1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. HAN KAPISI DEĞİL 'GÜMRÜK KAPISI'
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

HAN KAPISI DEĞİL 'GÜMRÜK KAPISI'

A+A-

 

BURASI HAN KAPISI DEĞİL, GÜMRÜK KAPISI

 

Sakın yanlış değerlendirmeyin. Amacım ne Yüce Devleti küçümsemek, ne de o Yüce Devletin yöneticilerini küçümsemek. Ama bu kadarına da pes. Bu kadarına da yazık. Yıllardır yazıyorum, yıllardır uyarıyorum ve nedenini de bilmek istiyorum.

 

Ülkemizin ateş çemberi olduğu bir stratejik haritada, her türlü kaçakçılığın güzergahı olan bu ülkede ve ne yazıktır ki rüşvet, hayali ihracat, marka kaçakçılığı, tütün, elektronik kaçakçılığının olduğu bu ülkenin gümrüğü, gümrük kapıları neden VEKALETEN yürütülür?

Neden asaleten atama yapılmaz bu kapılara?

Çok mu zor bu atamaları yapmak ya da hiç mi önemli değil gümrüğün ileri gelenlerince?

Neden asaleten atama yapılmaz bu çok önemli kapılara?

 

Ha derseniz ki, vekaleten yönetenler asaleten yönetenlerden daha iyi yönetiyor kapıları bakın ona gerçekten gülerim şimdi. Hem de kahkaha ile gülerim. Hani vekaleten bakanlara örnek verecek olursam; vallahi de billahi de bırakır gülmeyi oturur elinden şekeri alınmış çocuk gibi ağlarız hepimiz.

 

Seçimlere çok az bir süre kalmasına rağmen, bugüne kadar aşağıda sıralayacağım gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüklerine asaleten atama gerçekleştirilemedi.

 

Neresi vekaleten yürütülen bu önemli Gümrükler derseniz şöyle:

 

1. Ege Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü

2. Doğu Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü

3. Gürbulak Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü

4. İpek Yolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü

 

Bunun yanı sıra başta İstanbul ve İzmir olmak üzere bazı Bölge Müdürlüklerinde yaklaşık 14 tane Bölge Müdür yardımcısı görevleri sürdürülmektedir. Bugüne kadar bunların da asaleten atamaları yapılmamıştır.

Buna bir örnek vermek gerekirse; İstanbul’da vekaleten görev yapan bölge müdür yardımcısı İstanbul’a önce Şube Müdür vekili olarak görevlendiriliyor, bu kişi tarihe dikkat 12 Ekim 2016 tarihinde bakanlık makamının onayıyla vekaleten bölge müdür yardımcısı olarak görevlendirilir.

Değerli okurlarım, hangi yıldayız ve vekalet ne zaman verilmiş? Bu kadar uzun vekalet olur mu Allah aşkına hadi bakan bilmeyebilir, bakan yardımcıları da bilmeyebilir. Personel de mi bilmiyor??

 

Şimdilik benden bu kadar. Ama devam edecek..!

 

-YAZARDAN SON DAKİKA*** HIZLI*** NOT-

 

Hızlı kargo ve posta işlemlerinde yetkili firmalara yönelik şikayetler giderek artmaktadır. Vatandaşlar hızlı kargo şirketlerine ulaşmakta ve yeterli bilgi almakta ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

Bakanlık tarafından hızlı kargo taşımacılığı konusunda dolaylı temsil yetkisi verilen firmalar, bu yetkinin gereği olan hizmet kalitesini sağlayamamakta ve vatandaşları mağdur etmektedirler. Uygulamada istedikleri gönderiyi tutmakta, istedikleri gönderiyi teslim etmektedirler. Bu yaptıkları işlemleri de gümrük idaresinin denetim yetkisini kullanmak suretiyle yapmaktadır.

Bu sorun giderek büyümektedir.

Bakanlık tarafından bu konuda denetimler arttırılmalı ve hızlı kargo firmalarının keyfi uygulamalarının önüne geçilmeli ve hizmet standartları belirlenerek bu standartlara uyulması sağlanmalıdır.

 

- Yazardan Flaş Notlar -

1-) Bakanlıkta Atama Rüzgârı

Bakanlık, atamaya tabi personelin 9 Mayıs’a kadar mazeretlerinin bildirilmesini istedi. Benden de bir kulis bilgisi; taşrada atamaya tabi olmayan bazı yöneticilerin de bu atamalara dahil edileceği bakanlık koridorlarında sesli bir şekilde dillendiriliyor!

2- ) Yine Mersin.. Mersin.. Mersin..

Orta Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Denetimindeki Gümrüklü Bir Antrepoda ‘Change Mühür Olayı’ ile ilgili ne gibi işlemler yapılacak?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
113 Yorum