekleri incelendi.

EN YÜKSEK ORAN

Sonuçlar, alınan örneklerde, kontrol altındaki çöp noktalarındakinden binlerce kat daha fazla oranda kimyasal olduğunu ortaya koydu. Bir noktada tespit edilen dioksin ve furan seviyesinin bugüne dek Türkiye’de tespit edilen en yüksek oran olduğu kaydedildi.

Sonuç şudur ki, memleket ne yazık ve ne akla mantığa uygundur ki Avrupa'nın çöpünü döktüğü arka mahallesi olmuş. Çöpe bulanan ülkeler arasına cennet vatanım da girmiş. Üstelik vatandaşının sağlığını da riske atarak. Umarım ve bekliyorum ki her tarafı leş kokan bu uygulamadan tez vakitte vazgeçilir.

Diye düşünürken 28.Mayıs tarihli Resmi Gazete’de çıkan Ticaret Bakanlığı Gümrük İşleri 182 nolu Tebliginde Irak’tan Habur Sinir Kapısı’ndan Metal hurda plastik ve kağıt atığı; Öncüpınar ve Karkamış sınır kapıları kavgalı olduğumuz Suriye'den Metal hurda ithal ve transitine izin verilmiştir.

Görülüyor ki, Avrupa dar gelmiş Suriye ve Irak'ın çöplerine de talip olmuşuz.

avrupa.jpg

BUĞDAYDA NELER OLUYOR?

Daha da vahimi gıdada ülkeye girişi uygun bulunmayan Hint Sürmesi hastalıklı çöp niteliğinde 55 bin ton buğdayı ülkemize sokup neler neler yapacaktık?

Firmanın ifadesi iyi niyetle getirdikleri makarna yapacakları idi. Ama vücudumuzda nasil bir harabiyet bırakacağı belirsiz bir hastalıklı buğday. Gel de Canan KARATAY hocamı, Ümit AKTAŞ hocamı, sevgi ve saygıyla hatırlama. Metal hurdaların dönüşümünde ortaya çıkan atıklar ne olmakta onları hiç değerlendirmeye alan sonuçlarını hesaplayan kimse yok, hep kâr edilsin, maliyete, atıklara, hastalıklara halk katlansın.

BİR DE NOT BIRAKALIM YAZIMIZIN SONUNA..

Müthiş derecede merak ediyorum. Acaba.. Acaba diyorum..

Bu çöp işinden kim ya da kimler mutlu oluyor saadet yaşıyor?

Saadet zinciri var mı Evet kim, kimler...?

 

- YAZARIN NOTU -

‘UYUŞTURUCU DOSYASINI AÇALIM MI? / 3.Bölüm’ ve ‘İŞTE O MEMURUN HİKÂYESİ’ başlıklı yeni köşe yazım çok yakında yine bu sütunlarda!.. Bekleyin

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
52 Yorum