1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. BAZI GÜMRÜKÇÜLER ÇAYI 'DEM'Lİ SEVER
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

BAZI GÜMRÜKÇÜLER ÇAYI 'DEM'Lİ SEVER

A+A-

BAZI GÜMRÜKÇÜLER ÇAYI 'DEM'Lİ SEVER!

SRİ LANKA – MERSİN – İRAN – GÜRBULAK- RİZE KAÇAK ÇAY HATTI

 

Sevgili okurlarım, hepinize uzun bir bayram tatili sonrası selam ve saygılarımı göndererek yeni haftaya yeni yazımla girmek istiyorum. Efendim aynı başlıkta okuduğunuz gibi bizim gümrükçülerin bazıları çayı demli sever. Bayılırlar demli çayı yudumlamaya. O demli çay kursaklarından akar gider. Keyiflerine diyecek yoktur o anlarda. Çay demli, cepler doludur. Ama günün birinde duvara toslayacaklarını hiç düşünmezler.

İşte yeni haftanın yeni yazısı da böyle bir şey. Çayı demli içerken duvara toslayanların hikayesi. 

Sri Lanka – Mersin – İran – Gürbulak- Rize Kaçak Çay Hattının hikayesi. 

Bakın gümrükte bazıları çayı neden demli seviyor sizlerde anlayın.

 

HERŞEY BİR DİLEKÇE İLE BAŞLAR..

 

Çay kaçakçılığında Ticaret Bakanlığı’nı ve ilgili birimlerini harekete geçiren soruşturma bakanlık makamına 29.09.2022 yılında yapılan ve kayda alınan şikâyet dilekçesi ile başlar.

Dilekçe sahibi dilekçesinde şunlara yer verir: (Resmi Belgelerden)

 

-Sri Lanka’dan gemilerle Türkiye’ye gelen çayların, Mersin Limanı’ndan İran’a transit olarak sevk edilerek evrakları da değiştirilmek suretiyle ihtisas gümrüğü olan Rize'deki antrepolara tekrar gönderildiği,

-Rize Gümrük Müdürlüğü’nde, Türkiye'ye ithal edilen Sri Lanka menşeli çayların, tavan fiyat olarak ton başı 2.5 USD olarak vergilendirildiği, İran çayının ise, ton başı 1.5 USD olarak vergilendirildiği,

Rize Gümrük Müdürlüğü’nde çalışan Muayene Memuru S.A isimli şahsın bazı firmalar ile anlaşarak, bu çayın Sri Lanka çayı olduğunu bile bile İran menşeili olarak kabul ettiği, ithalat beyanında menşeini İran olarak kabul ederek ithalat işlemine izin verdiği, bu şekilde oluşan vergi kaybından dolayı devleti zarara uğrattığı, devletten kaçırdıkları vergi kaybını, ithalatçı firma T.. Gıda ile paylaşarak haksız kazanç elde ettiği, Rize Gümrük Müdürü’nün bu konuları bildiği halde, yetersiz kaldığından müdahale edemediği, adı geçen muayene memuru ve O….. Antrepoda memur olan Ş.  isimli şahsın konteynerlerin tonajlarında oynama yaptığı, buradan doğan farkı firmalardan tahsil ederek  aralarında paylaştıkları,

Şikâyet dilekçesinde yazılan iddialar gerçekten de ciddi ve araştırılması gereken iddialardır. Çünkü dilekçe sahibi dilekçesinde oldukça ilginç bilgilere yer vermektedir. İddiaları Ticaret Bakanlığı da ciddiye alıp hemen işlem başlatır. Soruşturma kapsamında çayı ithal eden firmanın ithalat belgeleri, bazı bankalardaki para transferleri incelemeye alınır. Yapılan incelemelerde firmanın defalarca Türkiye'ye çay soktuğu belirlenir. Soruşturmanın ikinci bölümünde ise şüpheli sıfatıyla adı kaçakçılık olayına karışmış gümrük ve antrepo görevlilerinin ifadelerine başvurulur.

Olayda aktif rolü olduğu iddia edilen Gümrük Muayene Memuru S.A'ya müfettişler 11 soru sorarlar. Bu sorulardan biri aynen soruşturma raporunda şöyle geçer:

Soru 2: Muayene Memuru olarak yaptığınız görev dolayısıyla 2022 yılında Sri Lanka menşeli  çay ithal edebilmek için uygulanacak gümrük vergisi oranın %7, İran İslam Cumhuriyeti için  uygulanacak oranın, bu oranın %85’i olan %5,95, gümrük vergisi oranları ile birlikte Sri Lanka menşeli  çay ithalatı için 3.427 $/ton (İran için 2.913 $/ton) ek mali yükümlülük uygulanacağını, dolayısıyla çay  ithalatı sırasında eşyanın farklı menşe ile beyan edilmesi, kıymetinin eksik beyan edilmesi ya da miktar  olarak eksik beyan edilmesinin vergi kaybına sebep olacağını biliyor musunuz?

Cevap 2: Evet, bu vergi oranları ve ton başına uygulanan ek mali yükümlülüğü biliyorum.  Belirtilen eksikliklerin vergi kaybına sebep olacağını biliyorum.

Soru 3: 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 19’uncu maddesi kapsamında kaçakçılığı önleme, izleme ve araştırmakla görevli olduğunuzun ve bu Kanun hükümlerine muhalefet teşkil edecek davranışınızın aynı Kanun 4’üncü maddesi kapsamında nitelikli haller arasında sayıldığı ve bu Kanunda sayılan suçları işlenmesine kasten göz yummanız halinde işlenen suçun müşterek faili sayılacağınızın bilincinde misiniz?

Cevap 3: Evet.

Soru 9: İhbar konusu firmanın kullandığı O..... Antrepodaki geriye dönük kamera kayıtlarının silinmesi konusunda bilginiz nedir?

Cevap 9: Araştırdığım kadarıyla antrepodaki kamera kayıtlarının silinmesi, Rize’deki bilgisayar firmasının teknik bilgisizliğinden dolayı kameraları, teknik olarak uygun olmayan farklı markalı kayıt cihazına bağlanmasından dolayı kayıtlanmış silinmiş, konu hakkında bildiklerim bu kadardır.

Devam edelim sevgili okur. İçimiz sızlayarak. Yazı uzun olacağı için diğer gümrük görevlileri Ş.E.U, S.E, N.B, İ.T, O.K.S, Kısım Amiri K.K'nin ifadeleri masamda olduğu halde yazmayacağım. Ha ne diyorlar derseniz. Kısaca özetleyeyim.

Bilmiyorum, yapmadım, ilgili firmadan hiçbir menfaat sağlamadım vs vs vs vs vs...

Çay kaçakçılığı olayında ikinci ifadesine başvurulanlar ise çayı ithal eden firma sahipleri ve antrepo sahipleri olur. Örneğin O. Antrepo Mesul Müdürü kaçakçılık olayında soruşturmacıların elinde bir numaralı belge olacak kamera kayıtlarını bakın nasıl izah eder.

Soru 6: Antreponuzdaki kamera kayıtlarının silinmesinin sebebini açıklayınız.

Cevap 6: Bir defa daha böyle bir olay başımıza geldi. Kayıt cihazından ses gelmeye başladı.  Sonrasında bilgisayarcıyı aradım. Bilgisayarcı uzaktan bağlanarak kontrol ettiğinde bana senin dört tane kayıt cihazın kayıt yapmıyor dedi. Ben de idareye gelerek konu hakkında bilgi verdim. Bana S...Bey’in ilgilendiğini ve dilekçe vermem gerektiğini söylediler. Sonrasında arızanın anakarttan kaynaklandığını söylediler. Harddisklerde kısa süreli kayıtlar olduğu için aynı kayıt cihazlarını kullanalım dedik. Bize, taktığımız yeni sistem kayıt cihazı harddikslerle uyumlu olmadığı için cihazları formatlayarak eski kayıtları sildiği söylendi. Kayıtların en az bir yıl saklanması gerektiğini biliyorum.  Ama böyle bir arıza sonucunda kayıtların silineceği aklımıza gelmedi. Yeni kayıt cihazı eski kayıtları silip onların üzerine yazmaya başlamıştır.

