1. YAZARLAR

  2. Baki ŞİMŞEK

  3. ADRİYATİKTEN ÇİN SEDDİNE 300 MİLYONLUK BÜYÜK BİR AİLEYİZ
Baki ŞİMŞEK

Baki ŞİMŞEK

ETKİHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

ADRİYATİKTEN ÇİN SEDDİNE 300 MİLYONLUK BÜYÜK BİR AİLEYİZ

A+A-

'ADRİYATİKTEN ÇİN SEDDİNE 300 MİLYONLUK BÜYÜK BİR AİLEYİZ'

08 EKİM 2013’TE KALDIRILAN ÖĞRENCİ ANDININ TEKRAR OKUTULMASINA KARAR VEREN DANIŞTAY KARARINA BAŞTA ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL VE ANAYASA KOMİSYONU BAŞKANI BEKİR BOZDAĞ, İDARENİN YERİNE GEÇEREK KARAR VERDİĞİ GEREKÇESİYLE DANIŞTAYA TEPKİ GÖSTERDİLER.

BUNDAN BİRKAÇ GÜN ÖNCE BENZERİ BİR TEPKİYİ DE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK GÖSTERMİŞTİ. 16 BAKANLIĞIN DENETİMİNİ YAPACAK OLAN MC KINSEY’E TEPKİ KOYANLARA “BUNLAR YA CAHİLDİR YA DA HAİNDİR” DEMİŞTİ..

ERTESİ GÜNÜ SAYIN CUMHURBAŞKANI, “MC KINSEY DENİLEN DANIŞMANLIK ŞİRKETİNE BİZİM DANIŞILACAK BİR DURUMUMUZ SÖZ KONUSU OLAMAZ” DİYEREK DAMADI OLAN BAKANINI ADETA REFÜZE ETTİ.

SAYIN CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ YAPMADAN KONUŞAN SN. BEKİR BOZDAĞ İLE SN. ABDULHAMİT GÜL, BERAT ALBAYRAK’IN DURUMUNA DÜŞMEZLER UMARIM.

NEDEN Mİ?

DANIŞTAY 8. DAİRESİ’NIN 2018/2319 NUMARALI KARARININ GEREKÇESİNDE ÖZETLE ŞU İFADELERE YER VERİLDİ:

“METİNDE YER ALAN KAVRAM VE İLKELER, ANAYASAMIZDA ANLAMINI BULAN KAVRAM VE İLKELER OLDUĞU GİBİ MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİMİZİN KANUN VE YÖNETMELİKTE BELİRLENEN TEMEL AMAÇLARINI DA ORTAYA KOYMAKTADIR. ÖĞRENCİ ANDI ADLI BU METİN ZAMAN İÇİNDE DEĞİŞİKLİKLERE UĞRAMAKLA BİRLİKTE ÖĞRENCİLERE ÖĞRETİLMEK VE DAVRANIŞ BİÇİMİ OLARAK KAZANDIRILMAK İSTENİLEN DEĞERLERE İLİŞKİN KAVRAM VE İLKELERDE BİR DEĞİŞİKLİK OLMADAN UZUN YILLAR OKULLARDA OKUTULMUŞTUR. UYUŞMAZLIK BU AÇIKLAMALARIN IŞIĞI ALTINDA DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE; YENİ NESİLLERİN ÜLKESİNE ANAYASAL VATANDAŞLIK TEMELİNDE AİDİYETİNİ VE BAĞLILIĞINI GÜÇLENDİRMEYİ, ONLARIN MİLLİ, MANEVİ VE KÜLTÜREL DEĞER OLUŞUMUNA KATKI SAĞLAMAYI AMAÇLAYAN VE UZUN YILLARDIR OKUTULAN BU METNİN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASININ HUKUKEN GEÇERLİ SEBEPLERE DAYANMASI GEREKTİĞİ TARTIŞMASIZDIR.

