1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. İŞTE DOĞUBEYAZIT GÜMRÜKLERİ
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞTE DOĞUBEYAZIT GÜMRÜKLERİ

A+A-

İFTİRA ATACAĞINIZA YAZIMI OKUYUN!

 

EY AHALİ; ‘UYARMADI’ DEMEYİN!!

 

-İŞTE DOĞUBEYAZIT GÜMRÜKLERİYLE İLGİLİ MÜTHİŞ İDDİALAR-

 

Değerli okurlarım, sizlerin de izniyle bu yazımı görevlerini yapacağı yerde deri koltuklarının içine gömülmüş; iftira atmanın günahını sırtına yüklenecek kadar insanlıktan uzaklaşmış ama günleri sayılı olduğunu düşündüğüm Gümrük Müsteşarlığı’ndaki bazı üst düzey yetkililere hitaben yazmak istiyorum. Yazımı büyük harfle yazacağım. Büyük harflerle yazacağım ki;  ‘İstanbul Gümrüklerini yazarken haksız kazanç sağlayıp yazının devamını getirmedi’ diyen bazı sözde yetkililer iyice görsün okusun!. Onlara buradan bir de nasihatım var. Bakın, bu yazımı iyice okuyun. Okuyun ki p…larınızı kaldırıp yolsuzluk iddialarının üzerine gidin.  İstanbul Gümrükleri’ndeki gibi bu işi Sayın Hayati Yazıcı’ya bırakmayın. Gidin işinizi kendiniz yapın!!’

 

Doğubayazıt’ta Büyük İddialar

Sevgili www.etkihaber.com okuyucuları, çok değerli yol arkadaşlarım.. Gümrüklerle ilgili iddiaların ardı arkası kesilmiyor. İşte İstanbul Gümrükleri’nden sonra bir büyük iddia da Doğubayazıt’taki gümrüklerle ilgili.. İddiaların sahibi ise, tabii ki bende ilelebet sır kalacak tıpkı daha öncekilerde olduğu gibi.. Sözü fazla uzatmadan ve görmeyen gözlere büyük harfle yazarak İstanbul - Doğubayazıt Gümrükleri ile ilgili bana ulaşan iddiaları aynen sizlerle paylaşıyorum:

 

“DOĞUBEYAZIT GÜMRÜKLERİ VE ANTREPOLARINDA YAPILAN KAÇAKÇILIK TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KAÇAKÇILIK OLAYIDIR!!

 

SAYIN ÜSTADIM;

MERHABA BEN ÖZEL BİR FİRMADA DIŞ TİCARET UZMANIYIM. 10 YIL BOYUNCA İSTANBUL'DA BULUNAN TÜM GÜMRÜKLERDE İŞ TAKİBİ YAPTIM. GÜMRÜKTE YAPILAN HEMEN HEMEN BÜTÜN İŞLEMLERİN İÇERİĞİNE VE ÇALIŞMALARINA VAKIFIM.

 

ETKİ HABER'DE Kİ YAZILARINIZDAN SONRA, İSTANBUL GÜMRÜKLERİNDE BAŞLATILAN OPERASYONUN DİĞER GÜMRÜKLERDE DE TEMİZLİK İÇİN BİR ÖN ÇALIŞMA OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM.

 

ÜSTADIM; TÜRKİYE'DE ASIL GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞININ YAPILDIĞI YERİN DOĞUBEYAZID OLDUĞUNU GÖZLEMLERİMLE SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTİYORUM.

 

GÜRBULAK SINIR KAPISI’NDA DEĞİL DE 60 KM. İÇERİDE BULUNAN DOĞUBEYAZID'DA BUGÜN İÇİN 30’DAN FAZLA ANTREPO GÜMRÜK HİZMETİ VERMEKTEDİR.  ( BUNLARDAN EN ÖNEMLİLERİ G. ANTREPO,  C. A TİPİ GENEL ANTREPO, U. ANTREPO vb) C. FİRMASININ YAPMADIĞI İŞ YOK!!

 

ŞİMDİ BU ANTREPOLARDA OYUNCAK, HIRDAVAT, ELEKTRİK, TEKSTİL MALZEMELERİ İRAN ÜZERİNDEN TÜRKİYE'YE BAŞKA İSİMLERLE YANİ SALLAMA SİSTEMİYLE SERBEST DOLAŞIMA SOKULMAKTADIR. (SÖZ KONUSU MALLARDA YA GÖZETİM YA DENETİM VEYA DAMPİNG VAR!)

 

SİSTEMİN İŞLEYİŞİ İSE;  ÇİN, SİNGAPUR, DUBAİ VE HONGKONG'TAN GELEN MALLAR İRAN'IN BENDER ABBAS LİMANI’NA İNİYOR. ORADAN KARAYOLU NAKLİYESİ İLE TÜRKİYE'NİN SINIR İLİ OLAN BAZERGAN’A GETİRTİLİYOR. BURADAN MALLAR DEPOLARDA VEYA ARAÇ ÜZERİNDE DEĞİŞTİRİLİYOR. ANTREPOLARA GELEN MALLAR SALLAMA SİSTEMLE VEYA GTİP DEĞİŞİKLİKLERİ İLE TÜRKİYE GİRİŞ YAPILIYOR!.

