1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. 'HER 5 PAKETTEN BİRİ KAÇAK'
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

'HER 5 PAKETTEN BİRİ KAÇAK'

A+A-

'HER 5 PAKETTEN BİRİ KAÇAK'

BAŞKAN PALANDÖKEN UYARIYOR!

- KOCAELİ'NDE KOCAMAN OPERASYONLAR -

 

Yazımı tam hazırlamıştım ki, Ambarlıdan müthiş bir operasyon haberi geldi. Öyle böyle bir operasyon değil ama. Hani şu hasedinden çatlayanları, orada alınlarının teriyle çalışanları karalamaya çalışanları, asılsız ihbarcıları ve fitneleri kıskandıracak bir operasyon bu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi açıklamasına göre; Ambarlı Limanı’nda yapılan operasyonda tam 3 MİLYON LİRALIK kaçak sigara ele geçirildi. 22.12.2014 tarihinde Ambarlı Gümrüğü’nde ‘Risk Analizi’ kapsamında, bir firmaya ait eşyanın özet beyan aşamasında muayenesine karar verilerek oluşturulan heyetle yapılan muayenede LED lamba olarak belirtilen eşyanın içerisine gizlenmiş çuvallarda toplam 450 bin paket sigara ve kulaklıklar ele geçirildi. Yakalanan sigaraların ve kulakların gümrüklenmiş değerinin ise tam tamına 3.022.592,60 TL olduğu kaydedildi. Bunlar çalışmıyor diyenlere, fitnecilere, gammazcılara özel olarak duyurulur!

- HER 5 PAKETTEN BİRİ KAÇAK-

Bu örnek operasyondan bilgi verdikten sonra, gelelim bu haftaki yeni yazımıza.. Sevgili okurlar bu haftaki giriş yazıda yıllardır kaleme aldığım, yetkili - yetkisiz herkesi yazılarımla uyardığım sigara kaçakçılığı ile ilgili olacak. Ekonomist olmanıza ya da ekonomiyle fazlaca ilgilenmenize gerekte yok!

Biliyorsunuz ki, ülke ekonomisinin gelişmemesi ya da ileriye yönelik hamlelerin yapılamamasındaki en büyük engellerden biri de kayıt dışı ekonomiyle ilgili radikal önlemlerin atılamaması. Ancak şunun da altını çizmek isterim; özellikle de Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’i kızdırmak istemem. Kayıt dışı ekonomiyle ilgili en büyük yaptırımlar ister kabul edersiniz ister etmezsiniz AK Parti Hükümeti döneminde atılmıştır. Kayıt dışı ekonominin kontrol edilememesindeki etkenlerden biri de kaçakçılık, özelliklede sık sık altını çizdiğim sigara kaçakçılığıdır. Hem ülke ekonomisine, hem de sigara tiryakisine büyük zararlar veren kaçak sigara gerçeğinde ne yazık ki varılan tespit aynen şöyledir: Ülkemizde Her Beş Paketten Biri Kaçak Sigara Paketidir.

PALANDÖKEN UYARIYOR!

Peki! Bunu söyleyenler kimlerdir? Alın size bir örnek; Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken bunu söyleyen bilinçli insanlardan biri. Başkan Palandöken bakın daha neler söylüyor bu konuda açıklayayım. Kaçak sigaranın bu kadar yoğun olarak piyasada bulunmasının bir esnafın cirosunun %50’sini süt ekmek ve tütün mamullerini satışından sağlayan esnafı zor durumda bıraktığını belirtiyor. Oda Başkanı Bendevi Palandöken, hükümetin sigara kaçakçılığı ile mücadelesini kararlıkla sürdürmesi gerektiğinin altını çiziyor.

MÜCADELE KAPSAMINDA YAPILANLAR NELERDİR?

Bendevi Palandöken gibi ülkenin güvenlik birimleri de konunun ne kadar hassas olduğunu biliyorlar. Bundan hareketle tüm yurtta operasyonlar gerçekleştiriyorlar. Bakın size bu operasyonlardan rakamsal veriler açıklayayım: Sigara kaçakçılığı ile ilgili Emniyet, Gümrük Muhafaza ve Jandarma 2013 yılında 108 milyon 243 bin paket sigara yakaladı. 2014 yılının Aralık ayında bir seferde yakalanan sigara miktarı ise 710 bin paket. Yine, Aralık ayının son günlerinde 29 ilde yapılan operasyonlarla 3 milyon 567 bin 851 paket sigara ele geçirildi.

Sizlerin de anlayacağınız gibi devlet işi sıkı tutuyor. Tabii devlet işi sıkı tuttukça da, kaçakçı da işini yapmak için değişik yöntemlere başvuruyor. İşte size o yöntemlerden de söz edeyim. Kaçakçıların şu sıralarda en çok kullandıkları yöntem saman, cam, plaka kereste ve plastik eşyaların taşındığı izlenimi verilmiş araçlar kullanıp kaçak sigaraları araçların içerisine yerleştirip dışarıya çıkartıyorlar. Ya da nakil esnasında resmi çöp kamyonu ya da sahte gümrük mühürleriyle mühürlenmiş TIR araçlarını kullanarak kaçakçılık olayını gerçekleştiriyorlar.

KOCAELİ’NDE KOCAMAN OPERASYONLAR

Kocaeli’nde son bir aydır gıpta ile bakılacak operasyonlar gerçekleştirildi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri sigara kaçakçılarına ağır darbeler indirdiler. Aralık ayının son günlerinde TEM oto yolu Gültepe Mevkii’nde durdurulan çöp kamyonunda, 98 bin 500 paket sigara ele geçirildi. Yine Gültepe Mevkii’nde durdurulan bir tırda kaçak 478 bin paket sigara ele geçirildi. Peki! Sigara kaçakçılığında kaçakçılık yapanlar bu sigaraları nereden, hangi yolla ve nasıl getiriyorlar sizlere o bilgileri de vereyim.