BU METNİN; DAYANAĞINI TEŞKİL EDEN YASAL VE ANAYASAL KURALLARDA, BİR DEĞİŞİKLİK OLMADIĞI GİBİ BU KURALLARI ŞEKİLLENDİREN VE METİNDE DE YER ALAN TOPLUMSAL DEĞER YARGILARIMIZIN VE İLKELERİMİZİN DEĞİŞMESİ YA DA DEĞİŞTİRİLEBİLECEĞİNİN KABULÜ DE MÜMKÜN DEĞİLDİR. BU DURUMDA, İÇERİĞİ İTİBARİYLE MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMEL AMAÇ VE İLKELERİNİ GERÇEKLEŞTİRMEYE KATKI SAĞLAR NİTELİĞİ BULUNAN, DAYANAĞI KURAL, İLKE VE KAVRAMLARDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK BULUNMAYAN ÖĞRENCİ ANDININ, HERHANGİ BİR KABUL EDİLEBİLİR GEREKÇEYE DAYANILMAKSIZIN KALDIRILMASINDA HUKUKA VE MEVZUATA UYARLIK BULUNMAMAKTADIR.

TÜRK DEVLETİNİ VE MİLLETİNİ EBEDİYETE KADAR YAŞATACAK, ÇAĞDAŞ UYGARLIĞIN VE MEDENİYETİN ORTAĞI VE ÖNCÜSÜ YAPACAK, TOPLUMUN VE KİŞİLERİN REFAH, HUZUR VE MUTLULUĞUNU SAĞLAYACAK YENİ NESİLLERİN YETİŞTİRİLMESİ OLAN MİLLİ EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMEL AMAÇLARINI GERÇEKLEŞTİRMESİNİ İÇERİĞİ İTİBARİYLE SAĞLAMAYA YARDIMCI OLABİLECEK NİTELİKTEKİ ÖĞRENCİ ANDININ KALDIRILMASINA İLİŞKİN DEĞİŞİKLİĞİN HAKLI VE HUKUKSAL TEMELLERE DAYANDIRILMADIĞI ANLAŞILDIĞINDAN, DAVA KONUSU DÜZENLEMEDE HUKUKA UYARLIK GÖRÜLMEMİŞTİR”

DEMEK OLUYOR Kİ ÖĞRENCİ ANDI AİDİYETİ VE BAĞLILIĞI GÜÇLENDİRİYOR.
MARJİNAL ÇEVRELERİN ÖĞRENCİ ANDI'NI IRKÇI OLARAK İTHAM EDEN SÖYLEMLERİNİ DE BU KARAR ÇÖPE ATMIŞTIR. MİLLİ VARLIĞIMIZIN VE TÜRK KİMLİĞİMİZİN ETNİK MİLLİYETÇİLİK OLMADIĞINI DANIŞTAY BİR KERE DAHA VURGULAMIŞTIR.

SAYIN CUMHURBAŞKANI BİRKAÇ GÜN ÖNCE YAPTIĞI GAGAVUZYA ZİYARETİNDE AYNEN ŞUNLARI SÖYLEMEKTEDİR.

“SİZLERİ 81 MİLYON TÜRK MİLLETİ AKRABALARINIZ ADINA SELAMLIYORUM” DEDİ.

DEMEK Kİ, SAYIN CUMHURBAŞKANININ DA BELİRTTİĞİ GİBİ, TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE YAŞAYANLARA TÜRK MİLLETİ DENİLİR.

SAYIN CUMHURBAŞKANI BAŞKA NE DEDİ?

GAGAVUZYA’DA YAŞAYAN “GÖKOĞUZ TÜRKLERİNİ SELAMLIYORUM” DEDİ.
“ANADOLU’DA ANALARIMIZIN, BABALARIMIZIN KONUŞTUĞU SAF, BOZULMAMIŞ ÖZ TÜKÇEYİ YAŞATMANIZDAN BÜYÜK BİR MEMNUNİYET DUYUYORUZ” DEDİ.

“DİL, BİR İLETİŞİM ARACI OLMASININ YANINDA TOPLUMSAL HAFIZAMIZDIR” DEDİ.

“HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ DİL, KİMLİĞİMİZİN AYNASIDIR” DEDİ.

“DİLİNİZE SAHİP ÇIKIN, ÇOCUKLARINIZA GÖKOĞUZ TÜRKÇESİNİ ÖĞRETMENİZİ, BU SAYEDE ORTAK TÜRK TARİHİMİZİ, KÜLTÜRÜNÜZÜ CANLI TUTMANIZI BEKLİYORUZ” DEDİ.

VE EN ÖNEMLİSİ NE DEDİ BİLİYOR MUSUNUZ?

“BİZ ADRİYATİKTEN ÇİN SEDDİNE UZANAN 300 MİLYONLUK BÜYÜK BİR AİLEYİZ. BAYRAĞINI YÜKSEK KALDIR. ALLAH DİLİNİZİ, BAYRAĞINIZI YÜKSEK KALDIRMAYI NASİP ETSİN” DEDİ.

(Sayın Cumhurbaşkanının bu cümlesi bana Atatürk’ün “Türk bir milletin adı değil, insanların birliğidir” cümlesini hatırlattı).

SAYIN CUMHURBAŞKANININ BU KONUŞMASININ ARDINDAN ÖĞRENCİ ANDI’NIN OKULLARDA TEKRAR OKUTULMASI ELBETTE BAZI MARJİNAL GRUPLARIN VE ETNİK MİLLİYETÇİLİK YAPANLARIN HOŞUNA GİTMEYECEKTİR.

ÖĞRENCİ ANDI’NIN TEKRAR OKUTULMASINA KARŞI ÇIKANLARA, MC KİNSEY OLAYINDA OLDUĞU GİBİ MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAĞ’IN İFADESİYLE “YA CAHİLDİR YA DA HAİNDİR” DİYEMEYİZ.

BU İNSANLARA EN GÜZEL CEVABI SAYIN CUMHURBAŞKANI GAGAVUZYA’DA YAPTIĞI KONUŞMASIYLA VERMİŞTİR.

SN. ABDULHAMİT GÜL VE SN. BOZDAĞ “BİZ ÖĞRENCİ ANDI’NIN OKUNMASINA KARŞI DEĞİLİZ. DANIŞTAY, İDARİ KARAR MAHİYETİNDE KARAR VEREMEZ. İDARENİN VERDİĞİ KARARIN KANUNLARA UYGUN OLUP OLMADIĞINI DENETLEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. DANIŞTAY İDARİ KARAR GİBİ KARAR YAZMIŞTIR. BİZ KARARIN USUL YÖNÜNDEN YAZILMASINA KARŞIYIZ” DİYEREK BİR SAVUNMA YAPARLAR MI BİLMEM.
 

“TÜRKÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM DİYE HAYKIRAN, “VARLIĞIM; TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!” DEMEKTEN GURUR DUYAN ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRENCİ ANDIMIZI YENİDEN ARMAĞAN EDEN DANIŞTAY’A VE TÜRKİYE’DE YAŞAYIP TÜRK KİMLİĞİ TAŞIYAN 81 MİLYONA TÜRK DİYEN SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM.

ANDIMIZ
TÜRKÜM, DOĞRUYUM, ÇALIŞKANIM,
İLKEM: KÜÇÜKLERİMİ KORUMAK, BÜYÜKLERİMİ SAYMAK, YURDUMU, MİLLETİMİ ÖZÜMDEN ÇOK SEVMEKTİR.
ÜLKÜM: YÜKSELMEK, İLERİ GİTMEKTİR.
EY BÜYÜK ATATÜRK!
AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİME ANT İÇERİM.
VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.