1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. SEVGİLİ CUMHURBAŞKANIM SEVGİLİ BAKANIM BU MEKTUP SİZE
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

SEVGİLİ CUMHURBAŞKANIM SEVGİLİ BAKANIM BU MEKTUP SİZE

A+A-

- SEVGİLİ CUMHURBAŞKANIM, SEVGİLİ BAKANIM BU MEKTUP SİZE -

Ülke ekonomik bir savaş veriyor... Ülkenin Cumhur'u 'Ekonomik Savaşı kazanacağız' diyor. 'Aman mücadele edelim. Zafer bizim olacak, ülkemizi faiz lobilerine teslim etmeyeceğiz' diyerek meydan okuyor.

Alman'dan, Amerikan'dan, Fransız'dan ve ülkemiz üzerinde karanlık emelleri olan güruhtan, çakallardan, ayak oyunları vs. kısaca savaşın tam ortasındayken bakın ülkeye döviz girdisi sağlamak için didinen, 'dürüst bir ticaret yapayım, rüşvetçiye paramızı kaptırmayayım' diyen, istihdam sağlamaya ve vergi ödemeye çalışan ticaret erbabına neler yapılıyor?..

Efendim yer; GÜRBULAK

Gelen e-mail, telefon sayısı bayağı kabarık. Ben bir tanesini seçtim. 'Çaresizim, ne yapacağımı şaşırdım, yardım edin' diyen bir ticaret insanının bana yazdığı ama bence Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş'a yazılması gereken bir mektubu paylaşmak istiyorum sizinle. Bu paylaşma görevi de tabii ki kamu görevi yapan bana düşer.

Efendim yer Gürbulak... Buyurun Sayın Cumhurbaşkanım Erdoğan, buyurun Sayın Bakan Muş...

'GÜRBULAK'

"Sayın Kalaycı, sizlere bu mektubu avukatım aracılığı ile iletiyorum. Bizler devleti için Doğubeyazıt’ta mücadele etmiş, terörün bitmesi için her türlü çabanın içinde olmuş bir aileyiz. Ticaretimiz 60 yıldır devam ediyor ve hayatımızda şimdiki kadar zor dönem geçirmedik, Milyon dolarlık antrepolarımız durma noktasına geldi, sebebi de Gürbulak Gümrük Bölge Müdürlüğünde Bölge Müdür Yardımcısının çıkarmış olduğu bir yazı.

Türkiye’nin hiçbir gümrüğünde olmayan bu uygulama ile bizlerin beyannamede beyan ettiğimiz vergiler kabul edilmeyerek faturadaki kıymet ile bölge müdürlüğünün belirlediği kıymet arasındaki vergiler ve 2 katı ceza teminata alınacakmış.

BURASI MUZ CUMHURİYETİ Mİ?

Sizlerden istirham ediyoruz; Türkiye’de hangi gümrükte böyle bir uygulama var? Tarihte gümrüklerde böyle bir uygulama yapıldı mı? Bir bölge müdürü yardımcısı asli bölge müdürü görevdeyken talimat verebilir mi, hadi mevzuata uygun olsa neyse verir diyeceğiz maalesef oda yok!

Bizler Gümrükler Genel Müdürü Sayın Mustafa Bey’e konuyu izah ettik, bize dönecekti maalesef dönmedi. 27 Kasım’da yani bugün uygulama başlamış. Ancak komik olan bölge müdürlüğü yazısı 45 gün önce çıktı Doğubayazıt’ın Müdürü bu yazı saçma dedi ve uygulamadı 45 gün şimdi de uygulayacam diyor.  Bölge müdür yardımcısı talimat veriyor müdür 45 gün uygulamam diyor şimdi uygulayacam diyor.

Burası muz cumhuriyeti mi? Bakanımız Sayın Mehmet Muş Beyefendiye sesleniyorum; müdür yardımcısı ile müdürlük yürütülmez buraya derhal asil müdür verin. Aykut Bey beyannamemizde beyan edip hesapladığımız atıyorum 300.000 TL vergiyi bu bölge müdür yardımcısı kabul etmiyormuş tekrar ediyorum sistemde hesaplanan 300.000 TL vergiyi ki bu vergiyi internet bankacılığından ödüyoruz kabul etmeyeceklermiş kendileri fatura kıymetinden bir hesap yapacakmış onla referans kıymet arasındaki farka denk gelen vergileri biz teminata bağlayacakmışız.

ZULÜM EDİYORLAR!

Ülkemizin yaşadığı sıkıntılar malumunuz bizler çark dönsün, yanımızda çalışanlar evine ekmek götürsün derdindeyiz ama bölge müdür yardımcısı 'bunlar iyi günleriniz' diyor. Tüm gümrük bürokratlarına sesleniyoruz; özellikle Sayın Bakan Mehmet MUŞ’ a buraya da geleceği söyleniyor bu olaya sizin vasıtanızla haberdar olacak ve artık bu zulmü durdursun. 

Doğubayazıt halkına zulmeden, size ticaret yaptırmam diyen yöneticileri buralara göndermesinler. Bizler her zaman devletin yanındayız, bu bölge çok badilereler atlattı. Lütfen bu mektubumu yayınlayın ki tüm Türkiye Doğubayazıt’taki yanlış politikaları okusun. Kalın sağlıcakla.."

Bu konuyla ilgili olarak söyleyecekleri olanlara sütunlarım sonuna kadar açık.

 -YAZARDAN SON DAKİKA NOTU-

Değerli Okuyucularım;

Etkihaber’de sizlere mevzuata aykırı bu uygulamayı 28 Kasım tarihinde yazmama rağmen Doğubayazıt Gümrük Müdürlüğü mevzuata aykırı olarak 1 Aralık’ta Mükelleflerin Gözetimli eşyalarda bile yurt dışı gider hanesine gider beyan etmesini keyfi olarak yasaklamıştı..

Mevzuata aykırı bu Müdürlük Emri aynı idare aynı Müdür Yardımcısı tarafından 3 Aralık’ta Üst makama sorulmak üzere askıya alınmış! Güler misin Ağlar mısın?

Bakın Buradan Tekrar Söylüyorum: Vekaletle Müdürlük Yönetilmez!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
74 Yorum