1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. 'MÜŞAVİRLİK VE GÖZYAŞI ŞİŞESİ'
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

'MÜŞAVİRLİK VE GÖZYAŞI ŞİŞESİ'

A+A-

- MÜŞAVİRLİK VE GÖZYAŞI ŞİŞESİ -

ÖNCE EVRAK SONRA ÇANTA TAŞIMAK

 

Ticaret Denetmenleri'nden sonra gelelim gümrükte başka bir birime, başka bir yanlış ve anlaşılmaz uygulamaya.. Müşavirler, müşavir yardımcıları, kime karne verilir, kim çalışırken gümrükte önemli işleri sırtlanıp sonra da kendisine 'Kardeşim sen ancak çanta taşırsın' denilir.

TEMSİLCİ STATÜSÜ

4458 sayılı Gümrük Kanunu’nda 225 ile 230 maddesince belirlenen müşavirlik düzenlemelerinde, gümrük teşkilatında görev yapmış sözüne, çalışmasına, disiplinine, hukukuna güvenilen personele çalışmalarından ayrılıp emekli olduktan sonra noterler gibi gümrük idaresinde iş takibi, danışmanlık, dolaylı temsilci statüsü verilmiştir.

BU CEZA NİYE?

Gümrük teşkilatında taşrada görev yapan bölge müdür yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, muayene memuru gibi görevde bulunanlardan dolayı temsilci statüsü alınmış ancak ‘müşavir yardımcısı evrak taşıyıcısı olabilirsin’ denilmektedir. Görev süresi boyunca onlarca tahakkuku kontrol eden, onaylayan, ek tahakkuku, ceza tahakkuku, kaçak yakalaması ve takibi yapan ve yürüten bu idari kadro ödül yerine 2014 yılındaki kanun metni ile çöpe atılıp evrak taşıyıcısı olarak değerlendirilerek cezalandırılmıştır.

GÜDÜK BIRAKILMIŞTIR

Müşavirlik hakkı sadece merkezi kadroya, teftiş personeline, daire başkanına, uzmanlara ödül sadece bir lütuf gibi mevzuatla üst yöneticilere sunulmuştur. Alt taşra idaresinden saklanarak bu değerlendirme güdük olarak yapılandırılmıştır. Ayrıca yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği ihdas edilmiş taşra personeli bu haklardan mahrum bırakılmıştır.

HAK İADE EDİLMELİDİR!

En önemli problem taşrada, tarih, tahakkuk, tebliğ, tahsil, takip işlemlerini yapma yetkisi, görevi verdiğimiz bu personele ya 3600 göstergeli uzmanlık vermemiz gerekmekte ya da aynı görevi yaptığı halde üst yönetime verilen ödül olan müşavirlik yetkisi hiç olmazsa emekli ya da şartları sağlanıp ayrılanlara ödül olarak dolaylı temsilci müşavirlik hakkını eski kanunda olduğu gibi düzelterek dolaylı temsilci ve yetkili müşavirlik hakkı iade edilmelidir.

ÖRNEKSE İZMİR'DEN...

Bu teknik aykırılığa en büyük örnek İzmir’de yaşanmakta, birçok kanunen Ankara’da kadrosu bulunan uzman, taşrada kadroları olmadığı halde eş durumunu bahane ederek 3600 gösterge ile merkezin bu bahaneyi uygun diyerek ama kadrosuz ve hukuksuz şekilde Bölge Müdürlüğü emrine atayıp yaptırarak hukuken iş bulamadıklarından ve kadro olmadığından aynı maaşı alabilmeleri için 2200 göstergeli Şube Müdür vekillikleri verilmiş, yapılan işlem hiçbir kanuni temeli olmadığı halde sürdürülmeye çalışılmaktadır.

Şimdi:

1-) Sınavla girilip kazanılan taşra müdürlükleri ve şube müdürlüklerine başka talip var mıdır? Taşrada çanta taşımaya talip personele müdürlük ataması gibi benzer atamalar ödüller verilecek midir? Eğer uzmanlar şube müdürü yapılacaksa, 3600 göstergeli merkez uzman yerlere şube müdürlüklerini ve gümrük müdürlerini vekil uzman olarak gönderelim. Emekliliklerinde 3600 gösterge üzerinden emekli maaşlarını alsınlar.

2-) Taşrada Bölge Müdürlükleri neden 3600 göstergeli uzman görevlendirilmesi ataması yapılmaz? Uzmanlıkta tek imza ile işlem yapılabilmektedir. Muayene memurları fiilen uzmanlık yapmakta birlikte, bu teşkilat neden muayene memurlarına uzmanlık vermemek için direnir çırpınır? Artık bu çağda eğer Avrupa Birliği ilk uyum yaşanacaksa personeline de, eski usul yapılanmayı terk edip personeline uzmanlık vermelidir. Taşrada 2006 - 2007 yıllarında TASİŞ Maliye Bakanlığı yönetiminde iken bir formalite sınavla yüzlerce uzman personel statüsü çalışanlara verilmiştir. Hiç bir gümrük personeli böyle bir ödül almamıştır.