MAALESEF GÜMRÜKLER KULLANILIYOR…

Kuzey Irak’tan katırlarla getirilen klasik sistemin dışında, büyük çaplı kaçakçılıklar için ne üzücüdür ki gümrükler kullanılıyor. Gümrüklerde kaçakçılar tarafından izlenen yol ise aynen şöyle oluyor:

Transit sistemi kapsamında gümrüğe başka mal beyanında bulunmak, ihracata gönderilen sigaraları çıkmış gibi göstermek ya da ihracat yapıp tekrar deniz ve karayoluyla ülkemize sigaraları sokmak. (Nasıl yöntemler ama şeytanın bile aklına gelmez) Örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Ancak yukarıda söz ettiğim kaçakçılıkları gümrük ve gümrük muhafaza ortaya çıkardı şimdi kısaca onları da bir hatırlayalım.

İŞTE O OPERASYONLAR:

Doğu Marmara Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü Kaçakçılık Müdürlüğü ekipleri Lübnan’a, Ambarlı Gümrüğü’nden transit gidecek beyanında battaniye olan konteynırda yaptıkları aramada 3 Milyon 500 bin TL kaçakçılık ortaya çıkarttı. Bu olayda görevli gümrük çalışanlarının dikkati olmasa, evraklarında battaniye olan eşya gümrükten çıkacak ve sigaralar bir güzel boşaltılacak yerine de battaniyeler konup önce Ambarlı Gümrüğü’ne, oradan da ver elini Lübnan’a gidecekti. Buradan sesleniyorum yetkililere, bir araştırsınlar bakalım Lübnan’daki firma kimmiş, neyin nesiymiş hele hele sahibi kimmiş? Var mı araştıracak olan!..

İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Ambarlı Gümrük ve Kaçakçılık ekipleri gümrüğe (sıkı durun) ‘tepsi’ diye beyan edilen dört konteynırda 9 milyon 500 bin TL sigara, yine Ambarlıda (yine sıkı urun) ‘mandal’ beyan edilen konteynırda 1 milyon 500 bin TL sigara yakaladılar. Haa unutmadan. Mersin’de bir antrepodan Kuzey Irak’taki freeshopa gönderilen sigaralar, Gaziantep’te boşaltılır. Ancak bu tırı uydu aracılığı ile takibe alan Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü durumu GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bildirir. Harekete geçen Kaçakçılık Müdürlüğü ekipleri ise, boşaltılan sigaraları ele geçirir. Bu sigaraların bedeli ise tam 6 milyon 362 bin TL’dir.

“HER 5 PAKETTEN BİRİ KAÇAK” başlıklı bu yazım, 18 OCAK 2015 tarihinde Etki Haber internet haber sitesinde yayınlanmıştır.

Değerli okurlarım, Sigara Kaçakçılığı Dosyamızın dününü artık bir yazı sonra bitirip, sırada bugününü aktarmaya başlıyor olacağım…

 

- YAZARDAN SON DAKİKAAA NOT -

 

Değerli okurlarım, son yazımızın Dip Notuna önemli bir şey eklemiştim.

Bilgiler geldiğince de eklemeye tabii devam edeceğim. Hatta şunu söyleyebilirim; önümüzdeki günlerde bu çok önemli operasyonu en net bilgilerle köşeme de taşıyacağım.

Dip notumda aynen şöyle demiştim:

“İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı AMBARLI Gümrük Muhafaza Ekipleri dev bir captagon hap operasyonuna imza attılar.

Ambarlı Limanı’na gelen ve yurtdışına transit gidecek olan konteynırda 12.3 Milyon Adet Captagon Hap ele geçirildiğini Bakan Muş twıtter hesabından duyurdu.

Bu yakalamada emeği geçen tüm ekibi canı gönülden kutlar, başarılarının devamını dilerim.”

 

EVET İSTANBUL’DA “KAYALARA GELDİLER”

Şimdi biraz daha detay bilgi verelim ETKİ HABER farkıyla:

İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bağlantısı AMBARLI Gümrük Müdürlüğü ve KİM Muhafaza Ekipleri tarafından Lübnan’dan gelip Dubai’ye transit yük taşıdığı bildirilen geminin adı '“judit schulte”dır. Geminin özet beyanı “ovens & mixers”dır.

 

Kayıtlı, 5 palet ve 7.720 kg olarak beyan edilen yük konteynırında yapılan aramada ele geçirilen uyuşturucunun ağırlığı tam 2.091 kg dır. Adet sayı ise 12.3 Milyon Adet Captagon'dur.

 

Bu operasyonla ilgili olarak, uyuşturucu kaçakçılığının organizatörü olduğundan şüphelenilen yabancı uyruklu şahıs ise, yurt dışına kaçmak isterken yakalandı.

Bu ülkemizde şu ana kadar yapılan en büyük uyuşturucu hap yakalama başarısıdır.

Beni izlemeye devam edin lütfen!

Bu operasyonda emeği geçen tüm Bölge ve Gümrük Müdürlüğü ile Muhafaza Teşkilatına müteşekkiriz.

Demek ki, şaibeli işler diğer limanlardan İstanbul’a doğru hareketlendiğinde niyetleri hüsran olup, girişimleri başlarına çalınıyormuş!

Boşuna burası temiz hava sahası denmiyor.

İstanbul’un kayalıkları şer peşindeki adamın gemisini batırır.

Aynı şevkle çalışmaya devam.

..................

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
65 Yorum