Soru 7: Kamera kayıtlarının silinmesinin araçlarda bulunan fazla eşyanın gizlenmesine yönelik olup olmadığını açıklayınız.

Cevap 7: Kayıtların silinmesi eşyanın fazla olmasıyla bir ilgisi yoktur. Eşyada fazlalık olması halinde antrepo memuru zaten tutanak tutup uyuşmazlık giriyor.

Soru 8: Kamera kayıtlarının silinmesinin ihbarda ismi geçen şahıslardan antrepo memuru Ş.E.U'nun başka bir idareye tayininin çıkması, S.A'nın idari kadroya atanmasından  sonra gerçekleşmesi tesadüf müdür? Kendilerinin sizden böyle bir talebi oldu mu?

Cevap 8: Bu olay tamamen bir tesadüftür. Benim bahtsızlığım diyebilirim. Geçmişimizde herhangi bir sorun olmadığı için silecek bir durumumuzda yoktur. Adı geçenlerin bizden böyle bir talebi de olmamıştır.

Ya Allah'ın işine bakın. Tesadüfe bakın. Tesadüfün böylesine bakın...

Oyyyy oy...Devam edelim....

Gürbulak Gümrüğü'nde görevlilerin verdiği ifadelerde yukarıdaki demli çay seven arkadaşlarının verdiği ifadeden farklı değildir. Müfettişler A.Ç, B.Y, E.Ö, F.T, İ.T, M.Y.B ve A.Y ifadelerinde çay tırlarının önce X-Ray’e sevk edildiğini, akabinde hangara gelen  çay tırlarının arka kapakları açılarak muayenesinin yapıldığını, idarede oluşan iş yoğunluğundan dolayı kırmızı hat muayenesinin kime denk gelirse o kişi tarafından yapıldığını, tutanağı ise bazen muayene  eden kişiden başkasının imzalayabildiğini, araçların çok sayıda kap ihtiva ettiği için indirip  sayılmadığını, eşyanın beyana uygun olduğunu tespit ettikten sonra muayene işleminin tamamlandığını,  Rize Gümrük Müdürlüğü’nden varış anlamında olumsuz bir geri bildirim yapılmadığı için bir sorun  olmadığını düşündüklerini, ayrıca araçların yük miktarını kontrol etmek için doldur-boşalt yapma gibi  bir imkânları olmadığını ve ekipmanlarının yeterli olmadığını, kendilerinin araçların Rize’de antrepoya  alınırken tam tespitinin yapılacağını veya dolu-boş tartım yapılacağını düşündüklerini beyan eder.

Yine Gürbulak'ta kaçakçılık olaylarını önlemekle görevli Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünde Muhafaza Memuru olarak görev yapan A.A, B.F, C.T, F.İ, G.A, H.İ, H.Y, H.P, H.A, İ.T, İ.Y, K.B.K, M.A.S, M.Ç, M.S, S.G,, S.İ,U.Ö, F.Ç, D.Ö, Kısım Amiri A.Ö ifadelerinde;

X-Ray cihazında bir  yoğunluk farkı tespit edilerek işaretleme yapılmışsa işaretin olduğu bölgede yer alan eşyaları indirip  narkotik açıdan ve beyan dışı eşya olup olmadığı yönünden kontrol ettiklerini, herhangi bir yoğunluk  farkı mevcut değilse eşyanın sadece beyana uygun olup olmadığına bakarak numune aldıklarını,  Kaçakçılık personeli olarak eşyaya kap kilo yönünden bakmadıklarını, önceliklerinin eşyanın cinsi ve  narkotik kontrolleri olduğunu, kontroller sonucunda herhangi bir uyumsuzluk görmezlerse araçlara ATS  cihazı taktıklarını ve riskli eşya sevkiyat yazısını görmeden araçların varış gümrüğüne sevkine izin  vermediklerini, triptik ve kantar fişi kontrollerini ise sadece plaka yönünden yaptıklarını, araçların  çıkıştaki boş ağırlıklarının tespitinin yapılabildiği sisteme giriş yetkileri olmadığı için kontrol  sağlayamadıklarını, Gürbulak Gümrük Sahasından giriş yapan araçların çoğunlukla cezasını ödemek  suretiyle muafiyet fazlası mazot getirdiklerini ve yük kontrolünde bu miktarlarında hesaba dahil edilmesi  gerektiğini söylerler.

SONUCA GELECEK OLURSAK;

Müfettişleri her yönüyle titizlikle hazırladıkları onlarca sayfa raporun sonuç bölümüne ise aynen şunlar yazılır:

İ'ye ait 29.09.2022 tarihli dilekçede yer verilen iddialar ve bu kapsamda Bakanlığımız farklı birimleri tarafından alınan Onaylar konusu hususların tüm yönleriyle incelenmesi ve soruşturulması çerçevesinde T….. Gıda Kuruyemiş Ltd. Şti. adına tescilli beyannamelerle gerçekleştirilen ithalat işlemlerine yönelik olarak yapılan inceleme ve soruşturmalar neticesinde;

T….. Gıda Kuruyemiş Ltd. Şti. unvanlı firmanın ithalat bedeli transfer işlemlerini gerçekleştirdiği bankalar ile yapılan yazışmalarda, bankaya sunulan proforma faturalarda yer verilen göndericilerin tamamının Sri Lanka'da  yerleşik göndericiler olduğu ve bu belgeler üzerinde eşya menşeinin Sri Lanka olduğunun açıkça  belirtildiği, ithalat bedelinin doğrudan Sri Lanka'ya transfer edildiği, dolayısıyla söz konusu firmanın  İran menşeli olarak ithal ettiği siyah çay cinsi eşyanın aslında Sri Lanka menşeli çaylar olduğu,

SAVCILIK KAMERALAR İÇİN NE DİYECEK...?

Ayrıca ihbar konusu firmanın eşyalarının konulduğu O….. A Tipi Genel Antreponun yetkilileri  tarafından 2022 yılı Kasım ayı sonu (Şikayet dilekçesinde ismi geçen antrepo memurunun başka bir  idareye tayininin çıktığı ve muayene memuruna müdür yardımcılığı vekaleti verildiği tarihten sonra) itibariyle kameralarının bakım ve onarım işlerini yapan firma tarafından kamera kayıt cihazına takılı  bulunan 4 adet hard diskin bozuk olduğunun tespit edildiği belirtilerek kamera kayıt cihazında arıza  olduğu ve kayıtların eksik olduğundan bahisle idareye dilekçe verdiği, yapılan işlemler neticesinde kayıt  cihazlarında mevcut bulunması gereken geriye dönük kamera kayıtlarının silindiği, ileride de  detaylarıyla ortaya konulacağı şekilde antrepodaki işlemler sırasında birçok usulsüz işlemin mevcudiyeti  göz önüne alındığında kamera kayıtlarının kasıtlı olarak silindiğinden şüphe duyulmakla birlikte  konunun teknik bir konu olması nedeniyle olayın bu yönüyle ilgili olarak bir değerlendirme  yapılamadığı, gerekmesi halinde konunun, soruşturmanın ileriki aşamalarında ortaya çıkacak yeni  deliller ışığında Savcılık Makamınca değerlendirilmesinin uygun olacağı,

