1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. GÜMRÜKTE BÜYÜK REVİZYON SENARYOLARI
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

GÜMRÜKTE BÜYÜK REVİZYON SENARYOLARI

A+A-

SIRA GELDİ BÜYÜK REVİZYONA

ANKARA'DA TOPLU KARARNAME SENARYOLARI

GÜMRÜKTE BÜYÜK REVİZYON SENARYOLARI

BAKAN TÜFENKÇİ, GÜMRÜKTE BÜYÜK REVİZYONA MI HAZIRLANIYOR?

 

Devletin hızına erişilemiyor. AK Parti hükümeti, ister beğenirsiniz ister eleştirirsiniz ama tam randımanlı fabrika gibi çalışıyor. Bir yandan ekonomi, siyaset, dış politika ile ilgili radikal kararlar alan devlet iç politikada da ülkenin gidişatını sekteye uğratmamak için ivedi kararlar alıyor. Çok değil daha geçen hafta başbakanlık görevine getirilen Sayın Binali Yıldırım soyadı gibi 'Yıldırım' gibi kararlar alıyor. Önce Bakanlar Kurulu’nu oluşturan Binali Yıldırım liderliğindeki hükümet bugünde valiler kararnamesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunup, onayı da aldıktan sonra Resmi Gazete'de yayınlattı. Valiler kararnamesinin hemen onaylanıp kabul edilmesi 56. Hükümetin bürokraside geniş çaplı kan değişikliğine gideceğinin açık göstergesi. Zaten Ankara kulislerinde de konuşulan tek şey bu.. Kararnameler...

BÜYÜK REVİZYON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Valiler Kararnamesiyle 22 ilin valisi merkeze alındı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan atama kararnamesine göre; Adana Valisi Mustafa Büyük, Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Antalya Valisi Muammer Türker, Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Artvin Valisi Kemal Cirit, Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Burdur Valisi Hasan Kürklü, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çorum Valisi Ahmet Kara, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Iğdır Valisi Davut Haner, Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Karaman Valisi Murat Koca, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Konya Valisi Muammer Erol, Sivas Valisi Alim Barut, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı merkeze alındı.

YERLERİ DEĞİŞEN DE VAR!

Bazı illerin valileri de yer değiştirdi. Buna göre, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş Adana Valiliğine, Bursa Valisi Münir Karaloğlu Antalya Valiliğine, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak Aydın Valiliğine, Rize Valisi Ersin Yazıcı Balıkesir Valiliğine, Ardahan Valisi Ahmet Deniz Batman Valiliğine, Kütahya Valisi Şerif Yılmaz Burdur Valiliğine, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük Bursa Valiliğine, Niğde Valisi Necmettin Kılıç Çorum Valiliğine, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak Denizli Valiliğine, Kars Valisi Günay Özdemir Edirne Valiliğine, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu Erzurum Valiliğine, Batman Valisi Azmi Çelik Eskişehir Valiliğine, Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın Isparta Valiliğine, Aydın Valisi Erol Ayyıldız İzmir Valiliğine, Isparta Valisi Vahdettin Özkan Kahramanmaraş Valiliğine, Kilis Valisi Süleyman Tapsız Karaman Valiliğine, Malatya Valisi Süleyman Kamçı Kayseri Valiliğine, Hakkari Valisi Yakup Canpolat Konya Valiliğine, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir Kütahya Valiliğine, İzmir Valisi Mustafa Toprak Malatya Valiliğine, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer Manisa Valiliğine, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman Mardin Valiliğine, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş Rize Valiliğine, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna Şanlıurfa Valiliğine, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan Tekirdağ Valiliğine, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz Trabzon Valiliğine atandı.

24 İLE YENİ VALİ ATANDI!

Kararnameye göre; 24 ile de yeni vali ataması yapıldı. Mülkiye Başmüfettişi Abdullah Erin Adıyaman Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Aziz Yıldırım Afyonkarahisar Valiliğine, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Aykut Pekmez Aksaray Valiliğine, Şişli Kaymakamı Salih Işık Amasya Valiliğine, Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefe Ardahan Valliliğine, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürü Muhterem İnce Artvin Valiliğine, Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim Bartın Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı İsmail Ustaoğlu Bayburt Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Elban Bilecik Valiliğine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müşaviri Mesut Köse Çankırı Valiliğine, Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş Erzincan Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri Okay Memiş Gümüşhane Valiliğine, Mülkiye Başmüfettişi Cüneyt Orhan Toprak Hakkâri Valiliğine, Mülkiye Başmüfettişi Ahmet Turgay Alpman Iğdır Valiliğine, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü Rahmi Doğan Kars Valiliğine, İçişleri Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Aktaş Karabük Valiliğine, Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım Kastamonu Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Aktaş Nevşehir Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Mehmet İlker Haktankaçmaz Kırıkkale Valiliğine, Mülkiye Başmüfettişi İsmail Çataklı Kilis Valiliğine, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu Niğde Valiliğine, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Davut Gül Sivas Valiliğine, Akyurt Kaymakamı Tuğba Yılmaz Yalova Valiliğine, Başbakanlık Müşaviri Kemal Yurtnaç Yozgat Valiliğine getirildi.

GÜMRÜK'TE BÜYÜK REVİZYON VAR!..

Yukarıda sözünü ettim. 65. hükümet işe 'Yıldırım' hızıyla başladı. Devlet içerisindeki revizyon yalnız valiler ile kalmayacak. Benim aldığım bilgilere göre valiler kararnamesinin hemen ardından bir başka büyük kararname onaylanacak. Bu da il emniyet müdürleri kararnamesi. Sonra mı? Sonra sıra diğer devlet birimlerine gelecek. Örneğin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na gelecek. Bakan Tüfenkçi'nin tıpkı İçişleri Bakanlığı'nda olduğu gibi kendi bakanlığında da geniş çaplı revizyona gideceğini umuyorum.

ÖNCELİK MERKEZ TEŞKİLATINDA..

Bana gelen mail ve telefonlara göre, sayın bakanın bu değişikliklere kâğıt üzerinde başladığı yönünde. Tahminimce işe önce bakanlığın merkez teşkilatında vekâleten idare edilen başta Gümrükler Genel Müdürlüğü, Personel Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'nda vekâleten yönetilen makamlara asaleten atamalar yapılacak. Aylardır hatta yıllardır vekâleten yönetilen taşra teşkilatı da revizyondan payını alacak. Doğu Anadolu, Uludağ, Gürbulak, Fırat, Doğu Karadeniz, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine de asaleten atamalar yapılacak. Yine bir kulis bilgisi olarak, bu yerlere sürpriz isimlerin olabileceği bakanlıkta dillendiriliyor. Başta büyük şehirler olmak üzere bazı bölge müdürlerinin de ya merkeze çekileceği, ya da yerlerinin değiştirileceği yönünde duyumlar yine başkent Ankara’da sıkça konuşulanlar arasında…

VALİLER DEĞİŞİYOR, BÖLGE MÜDÜRLERİ DEĞİŞMİYOR!

Evet, uzun zamandan sonra bölge müdürlerinin de yerlerinin değişeceği açıkça konuşuluyor. Ne yazıktır ki, her kararname ve atama döneminde bu olay göz ardı ediliyor; başta Mersin-Antalya-Tekirdağ-Hatay ve Edirne göreve başlayış tarihlerine bakıldığında Sayın Canikli’nin söylediği mahallileşmenin ötesine geçmiş bence şehirleşmiştir. O bölge müdürleri artık bulunduğu ilin adeta sakini olmuştur.

ŞU DA BİR GERÇEK

Bakın şunu açıkça yazmalıyım ki, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndaki kan değişimi başta müsteşar, müsteşar yardımcıları, gümrük muhafaza genel müdürünü de kapsayabilir. Benden söylemesi. Çünkü gümrükte üst düzey görev değişimi operasyonu olacağı da kulislerde çalkalanıyor. Ben adı hiçbir şaibeye karışmayan Sayın Bülent Tüfenkçi’nin bu önemli kan değişikliğini de kimsenin tesiri altında kalmadan yapacağına inanıyorum. Evet sevgili okurlar, yol arkadaşlarım gümrük kulisleri bunlar. Yaşanılacakları, yapılacakları hep birlikte görüp bekleyeceğiz. Şimdilik esen kalın, sağlıcakla kalın...

- YAZARDAN SON DAKİKA FLAŞ NOTLAR -

Değerli okurlar; yazar notunda belirtmiş olduğum saat konteynırında beyan harici markalı çantaların çıktığını sizlere ifade etmiştim. Beyan harici çıkan bu çantaların MRKU7649633 numaralı konteynırdan çıktığı;

Gümrük işlemlerini ise U.T.’nin takip ettiği bilgileri benim elimdeki 12.05.2016 günlü saat 20.00’de görevlilerce tutulan tutanaktan anlaşılmaktadır.

Konuyla ilgili yazımı ise bekleyin!..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
27 Yorum