1. YAZARLAR

  2. Aykut Onur KALAYCI

  3. MERSİN LİMANI'NDA 'MANGO' YETİŞİR Mİ?
Aykut Onur KALAYCI

Aykut Onur KALAYCI

Yazarın Tüm Yazıları >

MERSİN LİMANI'NDA 'MANGO' YETİŞİR Mİ?

A+A-

MERSİN LİMANI'NDA 'MANGO' YETİŞİR Mİ?

 

-YİNE MERSİN, YİNE KUMAŞ, YİNE AYNI VURDUMDUYMAZLIK-

 

Yeni yazıma bir ironi ile başlamak istiyorum: İşte ilk soru.. Mango nedir, yararları nelerdir? Kısaca... Tropikal meyveler arasında yer alan mango lezzetli olduğu kadar da faydalı bir meyvedir. Antioksidan özelliğe sahip olması nedeniyle birçok hastalığa karşı bünyeyi güçlendirir.

Soru iki.. Tropikal bir meyve olan mango Mersin Limanı'nda yetişir mi? Hemen yetişmez demeyin. Vallahi yetişiyormuş. Bizim Mersin Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi'nde çalışan çocuklar öyle diyor. En azından ben onların yalancısıyım. Peki, nasıl mı yetişiyormuş? Bakın defalarca anlattım yaslanın arkanıza yine anlatayım. Herkes yaslandı mı? Peki ya siz bakanlıktaki bürokratlar?

 

KUMAŞLARIN CENNETİ

Şuna kalben inanın ki; 22.12.2019 tarihindeki yazım Ticaret Bakanlığı bürokratlarınca iyi irdelenseydi size bu yazıyı yazmıyor olacaktım. Ancak gelin görün ki, ne dinleyen var ne irdeleyen. Efendimmmm malum yerimiz kumaşların özgürce dolaşabildiği Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne Bağlı Mersin Serbest Bölge Müdürlüğü...

 

‘2015 KREASYONU’

28.250 adet M... giyim markasına ait 2015 yılı kreasyonu tişörtler R...Konfeksiyon isimli firmanın Mersin ili içerisindeki deposunda 19-06-2020 tarihinde Mersin İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince yapılan baskında gümrük vergileri ödenmeden kaçakçılık faaliyeti kapsamında gümrükten çıkarılırken el konulur.

 

PEKİ, MEVZUAT NE DİYOR?

Değerli okuyucularım, mevzuatımızda Serbest Bölgeler Kanunun 6. maddesinde tanımlanmıştır ve buna göre; Serbest Bölgeler; Türkiye Gümrük Bölgesinin parçaları olmakla beraber, yer ve sınırları Cumhurbaşkanınca belirlenmiş, serbest dolaşımda olmayan eşyanın herhangi bir gümrük rejimine tabi tutulmaksızın ve serbest dolaşıma sokulmaksızın, gümrük mevzuatında öngörülen haller dışında kullanılmamak ya da tüketilmemek kaydıyla konulduğu, ithalat vergileri ile ticaret politikası önlemlerinin ve kambiyo mevzuatının uygulanması bakımından Türkiye Gümrük Bölgesi dışında olduğu kabul edilen ve serbest dolaşımdaki eşyanın bir serbest bölgeye konulması nedeniyle normal olarak eşyanın ihracına bağlı olanaklardan yararlandığı yerlerdir.

Yine aynı kanunun 8. Maddesinde; Serbest Bölge ile Türkiye'nin diğer yerleri arasında yapılacak ticaret, dış ticaret rejimine tabidir. Serbest Bölge ile diğer ülkeler ve serbest bölgeler arasında dış ticaret rejimi uygulanmaz demektedir.

 

YANİ KAFANIZA GÖRE DAVRANAMAZSINIZ!

Özetle ve daha basit anlatımla, kafanıza göre serbest bölgelere mal gönderip oralardan mal alamazsınız. Ülke içerisine serbest bölgeden bir mal almak istiyorsanız ithalat beyannamesi açıp söz konusu malların vergilerini ödemeniz gerekir. Ayrıca bu bir stok hareketi olduğundan serbest bölgeler stok programlarına gerekli düşümleri yapmalısınız. Serbest Bölgeler giriş ve çıkışları da Muhafaza Genel Müdürlüğü'ne bağlı muhafaza memurlarınca kontrol edilir. Beyannameye aykırı bir eşya görüldüğünde derhal durdurulur ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na göre işlemler yapılır.

 

SORULARIM İSE ŞÖYLE:

Eeee durumu anlattıktan sonra da birkaç soru sormak hakkımız herhalde.. Başlayalım o zaman. Bu açıklamalar çerçevesinde vatan evladı Mersin KOM personelince el konulan bu eşyalara ait kumaşlar serbest bölgeye nasıl girdi? Bu kumaşlardan tişört yapmak için gümrük idaresinden izinler nasıl alındı? Her yıl stok denetimi yapıldığına göre bu tişörtleri depoda görmeyip ancak stokta gören kamu görevlileri kimler? Giriş çıkış kapısında duran muhafaza memurları acaba bu tişörtleri nasıl görmeden ülke içerisine girişi sağlandı? Mersin Serbest Bölge girişinde kontrol zafiyeti mi var? Serbest Bölgede mevzuatı iyi bilen memurlar mı var yoksa et kaçakçılığında uzmanlaşmış ve Mersin gümrüğündeki kaçakçılığından dolayı ödüllendirilerek serbest bölgeye gönderilmiş vasıfsız memurlar mı var bu işin içinde. Hani ben kaçakçı için et kaçakçılığı ile kumaş kaçakçılığı arasında fark olmadığını düşünüyorum! Bilmem haksız mıyım?

 

KİM PERSONELİ NE YAPIYOR?

Enteresan olacağını düşündüğüm bir soruda acaba bu tiyatro oynanırken Mersin KİM Müdürü ne yapıyor? Mersin KİM Müdürü ili ve gümrükleri tanıyan istihbaratı güçlü personeli neden pasife çekiyor? Mersin KİM personeli ne yapıyor? Mersin Serbest Bölgedeki memur profilleri nedir? Mersin’de gümrüklerde son 1 yılda istihbarat zafiyeti neden oluştu? Sor, sor bitmez vallahi. Son soruyu sorup huzurlarınızdan ayrılıyorum. Allah, Muhammet aşkına Mersin'de defalarca kaçakçılık olayı meydana gelmesine karşın sorumluları kim, neden kolluyor?

 

SON DAKİKA!.. SON DAKİKA!..

Mersin İl Jandarma Ekiplerince yakalanan kumandalı araç anahtarları, anahtarlara ait beyin devreleri, anahtar programlama cihazları, araç arıza tespit cihazlarını kaçak yollarla ülkeye getirenlerin ifadelerinde kaçak eşyaları Mersin Serbest Bölgeden yurda soktuğu, Gümrük Memurlarına nasıl rüşvet verdiği, Mersin Gümrüğü'nde bu eşyalarla ilgili olarak açılan ithalat beyannameleri ile ilgili araştırmalarım hızla devam etmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
30 Yorum