 

İSTOÇ’TA DOĞUBEYAZIT FİRMASI

ŞUAN İSTANBUL İSTOÇ'TA 20'NİN ÜZERİNDE DOĞUBEYAZIT FİRMASI SON 2 YILDIR İŞYERİ AÇMIŞ BULUNMAKTADIR. YAPILAN TEK İŞLEM, KAÇAK MALLARIN TÜM TÜRKİYE'YE YAYILMASI İÇİN FAALİYET GÖSTERMEK. AMACIM BİR FİRMAYI VEYA ŞAHSI ŞİKÂYET ETMEK VEYA İHBAR ETMEK DEĞİLDİR. SÖZ KONUSU OLAN KAÇAKÇILIK SİSTEMİNİN ÇÖZÜLMESİ VE HERKESİN GÜMRÜKLERDE EŞİT VE TARAFSIZ BİR ŞEKİLDE İŞLEM YAPMASI İÇİN ORTAM OLUŞTURULMASIDIR.

 

ÜSTADIM;

DOĞUBEYAZIT'DA GÜMRÜKÇÜ SIFATIMLA JANDARMA’DA BİRÇOK KAÇAKÇILIK OLAYINDA FAYDAM DOKUNDU. GERÇİ JANDARMA KAÇAKÇILIĞI SADECE ÇAY, SİGARA VEYA ŞEKER KAÇAKÇILIĞI OLARAK BİLİYOR. KOMUTANLARA BU KAÇAKÇILIĞIN BASİT OLDUĞUNU, ASIL KAÇAKÇILIĞIN DAMPİNG VEYA GÖZETİMLİ MALLARIN GÜMRÜĞE BAŞKA GTİP OLARAK BEYAN EDİLEREK ÇEKİLDİĞİNİ ANLATTIM. ÖRNEK VERDİM. (ŞERİT METRE TONU 8000 USD/TON OLDUĞUNU BİR KONTEYNIRDA 24 TON GELİYOR X8: 192000 USD İÇİN VERGİ 48000 USD YAPIYOR. FİRMA BUNU BAŞKA BİR İSİMLE 3 VEYA 4000 DOLAR VERGİ ÖDEYEREK GEÇİRİYOR) TABİİ ŞAŞIRDILAR AMA BÖLGENİN HASSAS BİR YER OLDUĞUNU, MÜDAHALE EDEMİYECEKLERİNİ, KOMUTANLARA DİĞER BÜYÜK GÜMRÜK OLAYLARINI ANLATTIĞIMDA DA KENDİLERİNİ İLGİLENDİRMEDİKLERİNİ, BU İŞİN GÜMRÜK KAÇAĞIN İŞİ OLDUĞUNU BEYAN EDİYORLARDI..

 

ŞUAN İÇİN BENİM ÖNGÖRÜM, DOĞUBEYAZIT GÜMRÜK KAÇAKÇILIĞI TÜRKİYE İÇİN EN BÜYÜK TEHLİKE OLDUĞUDUR. OLAY SADECE VERGİSEL VEYA MALİ KAYIPLAR OLARAK DEĞİL; ULUSAL GÜVENLİK BOYUTUYLA DA DEĞERLENDİRİLMELİDİR. (DOĞUBEYAZIT PKK ZİHNİYETİNDE SERHAT İLLERİNİN BAŞKENTİ OLARAK ANILIR)

 

İNŞALLAH KONUYLA İLGİLİ OLARAK BİR ÇALIŞMA BAŞLATIRSINIZ. BU DOĞUBEYAZIT GÜMRÜKLERİYLE İLGİLİ ELİNİZDE BAŞKA VERİLERİN DE OLDUĞUNU TAHMİN EDEBİLİYORUM ve İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM”

 

İşte sevgili yol arkadaşlarım, Türkiye’nin bir ucundaki gümrük kapısıyla daha yeni yolsuzluk soruşturması geçiren diğer bir uçtaki İstanbul Gümrükleri bağlantılı müthiş yolsuzluk iddiaları böyle.. Gazeteci olarak ben görevimi yine yerine getirdim her zaman ki gibi.. Yazımı da büyük harflerle yazdım ki, görmeyen gözler görsün diye.  Şimdi arkama yaslanıp izleyeceğim ve bakalım o masada oturan yetkili işini mi yapacak, yoksa işini yine Gümrüklerden Sorumlu Bakan Sayın Yazıcı’ya ya da Sayın Müsteşar Altunyaldız’a mı yaptıracak!! Ya da olmadı yine bana b.. mu atacak takipteyim bilginiz ola…

‘Yazımı yazdığım tarih; 19 OCAK 2011’

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum