1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. İŞTE DEVLETİN UYUŞTURUCU RAPORU
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞTE DEVLETİN UYUŞTURUCU RAPORU

A+A-

İŞTE DEVLETİN UYUŞTURUCU RAPORU

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞINA GEÇİT YOK!

-İŞTE RAKAMLARLA UYUŞTURUCU VE GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI-

 

Sizlere köşemde özellikle gümrük daha sonrada gümrük bağlantılı operasyonları teker teker, ayrıntıları ve tabii devletin belgeleriyle yıllardır yazıyorum. Bazen de her yıl olduğu gibi devletin bu önemli kurumlarının yıllık raporlarını elde ederek sizlere aktarıyorum.

İşte her yıl olduğu gibi bu yılda sizlere İçişleri Bakanlığı'nın uyuşturucu raporunu sizlere aktarmak istiyorum. Raporu yayınlamadan önce de hem bir önceki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hem de yeni İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve uyuşturucu ticaretini önlemek için cansiperane çalışan tüm kolluk görevlilerini canı gönülden tebrik ediyorum.

İŞTE O RAPOR:

Şunu da hemen belirtelim. Türkiye'de uyuşturucu imali ve ticaretiyle mücadele EGM, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün; Tarım ve Orman Bakanlığı, Adli Tıp Kurumu (ATK), Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) gibi kurumlarla iş birliği ile yürütülüyor.

Bu raporda İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nca, kurumların 2022'ye ait verileriyle "2023 Türkiye Uyuşturucu Raporu" nu içeriyor.

Rapora göre; güvenlik güçleri, Türkiye genelinde 2021'de 215 bin 771 olaya, geçen yıl ise yüzde 14,1'lik artışla 246 bin 237 olaya müdahale etti. Yakalanan şüpheli sayısı ise yüzde 6,5 arttı, 313 bin 786 oldu.

Operasyonlarda,

7 ton 972 kilogram eroin, 71 ton 967 kilogram esrar ve skunk, 2 ton 299 kilogram kokain, 5 milyon 50 bin 325 ecstasy, 23 milyon 745 bin 26 captagon, 109 milyon 572 bin 459 kök kenevir, 16 ton 210 kilogram metamfetamin, bonzai adıyla bilinen 2 ton 251 kilogram sentetik kannabinoid ve 12 milyon 607 bin 432 tablet sentetik ecza ele geçirildi!

AYRINTILAR İSE ŞÖYLE:

Türkiye'de geçen yılki 246 bin 237 uyuşturucu olayından 202 bin 527'sinin "kullanma amaçlı uyuşturucu madde satın almak, kabul etmek, bulundurmak" suçu kapsamında olduğu belirlendi. Bu suçu işlediği gerekçesiyle 241 bin 821 şüpheli hakkında işlem yapıldı.

"Uyuşturucu madde imal ve ticareti" suçundan 37 bin 85, "Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun"a muhalefetten 5 bin 725, "uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma ve özendirme"den 585, "Uyuşturucu Maddelerle İlgili Kanun"a muhalefetten 315 olay kayıtlara geçti.

66 bin 70 şüpheliye uyuşturucu madde imal ve ticareti, 4 bin 861 şüpheliye 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun'a muhalefet, 707 şüpheliye uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma/özendirme, 327 şüpheliye 3298 sayılı Uyuşturucu Maddelerle İlgili Kanun'a muhalefet kapsamında işlem uygulandı.

SUÇ ÖRGÜTLERİ UYUŞTURUCU İLE BESLENİYOR

Raporda, uyuşturucu ticaretinin her türlü suç örgütü için önemli gelir kaynağı olduğu, küresel düzeyde farklı coğrafi alanlarda gizlilik içerisinde yürütüldüğü için finansal boyutuna ilişkin tahmin yapmanın zor olduğu belirtildi.

PKK/KCK/PYD, DHKP/C, TKP/ML ve FETÖ/PDY terör örgütlerinin de uyuşturucu kaçakçılığı ile yakın ilişkisi bulunduğu kaydedildi.

Türkiye aleyhinde faaliyet gösteren terör örgütleri DHKP/C, TKP/ML ve FETÖ/PDY'nin uyuşturucu kaçakçılığı yaptığının; suçüstü operasyonları, bu operasyonlarda yakalananların ifadeleri, terör örgütleriyle bağlantılı suç kayıtları, örgüt ve hücre evlerinde ele geçirilen uyuşturucu maddeler ile dokümanlardaki uyuşturucu alışveriş kayıtlarından anlaşıldığı raporda belirtildi.

Raporda, "Bataklık Operasyonu"nun soruşturmasında FETÖ/PDY'nin uyuşturucu ticaretinden gelir elde ettiğine ilişkin en somut tespitlerin yapıldığına, terör örgütüne uyuşturucuyla sağlanan finans desteğinin bir kez daha ortaya konduğuna yer verildi.

GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI İLE AMANSIZ MÜCADELE

Sözü kaçakçılıktan açmışken bir önemli kaçakçılık türü olan ve son yıllarda ülkemizi oldukça meşgul eden göçmen kaçakçılığından da bazı bilgiler vermek isterim size. Yine çiçeği burnunda İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya'nın söylemlerine, açıklamalarına değinelim.

Sayın Yerlikaya'nın bu ay sosyal medya hesabından yaptığı son açıklamaya göre yıl başından bu yana 280 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı. Yakalanan bu kişilerden 168 tanesi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sayın Yerlikaya Haziran ayında 15.591 göçmen, Mayıs ayında ise 23.450 kaçak göçmenin yakalandığını belirten 100 bini aşkın göçmenin de yurtiçine girişinin engellendiğinin altını çiziyor.

Her iki konuda ortaya çıkan raporlardan da, anlayacağınız üzere devletin hem uyuşturucu hem de göçmen kaçakçılığı ile yaptığı mücadele amansız şekilde sürdürülüyor.

Allah yolunuzu açık etsin, kazasız belasız Allah güç versin...!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
101 Yorum