3-) Rotasyon İzmir örneği, Bursa, İstanbul, İzmit örnekleri dolu olan hastalık, yaşlılık, eş ve benzer mazeretler ile kendilerine ödül verilen, diğer personele absürt bir mevzuat uydurularak rotasyon uygulamaları yapılmaya çalışılıp her iki üç yılda tıkanan bir yapıda personele ödül mü ceza mı verilmektedir? Herkese ceza verilmektedir. Herkesi sahte, uydurma çakma mazeret uydurmaya itmekte, mazeret uyduramayanları da sopa ile rotasyona tabi tutmaktadır.

4-) 2006 -2007 yıllarında gasp edilen mesainin merkezleşmesi çalışmaları ile kanuna sokulan vergi yükümlülüğü bile nitelikli uygulamayarak mesai doğru dürüst vergilendirememiş memurların hakları gasp edilerek ödül değil ceza verilmiştir. Mesailerden kesilen vergilerle birlikte, maaş statüsünde olmasına rağmen emekli maaşında baz teşkil ettirmeyerek ödül değil ceza verilmektedir. Maliyede, Emniyette maaşla birlikte ödenen vergi kesilen her geliri maaş kabul edilerek emeklilikte üst limitten emekli maaşı hesaplaması yapılmaktadır. Gümrük personeline ceza ve ekonomik işkence yapılmaktadır. Bir an önce bu ayrılıklar giderilmeli gasp edilen hakları personele verilmelidir.

5-) 2000’li yıllarda zamanın müsteşarı idari süreçte tespit edilip, takibi ve tahsile yapılan cezalardan tespiti yapan memura yapılan ek ödemeler kaldırılmış. Yapılan üstün gayret ve efor hiç bir şekilde değerlendirilmeyip sistemden çıkarılarak memurların ay 29 maaş 30 tekerlemesi ile ne kadar az çalışma o kadar rahatlık. Neden riske girip hedef olunacak diye yatması sağlanmıştır. Ödül kaldırılmış bu güne kadarda bir düzenleme yapılmamıştır.

6-) Kaçak yakalamalarında 3. madde yeniden net olarak tanımlaması yapılmalı, kanundaki ikramiye ödemelerin niteliği ve içeriği makul mantıklı takip edilebilir ve sistemsel bir yapıya kavuşturulmalıdır.

7-) En önemlisi müşavirlik yapısı taşra personeli eski kanunlarda olduğu gibi yeniden şartları sağlayan personele verilmeli, merkezin yukarıda 7 maddede belirtilen ödül gaspları personele makul mantıklı seviyede iadesi yapılmalıdır.

Yoksa taşrada gümrük işlemlerine dolaylı temsilci olarak avukatlar talip olmakta, diğer kurum personellerine dolaylı temsilci statüsü verilmek mi istenmektedir?

Taşrada çalışan personel ödül diye merkez tarafından gözyaşı şişesi mi dağıtılacaktır? Senin ödülün bu ne kadar çok doldurursan sana ödül olacaktır diye? Diğerlerinin şişesine bak senin şişeni öyle değerlendir mi denilecektir?

Merkezin bu motivesi ve ödül sistemi ile devam edersek daha çok gözyaşı şişesi dolduracağımız açıktır!

 

- YAZARDAN SON DAKİKA NOTU -

Tarafıma gönderilen mailde, İstanbul Muratbey Gümrüğü’nde görev yapan personelin kalabalık odalarda çalıştığı, (Kovid-19) koronavirüs ile ilgili yeterli ve gereken önlemlerin alınmadığı ayrıca durumun vahim olduğundan bahsediliyor.

Yetkililere buradan duyurulur!

 

 

- YAZARDAN FLAŞ NOT -

Ülkemiz Bir Yandan PKK, PYD ve FETÖ İle Mücadele Ederken Bir Yandan da (Kovid-19) Coronavirüs İle Var Gücüyle Savaşırken, Doğu Marmara Gümrük Ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü Bağlantısı Dilovası Gümrük Müdürlüğünde ‘Çıkma Yedek Parça’ İthalatlarıyla İlgili Mücadele Eden Personele Biri veya Birileri Tarafından Acaba Gözdağı Mı Verilmek İsteniyor?

BEKLEYİN!..

 

- YAZARDAN ÖNEMLİ NOT -

Yazım hakkında kulağıma gelen ve yapılan bazı yorumlardan (özellikle Kocaeli bölgesi) anlıyorum ki;

Konu tam olarak irdelenmeden eleştiri yapılmış ve benim Gümrük Müşavir Yardımcıları için kullandığım “Evrak ve Çanta Taşıyıcılığı” tabirim kimilerini incitmiş. İncinenlerden buradan özür dilerim.

Ama bilinmesini de isterim ki, yazımın konusu “özne” Gümrük Müşavir Yardımcıları değil; Bürokrasiden ayrılan ve daha önce sahip oldukları müktesep hakları ellerinden alınan üst düzey devlet memurlarıdır. Bu tabiri kullanan veya bakış açısı olarak belirten de O bürokrat emeklileridir.

Biraz derin düşünürseniz, aslında yazımın ana fikrinde Gümrük Müşavir Yardımcılarının aslında işlerinin ne kadar zor olduğunu ve A karne alabilmek için yürüdükleri yolun ne kadar meşakkatli olduğu anlaşılabilecektir. Kaldı ki Gümrük Müşavir yardımcılarına ait hakların korunması, ayrımcılığın engellenebilmesi için köşem onların da hizmetine amadedir.

 

-YAZARIN NOTU-

adsiz-028.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
37 Yorum