SAVCILIK İŞLEM YAPMALI

T….. Gıda Kuruyemiş Ltd. Şti. adına Rize Gümrük Müdürlüğü’nde tescil edilen beyannameler  temin edilmiş olup, ilk incelemelerde müşavir yardımcısının beyanına göre beyannamelerin tamamına  eklenen kantar fişlerinin beyannameler ekinde olmadığı anlaşılmış olup, suça iştirak ettiği  değerlendirilen personel dışında kalan diğer memurlarla yapılan görüşmelerde beyannameler incelenmek üzere talep edildiğinde, bir hafta sonu söz konusu beyannamelerin o  tarihte müdür yardımcılığına vekalet eden ve bu beyannamelerin muayene işlemlerini gerçekleştiren  muayene memuru S.A tarafından konuyla ilgisi olmayan başka bir müşavir yardımcısı ile  birlikte arşivden alınarak orijinal kantar tikelerinin tamamının beyanname ekleri arasından çıkarıldığı,  bunun yerine birkaç beyanname ekine orijinal kantar fişlerinden farklı şekil ve yazı karakterine haiz  belgelerin konulduğu (veya önceden mevcut ise bunların olduğu gibi bırakıldığı) görülmüş olup, gerek  antrepo kayıtlarının silinmesi gerekse de beyannameler ekinde bulunan kantar fişlerinin bulundukları  yerden çıkartılması konusunda ilgililerin sorumluluklarının Türk Ceza Kanunun 281’inci maddesi  kapsamında Savcılık makamınca değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

ŞÜPHELİ İŞLEMLER GÖRÜLMEKTEDİR

Yine bankalar ile yapılan yazışmalarda, bankaya sunulan proforma faturalarda eşyanın  kıymetiyle ilgili çelişkili bilgilerin yer aldığı, ilk proforma faturalar 1,9608 USD-2,16 USD kg birim  kıymetiyle düzenlenirken, dünyada gıda fiyatlarının yükseldiği 2021-2022 yılında 1,1 USD kg birim  kıymet ile düzenlenen proforma faturaların da mevcut bulunduğu, sonradan düşük kıymetle düzenlenen  proforma faturaların doğruluğu konusunda tereddütler bulunduğu, firma tarafından yapılan ithalatların  tamamında menşe ülke olarak İran’ın beyan edildiği, Sri Lanka menşeli olarak herhangi bir ithalat işlemi  olmadığı gibi İran menşeli olarak yapılan çay ithalatları kapsamında Rize Gümrük Müdürlüğüne yapılan  beyanlarının 1,1-1,2 USD kg birim kıymeti hiçbir zaman geçmediğinin tespit edildiği, öte yandan aynı  dönemde Sri Lanka menşeli beyan etmekle birlikte bazı firmalar siyah çay cinsi eşyayı 2.5 USD kg birim  kıymetle beyan ederken; bazı firmaların eşya kıymetini yüzde yüze varan oranlarda düşük beyan ederek  1,1-1,2 USD kg birim kıymetle ithal etmeye devam ettiğinin görüldüğü;


Müfettişlerin hazırladıkları soruşturma raporunda yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı T….. Gıda Kuruyemiş Ltd. Şti. yetkilisi F.B. hakkında 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/2 ve 4/2 maddeleri ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun evrakta sahtecilik hükümlerini düzenleyen 204 -207. Maddeleri kapsamında takibatta bulunulması;

Rize Gümrük Müdürlüğü’nde görevli gümrük müdür yardımcısı vekili S.A., v.h.k.i. görevlisi Ş.E.U., muayene memuru S.E., muayene memuru N.B. haklarında işlemlerini takip etmiş oldukları beyannameler itibariyle 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/2  4/2 ve 4/6 maddeleri kapsamında takibatta bulunulması;

 

O…..Antrepo Mesul Müdürü C.C. hakkında da 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/2 ve 4/2 maddeleri kapsamında takibatta bulunulması;

B……… Gümrük Müşavirliği Ltd. Şti. ortak ve çalışanları gümrük müşaviri S.S., Gümrük Müşavir Yardımcısı S.B. hakkında da 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3/2 ve 4/2 maddeleri kapsamında takibatta bulunulması müfettişlerin 17.01.2024 tarihli soruşturma raporunda talep edilmiştir.

İşte sevgili okur demli çayı böyle içiyor bazıları.

Sizlere ülkemizde sıkça rastlanan çay kaçakçılığından sadece birisini fazla teknik ve detaylara girmeden anlatmaya çalıştım. Ha diyeceksiniz ‘bu elinizdeki son bilgiler, ihbarlar mı?’ Maalesef ...! Ne diyeyim. Haram yemek, haramdan elde ettiği parayı çoluğuna çocuğuna yedirebilmek nasıl bir şey anlamış değilim.

Çok önemli yazılarla tekrardan çok yakın sürede karşınızda olacağım.

Zannediyor musunuz ki takip etmiyor ve izlemiyorum???

Bayram tatili hemen öncesi ve sonrası gümrüklerimiz bayağı hareketli.Her gün yeni bir gelişme,yeni bir haber,bu durumun getirisi olarak da tahmin edebileceğiniz gibi bir dedikodu ortamı ve bilgi kirliliği,ufak çaplı bir kaos havası gündeme hakim.

O bunu dedi,şu bunu yaptı,-yok öyle değil aslında şöyle gibi gündeme bir belirsizlik ortamı hakim.

Bu belirsizlik ortamının gerçek nedeninin gerek Personel Gen Md, gerek Muhafaza Gen Md ‘ lüklerindeki iletişimsizlikden kaynaklanıp,yeni Bakan Yardımcılarından bazılarının sosyal medyada dahili bulundukları siyasal yelpazede dahi açıkça eleştirilip ,Sayın Bakanın bu huzursuzluğa müdahil ol(a)mamasının sebep olduğu ısrarla vurgulanıyor.

Kulislerde ; herşeyin imzasız bir( veya birkaç ) ihbar mektubu ile başladığı,bu imzasız ihbar mektubu(ları)nun ,resmi yoldan Ankaraya iletildiği ve Teftiş kuruluna yönlendirilip,teftiş kurulunca ve/veya savcılık kanalı ile inceleme başlatıldığı konusuluyor.

Konusulanlara göre,İmzasız mektuplarda son 15 yıl içinde gümrüklerdeki kadrolaşma,menfaat sağlamak amaçlı, görevi ihmal dahil her türlü suç ortamının tesis edildiği vb. gibi suçlamalarla,gümrük idarelerinde çok üst düzey makam sahipleri dahil her tür kadroya haiz isimlerin birlikte hareket ederek,devlete zarar verdiklerinden bahsedilmekte..

İmzasız ve ihbar edeni belli olmayan ihbar mektubu kısmı ve “TCK 271. Madde konusu eylemler” hariç,elbette her tür araştırma yapılıp,gercekler ortaya çıkarılmalı ve devleti maddi veya manevi zarara uğratanlarda hak ettikleri cezaları alıp,suçlarının bedellerini ödemeliler.

Yalnız gündem bir çok soruyuda beraberinde getiriyor.

Bir soruşturmada, önce 100’ü aşkın ismin ihbar edildiği,ön soruşturmada bu isimlerin bazılarının soruşturmadan çıkarılarak (çıkarılan isimlerin kimler ve neden sorusturmadan çıkarıldıkları sorgulanıyor) diğer kalan kısmı ile alakalıda,kendileri/eş/çocuk/aile efradı/kardesleri ve hatta velayeti ve bakmak zorunda oldukları kişiler dahil sorumlulukları altındaki herkesin mal varlık beyanları istenirken,bir başka sorusturmada ilki ile ortak bazı isimlerinde yer aldığı ve bu kişilerin aldıkları maaş/mesai/yolluk vb. gibi resmi kazancları sorgulanırken,yine bir başka soruşturma konusunda ise bazı gümrük idarelerinde verilen resmi izinlerin dahi kaldırılarak herkesin teftişde vareste ve hazır tutulması gibi yaptırımlar talimatlandırılıyor.

Tabi bu tip izaha muhtaç soruların söz konusu olması,soruşturmaların ciddiyetine de biraz zarar veriyor. Güncel tabiri ile,ortamı sulandırıyor.

Anlayacağınız Sayın Teftiş Kurulu'nun işi zor.

Aynı kulislerde, Soruşturmadan “çıkarılan” isimlerin neden ve nasıl dışarıda tutulduğunun merak edildiği,hatta burada aslında başkaca bir suc unsurunun yer alabileceği endişe ve şüphesi de dile getiriliyor.Öyle ya neden kişiler akrabalar belirlenipte herkesden ayrı beyan istenmiyorda,kişileri zora sokup belkide görüşmediği konusmadığı akraba ve kişilerin mal varlığı beyanları ihbar edilen muhataplardan isteniyor?

Ayrıca sorusturma konusu bahsi geçen yıllar içinde ismi bir çok hadiseye karıştığı veya karıştığı iddia edilen (benimde izleyip dikkatimi çeken) kimi isimlerin bu sorusturmada yer almaması ise,acaba ihbarı yapan kişilerin bunlar mı olduğu hususunda merak edilip dillendiriliyor!!

Bu gelişmeler ister istemez; Artık isimsiz imzasız ihbar mailleri dönemine mi girdik? Yazılan, iletilen her ihbar mektubunun işleme konulacağı, mal varlığı araştırmasının dahi kolayca yapılacağı bir konjonktür mü bekliyor teşkilatı?

Gümrüklerde işi “takılan”ların, gözünü hırs bürümüş makam düşkünü kişilerin kendine yer açmak için hedef belirlediği diğer yöneticileri asılsız suçlamalarla ihbar ettiği, hatta kişisel garezle- kıskançlıkla bile hareket edenleri bile çıkacaktır. Hülasa her türlü saikle gönderilen bu bu türden isimsiz ihbar e-postalarına pirim verilerek kolayca işlem yapmak çok tehlikeli bir sürece götürür teşkilatı. Önü alınamaz. Kaldı ki bundan sonra işleme alınmayacak isimsiz ihbar mektuplarının neden işleme alınmadığı da Ankara’daki yöneticileri her zaman töhmet altında bırakacaktır.

O hepimizin lanetlediği malum FETÖ döneminde imzasız ihbarlarla bir çok kişinin canının nasıl haksız yere yandığını henüz unutamadığımız için, tedirgin yaklaşmamız sanırım anlaşılabilir bir durumdur. Umarız o dönem ve kalıntıları camiadan def olup gitmiş ve yok olmuşlardır!!

Ayrıca Hatırlatmak isterim ki;

Tüm bu kaos ortamı bitip, olur a suç isnat edilip aklananlar için ilerde “KİM VERECEK HAKLININ HAKKINI” . Bahsettiğimiz TCK 271 işte tamda bu durum içindir. Lütfen Unutulmasın olur mu?

Bu yoğun gündemi İzleyip göreceğiz, hep birlikde takipdeyiz!

İşimiz, görevimiz, mesleğimiz bu.

SİZİ HABERDAR EDEBİLMEK.

Tabii ki ETKİHABER farkı ile..

 

-YAZARDAN SON DAKİKA NOTLARI-

1-) Bulgar Gümrüğü’nde İşlemleri Kapıkule Gümrüğü’nde Yapılan Bir Tırda 400 KİLO EROİN Ele Geçirildi.

2-) Gürbulak’ta görevli 18 Gümrük Muhafaza bir soruşturma kapsamında jandarma tarafından gözaltına alındılar. İşlemleri sürüyor..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
137 Yorum